Amnistia fiskale/ Ekspertja: Shkatërron ekonominë! Qeveria po përdor emigrantët si të moshuarit me inceneratorët

16:51, 05/07/2022
A+ Aa A-

Ekspertja e ekonomisë Suzana Guxholli komentoi në edicionin e pasdites me Armela Ferkon në Syri Tv çështjen e amnistisë fiskale.

Ajo deklaroi se është kundër kësaj nisme ndërsa theksoi se burimi i këtyre parave ka shumë pak gjasa të jetë nga emigrantët, dhe i përket atyre që kanë bërë para të zeza.

“SĂ« pari paraja kriminale sado e madhe qoftĂ« dhe sado nevojĂ« tĂ« ketĂ« ekonomia pĂ«r njĂ« shumĂ« likuiditeti Ă«shtĂ« gjithnjĂ« e papranueshme, shkatĂ«rron strukturĂ«n ekonomike.

Së dyti Shqipëria që tenon bashkimin në BE dhe do të shkojë në standardet europiane ka damkën e zezë pasi jemi të shtatët për kultivim kanabisi.

Në Moneyval mbajmë ngjyrën gri. Në këto kushte, edhe sikur mos të ishte kaq e zezë përqasja ndaj amnistisë, duhet të kishim dëgjuar FMN-në të frenonim këtë proces.

Me shumĂ« gjasa si ato fluskat qĂ« bĂ«hen pĂ«r tĂ« tĂ«rhequr vĂ«mĂ«ndjen. Nuk kemi ne njĂ« diasporĂ«, biznese kaq tĂ« mĂ«dha qĂ« operojnĂ« jashtĂ« kufijve dhe t’i sjellim kĂ«tu.”-tha Guxholli.

Më tej ekspertja e ekonomisë deklaroi se po përdorin emrat e emigrantëve si emrat e të moshuarve që u përdorën për të bërë lëvizje fiktive parash nga inceneratorët.

“Skema tĂ« tilla tĂ« ashtuquajtura biznesi qĂ« pastrojnĂ« paratĂ« dhe nĂ« lĂ«vizje fondesh publike nĂ« pĂ«rfitim tĂ« privatĂ«ve dhe individĂ«ve janĂ« tĂ« njohura.

NĂ« njĂ« shtet ligjor ku ka kontroll, s’bĂ«hen kĂ«to skema. Kompani fantazĂ«m qĂ« xhirojnĂ« shĂ«rbime fiktive. Qeveria e ka nĂ« dorĂ« tĂ« kontrollojĂ« dhe tĂ« parandalojĂ« kĂ«to skema.”-tha ekspertja.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco