Pagat e ulëta dhe kushtet e punës kanë nxjerrë në protestë punonjësit e pastrimit në Sarandë

13:27, 05/07/2022
A+ Aa A-

Pagat e ulëta dhe kushtet jo të mira të punës kanë nxjerrë në protestë punonjësit e pastrimit në Sarandë.

Prej 5 ditësh disa punonjës të pastrimit të qytetit jugor po protestojnë përpara bashkisë pasi akuzojnë kompaninë se po abuzon me pagat e tyre.

Ata nuk ngurojnë të shprehen edhe se nga ana e përfaqësuesve të firmës së pastrimit u është bërë presion, se nëse nuk vazhdojnë punën do ti zëvendësojnë me punonjës të tjerë.

Pavarësisht se punonjësit po protestojnë përapa bashkisë prej 5 ditësh deri më tani asnjë reagim nuk ka ardhur nga kompania AlcoImpekx e cila është kontraktuar për pastrimin e qytetit të Sarandës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Demokrati05/07/2022 13:45

Si mendoni o shqiptarë? Po sikur t'i ndajmë në dy grupe votuesit shqiptarë: votues pro Ramës dhe votues kundër Ramës, kush i ka të ardhurat mesatare më të larta? A mos vallë Rama ka ndërtuar pika karburanti vetëm për votuesit e tij? A mos vallë Rama ka ndërtuar tregje, markete dhe supermarkete vetëm për votuesit e tij? A mos vallë Rama u ka rritur pensionet vetëm pensionistëve votues të tij? A mos vallë Rama u ka rritur rrogat vetëm mësuesve, policëve, mjekëve, infermjerëve, punonjësve të administratës dhe ushtarakëve, votues të tij? A mos vallë janë pajisur me kartat e studentëve vetëm studentët votues të tij? A mos vallë po kompensohen nga qeveria vetëm ata fermerë që janë votues të tij? A mos vallë kanë ujë, drita, rrugë, shkolla, kopshte dhe çerdhe fëmijësh, ambulanca dhe qendra shëndetësore vetëm ato zona, bashki, qytete, komuna, lagje dhe fshatra që janë votues të tij? A mos vallë diferencohemi ne në votues dhe jovotues të Ramës kur shkojmë nëpër spitale? A mos vallë janë të ndarë fëmijet tanë që kanë braktisur dhe po braktisin vendin çdo ditë, në votues pro Ramës dhe kundër Ramës? Rrogat dhe pensionet kanë mbetur ato që kishit 9 vite më parë, por me çmimet e 2-fishuara, të 3-fishuara dhe të 4-fishuara, llogaritini vetë se sa lekë u kanë mbetur në xhep?? Me të ardhurat që ke ti o shqiptar i ndershëm, a shkon dot 5 ditë me pushime në plazh???!! Sa lekë të kanë mbetur në xhep sot ty o shqiptar, që rri brenda në shtëpi, nuk del, nuk proteston, duk ulëret, por Ramën e voton dhe pastaj jetën e kalon vetëm duke u ankuar dhe duke qarë!!! A nuk jemi që të gjithë ne qytetarët shqiptarë bashkëvuajtës të këtij regjimi mafioz kriminal dhe hajdut?? A doni më arsye për t'u ngritur, për të rrëmbyer drurë, leva hekuri dhe gurë dhe për ta rrëzuar sa më parë këtë rregjim diktatorial, mafioz, hajdut, antipopullor dhe kriminal!! Apo ç'më duhet mua kjo punë??!! Na lini ore të vdesim rehat!!!!

Shto koment

Denonco