Harta e re/ Debate në komisionin e Reformës Territoriale: Bashkitë përdoren për të punësuar socialistët

16:23, 04/07/2022
A+ Aa A-

Komisioni i Posaçëm  i Reformës Territoriale, nisi  dëgjesat me përfaqesuesit e shoqërisë civile, në  funksion të  hartës së re territoriale. 

Deputetët e PD, debatuan me përfaqesuesen  e institutit për politikat private e publike, duke i kërkuar shifra konkrete për rritjen e punonjësve në bashki, të cilët sipas opzoitës janë  përdorur si punësime partiake.  

Përfaqësuesit e opozitës ngritën shqetesimin që harta e re territoriale, të  mos përdoret për kalkulim votash nga Partia Socialiste.

Një tjetër problem i ngritur nga opozita ishte rritja e numrit të punonjësve në bashki, në vitet e fundit, kur është reduktuar numri i njësive vendore. Ndërsa Albana Dhimitri, Drejtore Ekzekutive në Institutin e Politikave Publike dhe Private deklaroi se nuk duhet të ketë rritje të numrit të bashkive. 

Por opinion i përfaqesuesve të shoqërisë civile, u cilësua i papajtueshëm nga opozita e cila i kërkoi  shifra ekspertes, gje që solli edhe debate ne komision.

Dëgjesat me përfaqësuesit e shoqërisë civile  do vazhdojnë përgjatë  javës, ndërsa komisioni i Reformës Territoale do të marrë edhe mendimin e disa kryetareve të bashkive, për hartën e re.   

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco