VIDEO/ Pyetja që tërboi Ramën: 'Ndëshkohet' edhe një tjetër gazetar

08:59, 02/07/2022
A+ Aa A-

Kryeministri Edi Rama ka “futur në riedukim” një tjetër gazetar, Klevi Muka, pas pyetjes që ky i fundit i drejtoi ministres Olta Xhaçka.

Gazetari: Zonja ministre kam një pyetje vetëm për ju, në 29 prill ka hyrë në fuqi Kodi i ri Etik për Këshillin e Ministrave, i cili ndalon dhe parashikon sanksione deri në largim nga detyra për ministrat që e shkelin. Një nga pikat është që ministrat nuk duhet të takohen me biznesmenë dhe të takohen vetëm në kushte kur janë në prani të dy punonjësve të administratës. Ju e keni zbatuar këtë pikë, a e keni takuar bashkëshortin tuaj biznesmen dhe investitor strategjik në shoqërinë e punonjësve të administratës apo e keni shkelur?”.

Rama: Tani dëgjo, tani këtu përgjigjen do ta jap unë, do kalosh në rieduktim si Ambrozia në tre muajt e ardhshëm, nuk je i mirëseardhur në asnjë konferencë shtypi.

Gazetari: Zbatimi i Kodit Etik për çfarë është bërë? Kodi Etik a do zbatohet apo jo, nuk e kuptoj se çfarë ka këtu, ju e keni thënë që do ketë sanksione, e keni thënë kur keni prezantuar kabinetin e ri qeveritar.

Rama: Kjo është një tjetër shkelje e Kodit Etik të gazetarit në një konferencë shtypi, që vazhdon me mikrofon dhe mban fjalime, dhe po të them që siç e pe me Ambrozian, komunikimi ishte perfekt… për pyetje të përsëritura pa asnjë etikë, ka një proces që quhet rieduktim, tre muaj, përgjigjen e radhës do ta marrësh pas tre muajsh, në konferencën e tetorit je i mirëpritur dhe shpresoj dhe i riedukuar për të marrë përgjigje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Vito 02/07/2022 09:25

Un doja shum nje pergjigje per keto akuza po me se duket ka vetem akuza dhe asgje te vertete. Ajo qe ndodhi vertet ne ate koference per shtyp ishte nje " gazetar" qe u ngrit te bente nje pyetje e perseriti si papagall nje akuze dhe Rama ne vend qe ti thoshe "nuk pranojme me palo gazetare" i tha je i denuar tre muaj. Edhe ky qe mbeshtet pyetjen qe su be eshte po aq i pa afte. Zoterinj gazetar bejeni ate pyetje se si un besoj ka shum qe duan te degjojne pergjigje. Kjo sjellje thjesht i shton mundesine Rames te fitoj edhe mandete te tjera Shqiptaret nuk jane me ata te viteve 90 e 92 qe besonin cdo gje

Shto koment

Denonco