Rama mbron burrin e ministres Xhaçka: I takon me ligj plazhi që ka marrë

Rama mbron burrin e ministres Xhaçka: I takon me ligj plazhi që ka marrë

14:25, 01/07/2022
A+ Aa A-

Edi Rama u ndal edhe tek akuzat e opozitës për ministren Olta Xhaçka, për sa i përket investimeve Strategjike. Ministrja Xhaçka akuzohet se ka përfituar tokë në bregdet në emër të bashkëshortit të saj duke shfrytëzuar afrimitetin në qeveri.

Sipas Ramës, bashkëshorti i Olta Xhaçkës e ka marrë me të drejtë që i takon me ligj pjesën e plazhit para pronës së tij.

‘Çdo vend ka nevojë për kampionët e vet edhe në ekonomi. Kjo e të afërmeve është diçka që e kam dëgjuar. Këtë e di që s’do ndalojë. Nuk kam çfarë përgjigje ti japë. Se dëgjoj broçkulla dhe shtrembërime. Afërsi që janë komplet të imagjinuara. Do doja që të kishte edhe më shumë investitor shqiptar. Do bëjmë akoma më shumë. Janë bërë edhe për shqiptarët. Një pjesë nuk shkojnë deri në fund se janë strikte’ - tha Rama.

‘Tek rasti konkret. Në të gjithë vijën bregdetare, ka më mijëra subjekte që marrin nën shfrytëzim një pjesë plazh si rezultat i disponimit të një prone private. Dhe një nga mijëra subjekte është edhe subjekti në fjalë. Çfarë duhet të bëjë në këtë rast? Bashkëshorti i ministres ka një pronë private dhe nuk duhet të marrin dhe të shfrytëzojnë plazhin që kanë përballë. Se duket sikur ia ka dhënë qeveria.

Por këtu ka ndodhur ajo që ndodh në të gjithë vijën bregdetare dhe që marrin në shfrytëzim pjesën e plazhit përballë pronës së tyre private. Si në të gjithë botën demokratike, shteti ndjek këtë praktikë. Që plazhi të mirëmbahet. ‘- shtoi Edi Rama gjate konferences se tij.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptaro-Amerikani01/07/2022 15:34

PO PSE, A KA SHQIPTAR APO NJERI ME MINIMUMIN E KAPACITETIT TË TRURIT DHE TË INTELIGJENCËS, QË NUK E PRISTE QË KREU I NARKO-ORGANIZATËS SË STRUKTURUAR SOROSIANO-KRIMINALE TË MBROJË ME KAQ ZELL DHE ME KAQ FORCË DHE DHUNË ANTARËT DHE USHTARËT E BANDËS SË VET???!!!!!

Shto koment

Denonco