Harta e re gjyqësore dhe bojkoti i avokatëve, Rama: Këtu vendos vetëm unë

Harta e re gjyqësore dhe bojkoti i avokatëve, Rama: Këtu vendos vetëm unë

13:34, 01/07/2022
A+ Aa A-

Edi Rama nuk pyet për mendimin ndryshe. Duke komentuar hartën e re gjyqësore dhe bojkotin e avokatëve, Rama është shprehur se do bëhet si thotë ai, dhe nuk ka ndërmend që të pranojë mendim tjetër.

Ja çfarë tha në deklaratën e tij:

Harta gjyqësore është ajo dhe nuk ndryshon, shumë e thjeshtë. Unë habitem që ka akoma individë dhe grupe individësh që besojnë se me qeverinë që unë drejtoj mund të flitet me gjuhën e bojkoteve, me gjuhën e shfaqjeve të kokëfortësisë pa zë. Ne këtu jemi. Kush ka diçka për të ndarë, e ka shumë të thjeshtë të na kërkojë, të ulemi e të flasim. Por, harta gjyqësore është ajo dhe nuk ndryshon. Të bojkotojnë sa të duan, kjo nuk ndryshon. Shqipëria nuk mund të mbetet peng i vetvetes dhe i të kaluarës së vet, ku gjithmonë gjërat janë neglizhuar. Shqipëria nuk është Kina, as Amerika, as Franca, as Italia, është një vend shumë i vogël për të pasur zyra dhe institucione të panumërta. Kështu që harta gjyqësore është ajo, është e konsultuar gjatë, e dakordësuar. Kush i bie ndesh, është në të drejtën e vet ta bëjë, por pengmarrja e qytetarëve për të bërë qeverinë që të ndyrshojë qëndrim është pamoralshme, e shëmtuar dhe e padobishme. Përveçse s’ka asnjë shans që të ketë sukses.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Endri fuga shet b*then te rruga01/07/2022 14:26

Po hik mer k*r me zile se te ka mbaruar koha ty dhe mbeshtetesve te tu. Qoft keta evropian ( sidomos evropian )

Shqiptaro-Amerikani01/07/2022 14:00

Ore Ram-Zam-Zam! Ty të lumtë bytha fare!! Vetë u qorrollisën trudërrat dhe ta dhanë pushtetin! Vetë ja dhanë pushteti një të çmenduri të droguar dhe kriminel!!! Tani shtypi si morrat! Ashtu siç shtypen pleshtat dhe morrat shtypi!! Robt shkërdheju derrave!! Ashtu siç shtypen kërrpushët në barkun e qenëve shtype edhe këtë popull trudërr dhe të tredhur!!! Ashtu e meritojnë!! Le të rrinë të qajnë dhe të ngashërojnë pa bukë, pa lekë, pa brekë dhe të mbyllur nëpër shtëpira si minj të frikësuar!! Të rrijnë mbyllur dhe të mos protestojnë, të mos revoltohen dhe të mos ngrenë krye, vetëm e vetëm sepse thirrjen po e bën Saliu, për inetersat e veta dhe nga frika e dënimit me vdekje që i kanë caktuar dy të uturakët e pjerdhur nga trutë dhe të dhjerë të Edvinit, Frrrrrrok Çupi dhe Tak Ngjela!!! Mos dilni në protestë, vetëm se thirrjen po e bën Saliu, le të shkojnë çmimet në stratosferë!! Qani hallet e Saliut ju o trudërra, sepse Saliu është pa shtëpi, pa bukë, pa lekë, pa punë, fukara, hallexhi, nuk shkon dot në Amerikë, me fëmijët që po ikin refugjatë si sirianët dhe afganët në arrati si në vitet 1980-1991. Mos dilni, mos dilni!! Lëreni Saliun vetëm që të dali Ai për ju trudërrat!!!

Shto koment

Denonco