7 korriku/ Berisha: Ka vetëm një rrugë të sigurt, kjo është protesta

7 korriku/ Berisha: Ka vetëm një rrugë të sigurt, kjo është protesta

12:28, 01/07/2022
A+ Aa A-

Kryetari demokrat, Sali Berisha, bëri sërish thirrje sot në konferencën për shtyp për pjesëmarrje masive në protestën e 7 korrikut.

“Edi Rama ka caktuar konferencë shtypi në të njëjtën orë me ne, por sytë dhe mendja e qytetarëve janë te protesta mbarëpopullore. Motivet e kësaj proteste janë të jashtëzakonshme. Kurrë ndonjëherë një orë, dy orë, tre orë të harxhuara në protestë nuk kanë pasur mision më të madh se protesta e datës 7 korrik.

...Qytetarët janë të ftuar të protestojnë për ndryshimin e këtij vendi. Sot Shqipëria është vendi që rrit fëmijë për emigracion, pavarësisht potencialeve të saj të mahnitshme. Të rinjtë largohen nga ky vend njëlloj sikur të ishte në konflikt civil. Kjo për shkak të politikave të spastrimit etnik që ndjek Edi Rama.

Në të gjithë takimet unë gjej një thirrje që buron nga thellësia e shpirtit të qytetarëve për t’u bashkuar në këtë protestë si sipari i një rruge që do përmbysë pushtetin autokratik të Edi Ramës dhe do vendosë demokracinë në Shqipëri.

Edi Rama ka vendosur sistemin monist të plotë, u kthye në modelin e etërve të tij. Përveç Lukashenkos, ai sot kontrollon të gjitha pushtetet. Çdo ditë që kalon në këtë gjendje është një ditë jo e mirë, jo e mbarë për të gjithë shqiptarët që besojnë te liria dhe vlerat e saj.

Ndaj edhe thirrja ime sot është e përsëritur për qytetarët, për fermerët, për biznesmenët, për profesionistët, mjekë, inxhinierë, avoketër, arkitektë, noterët, të bashkohemi në këtë protestë për të shpëtuar Shqipërinë.

Ka vetëm një rrugë të sigurt, kjo është protesta qytetare.

Unë kam besim të plotë se kjo rrugë do të sjellë fitoren e merituar të popullit opozitar që kërkon vetëm pushtetin me votën e tij, të lirë,” tha Berisha.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco