Pano: 33 mijë foshnje të seksit femër janë abortuar në Shqipëri! Rritet me tre herë niveli i vdekjes te gruaja

17:38, 29/06/2022
A+ Aa A-

I ftuar në Edicionin e Pasdites në SYRI TV, drejtues i Koalicionit Shqiptar për Mbrojtjen e Familjes, Pastori Akil Pano ka folur për vendimin kundër abortit, i cili në Shqipëri i ka marrë jetën 33 mijë foshnjave të gjinisë femër nga viti 1995 deri në vitin 2021.

Sipas pastorit, kjo jo vetëm që është një veprim kriminal por edhe një zhbalancim të raportit gjinor pasi ka më shumë meshkuj se sa femra.

Gjithashtu aborti nivelin e vdekjes te gruaja tre herë më lartë se lindshmëria, thotë Pano.

Pano: Ka ardhur koha që në Shqipëri duhet të shihet ligji për abortin. Janë mbi 33 mijë foshnje të gjinisë femërore që janë abortuar nga viti 1995 deri në vitin 2021. Dhe kjo jo vetëm që është një veprim kriminal por edhe një zhbalancim të raportit gjinor pasi ka më shumë meshkuj se sa femra.

Nuk kam dëgjuar njeri të flasi për dramën e abortit. Ka vajza të reja që kanë bërë një abort për shkak të një përdhunimi dhe e dini se aborti rrit nivelin e vdekjes te gruaja tre herë më lartë se lindshmëria.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco