Rama vazhdon sulmet ndaj Brukselit dhe Bullgarisë: BE si Putini i sëmurë

Rama vazhdon sulmet ndaj Brukselit dhe Bullgarisë: BE si Putini i sëmurë

10:38, 24/06/2022
A+ Aa A-

Pasi Bashkimi Europian dështoi sërish të hapte negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Kryeministri Edi Rama thotë se i vjen keq për BE-në, por nuk është i zhgënjyer.

Në një intervistë telefonike për median italiane Corriere, Rama tha se Bashkimi Europian nuk i ka mbajtur premtimet.

“Nuk ishte e mundur të lironim Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, që janë pengje të një vendi të vetëm të BE-së, Bullgarisë, e cila është dhe anëtare e NATO-s njësoj si ne. E gjithë kjo situatë përballë 26 shteteve të tjera anëtare që duken të pafuqishme”, është shprehur Rama.

-Pse jeni peng i Bullgarisë?

Edi Rama: Thjesht për çështjet e tyre të brendshme politike, asgjë më shumë.

-A prisnit një hap përpara për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut?

Edi Rama: BE nuk i ka mbajtur premtimet. Të njëjtët drejtues të komunitetit evropian pranojnë që ne i kemi bërë detyrat e shtëpisë.

-A diskutuat me Presidentin francez Macron, atë të Këshillit Europian Michel dhe të Komisionit, Von der Leyen? Çfarë i thatë njëri-tjetrit?

Edi Rama: Diskutuam si mund të dalim nga kjo situatë dhe u thashë se mbështesim idenë e një komuniteti të ri evropian.

-A duhet hequr unanimiteti nga vendimet e BE?

Edi Rama: Mendoj realisht kështu, 100%. Jam i vetëdijshëm se kjo është një çështje e ndjeshme për vendet anëtare, e cila ka historinë dhe rëndësinë e saj. Por ka ardhur koha për ta hequr atë.

-Keni folur me Kryeministrin italian Mario Draghi?

Edi Rama: Sigurisht. Diskutuam për këtë situatë, nevojën urgjente të gjetjes së një zgjidhje. Diskutuam edhe për ndikimin rus në Ballkan.

-A rrezikohet Ballkani nga influenca e Rusisë dhe Kinës me këtë ngërç?

Edi Rama: Padyshim që ky rajon përfaqëson një nga pikat më të dobëta të kontinentit përsa i përket rrezikut nga të tjerët. Nëse shikojmë Rusinë, është e qartë që ajo ka mënyrat e veta të cilat e bëjnë Ballkanin të pambrojtur. Kjo është dhe arsyeja pse ne dhe shtetet e tjera të rajonit po punojmë për Ballkanin e Hapur që pret të anëtarësohet në BE.

-Putin duhet të jetë i lumtur me këtë ngërç?

Edi Rama: Putin mund të mos jetë në gjendje të mirë shëndetësore, por Bashkimi Europian nuk është më mirë.

-A e lë në hije fatin tuaj statusi ndaj Ukrainës?

Edi Rama: Aspak. Janë dy raste të veçanta. Ukraina meriton të jetë kandidate për vend anëtar në BE.

-A duan ende shqiptarët të anëtarësohen në BE?

Edi Rama: Nuk mund të jap një përqindje, por qëndrimi i shqiptarëve ndaj Europës nuk ka ndryshuar. Duan të jenë anëtarë dhe protagonistë aktivë të BE-së.

-Kur mendoni realisht se Shqipëria do të anëtarësohet në Bashkimin Europian?

Edi Rama: Sinqerisht? E pamundur të thuhet. Të parashikosh lëvizjet e BE-së është njësoj si të parashikosh fatkeqësi të mëdha natyrore. /tvklan.al

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptaro-Amerikani24/06/2022 13:18

NË BRUKSEL U MBLODH HALEJA, FOL ENVER TË LUMTË GOJA!!! EDVIN KRISTAQ RAMA, ME STILIN E TIJ ENVERISTO-STALINIST TË FANARIT NDRIÇUES TË EVROPËS NË BRIGJET LINDORE TË ADRIATIKUT, KA THËNË TË VËRTETA TË MËDHA! KA DEMASKUAR PROSTITUCIONIN POLITIK TË EVROPËS!!! AI IA PLASI HAPUR NË MES TË BRUKSELIT BYTHËQIRËLLËKUN EVROPIAN, BUROKRATËVE TË KORRUPTUAR DHE BYTHËQIRË TË EVROPËS!! I JAP 1000% TË DREJTË DHE E MBËSHTES PLOTËSISHT THIRRJEN DHE DENONCIMIN E EDVIN KRISTAQ RAMËS!! SEPSE EVROPA KURVË PLAKË, KA VITE QË PO I BËN KËTO LOJRA TË NDYRA KURVO-BUROKRATIKE ME VENDET E BALLKANIT PERËNDIMOR, TËRHIQ E MOS E KËPUT!! NXJERRIN VETËM LLOJ-LLOJ PRETEKSTE KURVASH PËR REFUZIMIN DHE MOSPRANIMIN E TYRE PËR TË HAPUR NEGOCIATAT DHE PËR TË HEQUR VIZAT PËR QYTETARËT E REPUBLIKËS SË PAVARUR SHQIPTARE TË KOSOVËS!! DUHEJ QË EVROPA T'UA FUSTE PREJ KOHËSH TË DYJA KËMBËT NË NJË KËPUCË KËTYRE KLEPTO-DIKTATORËVE TË BALLKANIT PERËNDIMOR, DUKE U BËRË PRESIONE TË FUQISHME, SANKSIONE DHE BLLOKADA POLITIKE DHE EKONOMIKE, PËR TË PLOTËSUAR KUSHTET DHE KRITERET E VENDOSURA PREJ TYRE, DHE JO TË TALLIN BYTHËN ME POPUJT E KËTIJ RAJONI TË NXEHTË! JO NJË HERË I VLERËSOJNË DHE I MBURRIN KOT ME KOT, SIPAS INTERESAVE TË TYRE, DHE PASTAJ PASI DËRRMOJNË ME RAPORTET E TYRE SKANDALOZE, U THONË SE JENI NË RRUGËN E DUHUR, KENI BËRË REFORMA TË MËDHA, KENI BËRË PROGRESE TË JASHTËZAKONSHME, POR JA QË NUK UA HAPIM DOT NEGOCIATAT, SEPSE GJASME NUK ËSHTË DAKORD GREQIA ME EMRIN E MAQEDONISË, PASTAJ PASI NDRYSHOHET EMRI I MAQEDONISË, NA DEL QË NUK ËSHTË DAKORD AS BULLGARIA SEPSE KA PROBLEME ME GJUHËN MAQEDONASE!!! NDËRKOHË QË NË TË VËRTETË, ASHTU SIÇ E DINË JO VETËM E GJITHË EVROPA POR TË GJITHË POPUJT E BALLKANIT PERËNDIMOR, QË EVROPA NUK I HAP KURRË NEGOCIATAT DHE NUK I PRANON KURRË NË BE VENDET KLEPTO-DIKTATORIALE, ANTIDEMOKRATIKE DHE KU SUNDOJNË KRIMINELËT DHE LIGJIN E BËJNË NARKO-BANDAT DHE QEVERINË E DREJTOJNË ORGANIZATAT KRIMINALE SOROSIANO-MAFIOZE!!! KJO ËSHTË E VËRTETA QË EVROPA NUK E THOTË TROÇ!!! KJO ËSHTË E VËRTETA QË BUROKRATËT E KORRUPTUAR TË BE NA E FSHEHIN!!! SEPSE ËSHTË NJËKOHËSISHT EDHE DËSHTIMI I TYRE I TURPSHËM!! PRANDAJ NARKO-SATRAPI SULLTANO-PUTINISTO-SOROSIAN I SURRELIT KA SHUMË TË DREJTË NË KLITHMAT, SHARJET, FYERJET DHE OFENDIMET E TIJ KARSHI KËTYRE BUROKRATËVE TË KORRUPTUAR MU NË MES TË BRUKSELIT!!! PRA KËTEJ E TUTJE NUK KA MË KUSHTE EVROPIANE APO PROCES TË BERLINIT PËR BALLKANIN PERËNDIMOR PËR HAPJEN E NEGOCIATAVE DHE ANTARËSIM NË BE, POR KA KUSHTE TË BALLKANASVE KLEPTO-DIKTATORË TË PRANIMIT TË "BALLKANIT TË HAPUR" PËR BE DHE BUROKRATËT E KORRUPTUAR TË EVROPËS!!!!

Skrapari24/06/2022 11:04

Edvin. Ty te q... gomari mamane atje ku eshte.

Shto koment

Denonco