Pas paralajmërimit për ndryshim kursi, Rama sfidon BE: Ballkani i Hapur është e ardhmja

Pas paralajmërimit për ndryshim kursi, Rama sfidon BE: Ballkani i Hapur është e ardhmja

20:41, 18/05/2022
A+ Aa A-

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka sfiduar edhe njëherë tjetër Bashkimin Europian duke mbështetur sërish ‘Open Balkan’, projekt i kundërshtuar nga Gjermania dhe organizmat europian.

Pak ditë më parë nga Brukseli, në kundërshtim të hapur me interesat e vendit, Rama kërcënoi BE-në kur deklaroi se do ndryshojë kurs nëse nuk hapen negociatat në qeshor.

Gjithashtu kujtojmë se raportuesja e Shqipërisë në PE, Isabela Santos, në nëntor të 2021-ishit, deklaroi hapur në Tiranë se Ballkani i Hapur nuk ka të bëjë fare me BE-në dhe bie ndesh me integrimin e vendit.  

Postimi i plotë i Edi Ramës:                                                                              

Kushdo është kundër Ballkanit të Hapur është në të drejtën e vet që as mos të shohë, as mos të dëgjojë dhe as mos të kuptojë se kjo nisëm nxit paqen, bashkëpunimin, integrimin dhe e përshpejton Procesin e Berlinit! Ballkani i Hapur nuk do të ndalet sepse e ardhmja nuk ndalet dot.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Arberi18/05/2022 22:26

O Edi Rama ti boj cfare te duash don me u Q... me vucicin shko q.., don me u Q...me Putinin shko qiu, me trupin tend eshte e drejta jote te besh cte duash se pjella juaj bastarde komuniste pederaste sic ka qen babai jot shpirteror mund te shkerdhehet me cin te doje. Por nuk te len kush te vendosesh ti fatin e Shqiperise dhe Kosoves nuk ka dal ai burre akoma te perdhosi gjakun e derdhur 100 vjet per ato troje se i don bytha Aleksandra vucic dhe Eduarda Ramovic. Zahon Linden Gregorin dhe Olsin mund ti shesesh ne Serbi bei cte duash me Familjen tende por me Trojet Shqiptare na hënksh Mutin Edi Rama se ta shkerdhejme tan rracen e farefisin.

Shto koment

Denonco