Lajmi i fundit

LIVE SYRI TV/ Kryetari i PD Sali Berisha, bashkëbisedim online me shqiptarët e diasporës

Koncensioni i Butrintit/ Ish-drejtori i UNESKO: Përgjegjësia i mbetet gjithnjë shtetit shqiptar! Ja çfarë po kërkojmë

21:43, 17/05/2022
A+ Aa A-

I ftuar në A Show me Adi Krastën në SYRI TV, ish-drejtorin e zyrës së UNESKO-s në Venecia Dr. Englerbert Ruoss ka folur për koncesionin e Butrintit.

Ruoss ka theksuar se sipas dokumentacionit të UNESKO-s përgjegjësia i mbetet gjithnjë shtetit, Ministrisë së Kulturës dhe stafit të cilët do të mbajnë përgjegjësi për menaxhimin e pronës së trashëgimisë botërore të Butrintit.

Ish-drejtori i zyrës së UNESKO-s ka sqaruar se edhe në rastin e delegimit apo qeverisjes së sitit të Butrintit, përsësi ministria do të jetë përgjegjëse.

Ruoss:  Duhet tĂ« jemi tĂ« vetĂ«dijshĂ«m se ka gjithnjĂ« evolucione edhe nĂ« çështjet e trashĂ«gimisĂ« botĂ«rore. Dua tju kujtoj se sipas dokumentacionit tĂ« UNESKO-s pĂ«rgjegjĂ«sia i mbetet gjithnjĂ« shtetit, MinistrisĂ« sĂ« KulturĂ«s dhe stafit tĂ« cilĂ«t do tĂ« mbajnĂ« pĂ«rgjegjĂ«si pĂ«r menaxhimin e pronĂ«s sĂ« trashĂ«gimisĂ« botĂ«rore tĂ« Butrintit. Çështjet e gĂ«rmimeve dhe kĂ«rkimet janĂ« nĂ« pĂ«rgjegjĂ«si e Institutit pĂ«r monumentet e KulturĂ«s dhe atĂ« tĂ« arkeologjisĂ«. UNESKO po kĂ«rkon pĂ«rfshirjen e njĂ« strategjie nga poshtĂ« lartĂ«. NĂ«se ministria dĂ«shiron tja delegojĂ« pĂ«rgjegjĂ«sinĂ« dhe menaxhimin e sitit tĂ« Butrintit pĂ«rsĂ«si ministria do tĂ« jetĂ« pĂ«rgjegjĂ«se. Edhe nĂ« modele si Verona pĂ«rgjegjĂ«se Ă«shtĂ« shteti Italia.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco