Hoxha: Mos kërkoni peshkun e madh, ky është peshkaqeni

Hoxha: Mos kërkoni peshkun e madh, ky është peshkaqeni

13:13, 23/01/2022
A+ Aa A-

Nga Indrit Hoxha

Peshku i madh? Ky është vend peshkaqenësh, ka gati 9 vite qe qeveris Edi Rama si kreu i ekzekutivit, sepse ne vendimmarrjen politike ai ka qe ne 1998 si ministër Kulture, më pas 11 vite kryetar bashkie dhe 8 kryeministër gati 22 vite.

Ne këto 9 vite buxheti i Shqipërisë shkon diku tek 32-36 miliard dollar, por ne te gjithë jemi dëshmitar qe përveç rritjes se taksave ne këto 9 vite nuk ka pasur asnjë investim te madh publik qe do mund te justifikojnë miliardat e Shqiptareve, projekti i vetëm ishte rilindja urbane nga ku qeveria shpenzoi rreth 130 milion dollar nga taksat e shqiptareve

Detyra e opozitës është reagimi dhe kjo është diçka normale. Opozita Shqiptare por kryesisht Partia Demokratike duhet te kërkoj ngritjen e një komisioni parlamentar për transparencën e buxhetit te shtetit 2013-2022 qe janë gati 32-36 miliard dollar

Opozita duhet te kërkoje ardhjen e një kompanie serioze dhe prestigjioze te bej auditimin e buxhetit 2013-2022 krahas kësaj ti bashkëngjisë dhe raportet e KLSH 2013-2022 qe tregojnë nje pjese te abuzimeve te buxhetit te shqiptareve, sepse ai buxhet nuk është i qeverise por i taksapaguese shqiptar

Beni dhe kërkoni auditimin dhe aty do gjeni peshkaqenin sepse peshku i madh është shume i vogël përpara peshkaqenit gjigant qe pritet te dali nga ky auditim.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco