Berisha: As Ramiz Alia nuk guxoi ta merrte peng opozitën si Edi Rama

Berisha: As Ramiz Alia nuk guxoi ta merrte peng opozitën si Edi Rama

11:35, 22/01/2022
A+ Aa A-

Nga Foltorja e Mirditës, lideri historik i PD, Sali Berisha tha se Shqipëria ndodhet në një monizëm. Madje ai tha se situata është më e keqe së në vitin 1991.

“Ne ndodhemi në një monizëm të shëmtuar, tashmë jo aq të bazuar në doktrinën marksiste dhe leniniste, por të bazuar te krimi, droga dhe vjedhja, te varfërimi juaj dhe i qytetarëve shqiptarë.

Unë do ju paraqes këtu një tabelë, e cila është e vitit 2020 ku tregohet se pushtetit i kreut të Meduzës është 10 përqind më i madh se ai i diktatorit të fundit, Ramiz Alisë. Kjo është e vitit 2020, por në vitin 2022 ata morën peng kreun e opozitës për aferat e tyre, ndaj ky pushtet tani është të paktën 20 përqind më i madh se ai i diktatorit komunist.

Sot më shumë se kurrë një mision i madh ju thërret ju dhe shqiptarët kudo që janë, të largojmë, të përmbysim sistemin monist në Shqipëri. Të rivendosim lirinë dhe vlerat e saj. paralelet me fundin e diktaturës janë absolutisht identike. Në vitin 1991, diktatori i fundit me mjetet e tij nga mëngjesi deri në darkë fliste për demokraci dhe procese demokratike. Sot ndodh e njëjta gjë. Në vitin 1991, burra të shquar më deklaronin se Ramiz Alia është një Gorbaçov i Ballkanit. Unë u thosha se ai ka skuqur vendin me gjakun e të rinjve. Ata mbeteshin. Unë u thosha se ka firmosur për pushkatimin e 27 intelektualëve shqiptarë pa gjyq dhe ata habiteshin. Pa dyshim, ndryshonin mendim.

Ramiz Alia nuk bëri atë që po bën Edi Rama në vitin 2022. Ai nuk e mori peng kurrë opozitën. Në vitin 1991 ishim opozitë e vërtetë dhe fituam me një revolucion plebishitar dhe paqësor,” tha Berisha.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptaro-Amerikani22/01/2022 13:06

TASHME NARKO-SHTETI ME MAFIOZ NE BOTE ME TE GJITHA STRUKTURAT E TIJ TE MIRE-ORGANIZUARA KRIMINALE ESHTE MJAFT I KONSOLIDUAR! KJO ESHTE PIRAMIDA KRIMINALO-MAFIOZE SHTETERORE ME E RREZIKSHME PER DREJTESINE, DEMOKRACINE DHE LIRINE E POPULLIT SHQIPTAR!! POR ME TRAGJIKJA ESHTE QE TASHME KJO ORGANIZATE FAMEKEQE KRIMINALO-MAFIOZE FATKEQESISHT KA EDHE MBESHTETJEN TOTALE TE QEVERISE SOROSIANE AMERIKANE! LUFTA E DEMOKRATEVE SHQIPTARE DO TE JETE MJAFT E VESHTIRE KUNDER KESAJ KLIKE NARKO-MAFIOZE ME MBESHTETJE MAFIOZE AMERIKANE DHE ME SPONZORIZIM KORRUPTIVO-KRIMINAL SOROSIAN! PRANDAJ U BEJ THIRRJE JO VETEM DEMOKRATEVE SHQIPTARE, POR TE GJITHE OPOZITES SE VERTETE SHQIPTARE, TE GJITHE POLICEVE, GJYQTAREVE DHE PROKUROREVE, ARSIMTAREVE, MJEKEVE, GAZETAREVE DHE TE GJITHE INTELEKTUALEVE TE LIRE DHE TE NDERSHEM SHQIPTARE DHE TE GJITHE SHOQERISE SE VERTETE CIVILE SHQIPTARE QE TE BASHKOHEN SA ME SHUME DHE SA ME AFER PER TE FITUAR DHE TRIUMFUAR NE LUFTE TE ASHPER KUNDER KESAJ KLIKE NARKO-MAFIOZE DHE DIKTATORIALE! KY ESHTE REGJIMI DIKTATORIAL ME I EGRI DHE ME I RREZIKSHMI SOT NE TE GJITHE BOTEN DEMOKRATIKE. DEMOKRACIA ESHTE NJE VIRTYT I TE DJATHES BOTERORE, PRANDAJ SOT LUFTA PER DEMOKRACI NUK ESHTE VETEM NJE LUFTE E DEMOKRATEVE DHE INTELEKTUALEVE TE LIRE SHQIPTAR, POR ESHTE NJE LUFTE EVROPIANE DHE BOTERORE!! SHUME VENDE NE EVROPE DHE NE BOTE QE SOT DREJTOHEN NGA MAJTISTET, KANE BERE NJE REGRES NE TE GJITHA DREJTIMET DHE FUSHAT E JETES, NIVELI I KORRUPSIONIT KA ARRITURA MAJAT NDERSA NIVELI I DEMOKRACISE KA KAPUR FUNDIN E VET! SHPRESOJME QE NE EVROPE, NE SHBA DHE NE BOTE TE FITOJNE NE ZGJEDHJET E TYRE PARTITE E SPEKTRIT TE DJATHTE DHE KJO DO TE JETE NJE FITORE E JASHTEZAKONSHME EDHE PER DEMOKRATET DHE OPOZITEN E BASHKUAR SHQIPTARE!!

Shto koment

Denonco