Berisha sulmon Ramën: Në 2013 ai u bë ‘synet’ në Topkapi të Turqisë

Berisha sulmon Ramën: Në 2013 ai u bë ‘synet’ në Topkapi të Turqisë

22:08, 17/01/2022
A+ Aa A-

Ish-kryeministri Sali Berisha komentoi në “Quo Vadis” deklaratën e kryeministrit Edi Rama për Turqinë dhe Evropën, gjatë konferencës së përbashkët sot me Erdogan.

Berisha u shpreh se Rama sot vendosi një shenja barazimi mes BE-së dhe Turqisë. Për Berishën, kjo deklaratë bie në kundërshtim në kundërshtim të hapur me interesat jetike të kombit shqiptar.

“Në 2013, Rama u bë synet në Topkapi. Bëri një takim në kabinetin e ardhshëm pa u krijuar kabineti. Në këtë kontekst, nëse ndoqët fjalën e vasalit të tij, u shpreh se nuk jam me BE, nuk jam me Turqinë, jam me Shqipërinë.

Vihej një shenjë barazimi. Kjo është në kundërshtim të hapur me interesat jetike të kombit shqiptar. Vetëm se nuk tha sot që BE nuk do të ekzistonte pa Turqinë. Një njeri që refuzon të plotësojë standardet demokratike të zgjedhjeve të lira, të luftës kundër krimit dhe korrupsionit, gjen strehë si zonë influence ndër Turqinë, dhe tani i bën karshillëk Evropës. Kjo është një devijim i madh.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco