Ndryshe nga deputeti Basha, Braçe e merr seriozisht opozitën ndaj Ramës

Ndryshe nga deputeti Basha, Braçe e merr seriozisht opozitën ndaj Ramës

11:15, 14/01/2022
A+ Aa A-

Ndërsa deputeti Lulzim Basha e ka harruar të bërit opozitë, deputeti socialist Erion Braçe që pas largimit nga qeveria ka vendosur të jetë opozitar me shefin e tij, Edi Ramën.

Përveç diskutimeve dhe kundërshtive në komisionet e Kuvendit, Braçe ka vendosur të dalë hapur kundër qeverisë së Edi Ramës.

Sot deputeti i PS-së Erion Braçe ka thirrur një interpelancë me qeverinë, për rritjen e çmimeve të imputeve bujqësore. Sipas Braçes çmimi i imputeve është trefishuar, ndërkohë që bujqit nuk marrin të njëjtën rritje në çmimet e produkteve të tyre.

 Duke marrë me radhë të gjitha plehrat kimike që përdoren, Braçe shkruan se çmimi i tyre është rritur me tre herë, në krahasim me vitet e kaluara.

Reagimi i Erion Braçes në Facebook:

PËR BUJQIT, PUNËN, CMIMET INTERPELANCE NE KUVEND ME QEVERINE!

CMIMET E USHQIMEVE/PERIMEVE FRUTAVE TE FRESKETA JANE RRITUR;
POR JO NGA FERMERI!

Nderkohe; CMIMET E LENDEVE TE PARA NE BUJQESI JANE TREFISHUAR! Kostot e bujkut jane rritur, cmimet e prodhimeve te tij JO!

Raporti mes cmimit te imputeve dhe cmimit te produktit te bujkut eshte tmerresisht i padrejte:

1 kg URE kushton 110 leke,
por 1 kg GRURE kushton 30 leke;

1 kg DAP kushton 110 leke,
por 1 kg MISER kushton deri 38 leke;

1 kg NITRAT kushton 90 leke,
por 1 kg DOMATE (me e mira) kushton 50 leke!

CMIMET E DREJTA TE LENDEVE TE PARA, POR EDHE PRODUKTEVE TE BUJKUT, JANE DETYRE E QEVERISE!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco