The new interior minister’s brother is under investigation from Italian police and DEA for drugs trafficking

The new interior minister’s brother is under investigation from Italian police and DEA for drugs trafficking

10:54, 13/03/2017
A+ Aa A-

New Interior Minister Fatmir Xhafaj’s brother Agron Xhafaj has been under investigation for drugs trafficking from the Italian police.

SYRI.net has secured the wiretap of Italian police, made available to the Albanian police, which, in turn, did not act.

Agron Xhafaj, the brother of Socialist MP Fatmir Xhafaj, former chairman of the defunct parliamentary commission for the Judiciary Reform and proposed as the new interior minister by Premier Edi Rama, is waiting for the sentence ruling from the Tribunal of Lecce in Italy, which is judging a criminal group of Albanians, involved in international traffic and trade of narcotics.

The investigations for the criminal group took place in the period 2000-2001 from Lecce’s Directory of Anti-Mafia and there are at least seven proven cases that Agron Xhafaj has been actively involved in buying and selling marijuana, heroin and cocaine in the Italian market.

According to the investigations, Agron Xhafaj dealt in Bologna, Salento, Florence, Parma and other cities, where he sold the drugs bought mainly in Albania.

US DEA was also involved in the investigation, because the group of Albanians, which Xhafaj was a member of, trafficked drugs also from Italy to the United States.

Agron Xhafaj also tried unsuccessfully the traffic of narcotics from Italy to Poland, where the local brokers did not like the quality of stuff he offered.

  © SYRI.net

  Lexo edhe:

  Komentet

  Lenzi14/03/2017 20:37

  Ky anonim duhet te kete raze komuniste por lexo.Rama beri projektin ne leter per lungo -maren ne Vlore ishte me 6 corsi pak me vone ngeli me 4corsi(u vodhen nga mjeshtrat komuniste 2corsi) genjeshtra vazhdon ngeli lungo -mare me 2corsi dhe kjo e pamburuar sepse nuk e le reforma ne drejtesi(sipas Rames)hahet kjo qe thote k/rilindas

  Shkreli14/03/2017 13:10

  Avokat i Vllait te Xhafes ne itali ka qene Engjell Agaci-Zeusi i administrates se rames

  Protesta14/03/2017 09:54

  Ky eshte perfolur gjithnje e e dine te tere

  Kanan Tafili13/03/2017 23:25

  Ngelet tu i ra ne nje vend gozhdes gjeni genjeshtra me te bukura se duket qe i keni te sajuara e bet Eskobarin

  agim rekaj 13/03/2017 12:53

  une nuk e di cili nga deputetet e partis socialiste eshte i pa perfshir ne trafik droge trafik qenjesh njerzore ne korrupsion te gjithe jan nje soj ministra e deputet kan aktivizuar te afermit e tyre dhe shoket per te mos ra ne graso ne asnje menyre kan privatizuar te gjithe brgdetin shqiptar me vilat e tyre luksoze kan mbushur bankat me para te pista si dhe po na pine gjakun ne trup me taksa te larta me cmime te larta me rroga te ulta me pensione te ulta sot s'kemi siguri as te policia mafioze e organizuar nga banda edi sojmir per telorimin e bandave te droges ju lutem a ka forc qeveria shqiptare ti kapin dhe ti vene para ligjit agron xhafen me grupin dhe rrjetin me te madh te droges ne europe si dhe ushtria e mimi kollelit qe sterviten dhe punojne per xhepin e kollelit me shoket e grupit te saj se nuk munde te quhet ushtri shqiptare kur luftojn per pare e jo per mbrojtjen e vendit te vet te metat dhe dobesit e kesaj qeverije skan fund por keto ishin me kryesoret qe jane drejt perdrejt ne dem te popullit se bashku me 1300 kontinier mbetje kimike qe eshte rrezikshmeria me e madhe per popullin shqiptar esht rrezik qe populli te rrokin armet per liri kunder ketyre krimineleve anti shqiptar jam shum i pa sigurte per jeten familjare ne vendi tim te bashkohemi dhe ti themi stop te gjithe krimineleve anti shqiptare

  Kosta13/03/2017 12:48

  e cfar munde te bej padrinoja Rama me grupin e tije mafioze........o nje minister trafikante droge, o nje minister me vellain trafikante droge.....e ku ti gjej padrinoja njerezit e pa perlyer me trafikun qe ti bej ministra......kjo eshte rilindja qe ai drejton....rilindje do te thote trafikim ne te gjitha aspektet ose me shkurte - MAFIA.........

  Albania13/03/2017 12:45

  Po, me po. Muhabet kot. Direkt e me sulme. I njejti refren.

  albanistan13/03/2017 12:28

  d.m.th u hoq Tahiri dhe vihet Xhafa, kesaj i thone hiq m... vej ka...n.

  Anonim13/03/2017 12:26

  Akoma me shpifjen e vjeter. Gjeni ndonje shpifje te re. Nuk shpetoni dot nga reforma ne drejtesi jo.

  ne ekipin e rilindjes te ediskobarit veshtir esh13/03/2017 11:29

  beni

  Shto koment

  Denonco