VIDEO-SYRI TV/ Basha: Askush nuk ka bërë më shumë se ne kundër korrupsionit

VIDEO-SYRI TV/ Basha: Askush nuk ka bërë më shumë se ne kundër korrupsionit

13:22, 09/12/2021
A+ Aa A-

Në një prononcim për media pas takimit me zyrtarin e lartë amerikan, Gabriel Escobar, kryetari aktual i PD, Lulzim Basha, tha se PD ka bërë beteja të forta kundër korrupsionit.

"Ishte kënaqësi e veçantë të mirëpres sot në ditën ndërkombëtare të Luftës Kundër Korrupsionit, përfaqësuesin e Lartë të shteteve të  Bashkuara të Amerikës zotin Escobar. Lufta kundër korrupsionit është përcaktuar si një interes kombëtar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, është edhe më shumë interes Kombëtar i Shqipërisë. Është ajo për të cilën Partia Demokratike, ka luftuar dhe është përpjekur më shumë se gjithçka tjetër në këto 8 vite.

Që nga iniciativat tona për dekriminalizimin e politikës, tek miratimi i ndryshimeve kushtetuese për Reformën në Drejtësi sipas përcaktimeve të Venecias, me insistimin e Partisë Demokratike, tek ligji për SPAK-un dhe BKH-në, po kështu të miratuara me iniciativën dhe ndryshimet Kushtetuese dhe ligjore të Partisë Demokratike dhe mbështetjen amerikane, tek iniciativa jonë për Vettingun e politikanëve për të pastruar politikën nga krimi i organizuar, të gjitha këto dëshmojnë se Partia Demokratike ka qenë, është dhe mbetet e vendosur në luftën kundër korrupsionit, që është kyçi për zgjidhjen e gjithë problemeve që ka Shqipëria sot.

Nga demokracia e plagosur rëndë nga masakra zgjedhore e 25 prillit, tek sundimi i ligjit dhe dhënia fund të pandëshkueshmërisë dhe siç e kemi parë tashmë me një hap të shpallur, siç është ai i sanksioneve siç edhe ai ndaj individëve dhe kompanive që mbështesin politikanët e korruptuar në Kosovë, edhe sa i përket pra midis politikanëve të korruptuar, oligarkëve dhe krimit të organizuar," tha Basha.

"Diskutuam padiskutim edhe për ecjen përpara të Shqipërisë në rrugën e reformave ku kyç mbetet një drejtësi e pavarur që nuk i mbron, por i ndëshkon politikanët e korruptuar. Natyrisht ku e dini që këtu Partia Demokratike ka disa iniciativa kushtetuese dhe ligjore duke përfshirë vettingun e politikanëve dhe shumë shpejt ashpërsimin e dënimit të politikanëve të zgjedhur me votat e krimit si një hap i parë për rikthimin e legjitimitetit dhe demokracisë përmes zgjedhjeve të lira dhe të ndershme në Shqipëri".

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Bledi809/12/2021 15:37

Cfare ke bere ti pengBasha kunder korrupsionit ? Thuaj demokrateve sa leke ke marre ti bashke me Alibeun (nga venia ne listen e sigurte te deputeteve per zgjedhjet e 25 Prilllit ) te njerezeve qe nuk kane qene kurre anetare te PD ? Meqe je kunder korrupsionit , mund tu tregosh demokrateve kontraten e qirase te viles ku banon sot ? Mund tu tregosh demokrateve menyren si e ke blere ( dhe shitur ) shtepine ne Hollande ? Une kam punuar si qen ne emigrim dhe nuk kam mundur kurre te bleje nje shtepi me cash. A mund ti thuash demokrateve menyren se si i vure ato 700 000 euro te deklaruara kaq shpejt ,duke punuar ne Kosove.Ne emigrim nuk mund ti bejme kurre ato para me pune te ndereshme. Kaq i ri kaq i pasur ( besoj se je afer Rames per para te vena menjane ), ti je nga me te korruptuarit ne vend. Ne fushaten e 25 Prillit nuk hodhe asnje kacidhe. Ne cilen bank ofshore i fute parate qe u dhane per fushate .? Po paret per blere boje dhe xhel per floket qe po te bien ku i gjen ?

Daj Jaku09/12/2021 15:22

Sigurisht që ke bërë shumë për korrupsionin, psh a ja ktheve lekët që i more Dashit për lejen e ndërtimit që nuk ja nxorre? Të paktën E Drama kur merr lekët e mban fjalën, ndërsa ti i nuk mbaron punë por i mban lekët për “partinë”, kaq legen pështymore dentistësh je. Po ato lekët e Toyota Jaris, a i sqarove në Belgjikë? Po ato lekët e Dine Fratarit, a i dorëzove në arkën e Partisë?Nuk nuk figurojnë në kontabilitetin e arkës të PD ati 300 mijë €, apo i bëre vajzën deputete, luftë kundër korrupsionit është kjo? Tamam pështymore dentistësh.

Agimi09/12/2021 14:59

Po o flokexhel po, ke bere shume per korupsionin, ke ble Vila, ke grumbulluar para, ja ke dhene kunatit, ke bere deputete, ke mare shuma maramendese prej tyre, ke treguar pralla, ke fjetur gjume edhe diten ,ke numuruar vjedhjet ne ender ,dhe ke perqafuar korupsionin dhe te koruptuarit. Ti ore njeri pa bosht ,ore hajdut skuth do ti vjellesh te gjitha, pasurite dhe djersa e ketij populli te varferuar nga ju dhe shpura juaj do tju dalin nga hunda ne mos nga bytha te gjithe cfar keni bere. Pas 11 dhjetorit, Jo ne Washington por edhe ne hene te shkosh ore Palo Bure, perfundimi yt eshte I shkruar. Demokratet e ndershem nuk do te ti Falin bemat e tua ,qe nuk kane fund. Berisha edhe PSE me vonese do te korigjoje fajet e tij ne rapport me ty lapanjoz flokelyer. Do te te tregoje vendin dhe do te te fshije emrin tend te felluqur.

DEMOKRATI I BAZS09/12/2021 14:50

LULUSHIN KA FILLUAR PO E KON EDVINI ME KOKAINË, QË TI DUKET VETJA NGA NJË MI HALESH, GJIRIZESH DHE MOÇALESH, NË NJË TIGËR XHUNGLASH!!! NUK PO E MARRIM VESH SE CILËT JANË TË KORRUPTUARIT E SHQIPËRISË QË DO TË LUFTOJNË QEVERIA MË E KORRUPTUAR E PLANETIT DHE OPOZITARI MË I KORRUPTUAR DHE MASHTRUES I PLANETIT!!! TË GJITHË HAJDUTËT PO I PREMTOJNË SHBA SE SHUMË SHPEJT DO TË KAPIN HAJDUTËT!!! SA QESHARAKE!!! POR MË QESHARAKË DUKEN KËTA QË VIJNË NË SHQIPËRI, NJËRI MË I PISPILLOSUR SE TJETRI, NJËRI MË I QESHUR SE TJETRI, NJËRI MË KOQE KANDARI SE TJETRI!!! I VETMI QË KA BËRË LUFTË PA KOMPOMIS, PA KULISA DHE PA MATRAPAZLLËQE KUNDËR KORRUPSIONIT, KRIMEVE DHE HAJDUTËRIVE QEVERITARE KËTO 8 VITE ËSHTË VETËM DR. SALI BERISHA ME DENONCIMET E TIJ QYTETARE!! E SI MUND TË LUFTOJË KORRUPSIONIN NJË I KORRUPTUAR ME DY DOSJE DHE PRANGA QË PO E PRESIN??!!

Gridushja09/12/2021 14:43

Opo ti i ke q.... nenen kesaj pune,mos te jesh ti ketu korrupsioni ben namin,ishe ti pra u kapen eurot neper tojota,ne sajen tende nuk kemi Gjuzer ne parlament por vetem Gazra,po ti je akullore ore ,sidomos rruga e kombit nuk u diskutua kurre per korrupsion pavarsisht se firuan nja 200 000 milion € ciao Lyli.

Luli09/12/2021 13:49

O Bash ta solli Kimetja Escobarin per te te shpetuar nga revolucioni demokratik? Nuk te shpeton dot je i mbaruar. Vegel sorosiste.

Nandi09/12/2021 13:35

C'ke z. Basha? Ne foton qe ka vene Syri me sy te skuqur me dukesh! Dhe floket nuk i ke bere me xhel! Mos ri pa gjume. Tik tak tik tak tik tak 11....

Shto koment

Denonco