Ragmi Mustafa: Serbia na e ndalon edhe flamurin, synon të na ndajë nga shqiptarët e tjerë

Ragmi Mustafa: Serbia na e ndalon edhe flamurin, synon të na ndajë nga shqiptarët e tjerë

22:44, 30/11/2021
A+ Aa A-

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Serbi, Ragmi Mustafa, në një prononcim për emisionin A Show në Syri Tv të moderatorit Adi Krasta, foli për faktin sesi e priti Luginën e Preshevës ky 28 Nëntor.

Mustafa thekson se Serbia ka synuar dhe vazhdon që të synojë që të përçajë shqiptarët.

Ai shton se shteti serb është i vetmi vend në ish-Jugosllavi, që ndalon edhe flamurin shqiptar të valëvitet në Luginë.

“Serbia ka synuar përherë që të na ndajë nga shqiptarët e tjerë. Shteti serb është i vetmi vend në ish-Jugosllavi që ndalon flamurin.

E nga ana tjetër kërkon që flamuri serb të jetë në Kosovë dhe në Bosnjë, por ne i themi se ne jemi shqiptarë e autoktonë. Serbia mund të ndryshojë ligjet, por ne flamurin tonë kombëtar nuk e ndryshojmë dot”, deklaroi Mustafa.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco