Dervishi: Nostalgjikët e Hoxhës nuk kanë luftuar! Ka deputetë e historianë që rrinë me foton e tij

Dervishi: Nostalgjikët e Hoxhës nuk kanë luftuar! Ka deputetë e historianë që rrinë me foton e tij

18:27, 29/11/2021
A+ Aa A-

I ftuar në Task Force në SYRI TV me moderatoren Sonila Meço, gazetari Feridinant Dervishi ka folur për dritëhijet se kush po e sponsorizon 'ringjalljen' e Hoxhës?

Dervishi theksoi se këta nostalgjikë nuk kanë luftuar pasi nuk dalin llogaritë e moshës dhe se problemi nuk qëndron vetëm te ta pasi kemi deputet dhe historian që që rrinë me fotografinë e Hoxhës dhe e mbrojnë atë.

Dervishi: Realiteti është, ky se çdo vit kemi nostalgjikët, që nuk mund ti ndalojmë por problemi është te qëndrrimet politike majtas djathtas apo të shoqërisë civile. E dyshimtë është edhe kjo që kanë qënë në luftë apo skanë qënë në luftë pasi një 20 vjeçar që mund të shkuar në luftë dhe tani jemi 100 vite mbrapa. Ta sqarojmë pak, ideja është se ne tani kemi shumë pak njerëz të gjallë që të kenë në luftë. Faktikisht ata njerëzit që janë aty mund të jenë bijtë. Ai mban Enver Hoxhën por ty s’të ka ngelur vetëm te ata, pasi ty po ta sjellin deputetetët apo historianët që rrinë me fotografinë e Hoxhës dhe e mbrojnë atë. Ajo periudhë ka lënë dhe ka fabrikuar teoricient etj. Një pjesë e këtyre komunistëve që janë bijtë e tyre, kanë jetuar shumë mirë. Ata kur përzgjedhin jetën e tyre e kanë kohën më të bukur të jetës së tyre.

Mos të harrojmë se kemi nostalgjik për figurën e Enver Hoxhës dhe nostalgjik për fitoren në luftën e Dytë Botërore dhe ske çfarë ti bësh atyre pasi ata shfrytëzohen prej tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco