VIDEO/ ‘Varianti Omicron’, Dollenberg: Strukturë e panjohur! Pacientët përkeqësohen brenda disa orëve

VIDEO/ ‘Varianti Omicron’, Dollenberg: Strukturë e panjohur! Pacientët përkeqësohen brenda disa orëve

17:17, 29/11/2021
A+ Aa A-

E ftuar në SYRI TV me moderatoren Armela Ferko, përfaqësuesja e Federatës së mjekëve shqiptar në Europë, Aurora Dollenberg ka folur mbi varianti i ri i COVID-19 Omicron, si dhe pasojat e tij te pacientët dhe masat që do marin shtetet e BE.

Në një lidhje nga Gjermania, Dollenberg theksoi se Omicron nuk është një pasardhës i atyre varianteve që kemi njohur deri tani. Është një variant krej ndryshe i Covid-19 që nuk ka asnjë ngjashmëri me asnjë nga viruse të mutuara deri tani.

Ferko: Çfarë flitet në Gjermani për Omicron?

Dollenberg: Ndryshe nga Delta, Omicron është një mutacion komplet i ri. Nuk është një pasardhës i atyre varianteve që kemi njohur deri tani. Është një variant krej ndryshe i Covid-19 që nuk ka asnjë ngjashmëri me asnjë nga viruse të mutuara deri tani. Ky variant afrikan po na çudit për nga struktura gjenetike dhe për mënyrën që po shfaqet te pacientët nga ana simptomatike, pasi ka simptoma shumë të lehta dhe të kamufluara, të cilat në momentin e parë për mjekun dhe pacientin mund të cilësoheshin si një virozë apo një gjendje e përgjithshme e keqe, por me dizavantazhin e madh pasi përkeqësimi i gjendjes së pacientit ndodh edhe brenda disa orësh.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku29/11/2021 19:29

Përderisa të bombardohet me napalm laboratori i Wuhanit që të mos mbesë asgjë përveç hirit, Bota nuk do shpëtojë nga kjo mortje e sajuar në atë laborator dhe që vazhdon të “pjellë” variante mbas variantesh përderisa të realizohet dominimi total i popullsisë së “deleve” nga “çobanët” e rinj të fryrë me miljardat që nuk ju mjaftojnë përbtë pëllcitur.

Shto koment

Denonco