Lajmi i fundit

Berisha: Të shtunën në orën 11:00 mbahet Foltorja e Mirditës

Si u kap mat Basha/ Akuzon SHBA se mbështeti Ramën për zgjedhje

Si u kap mat Basha/ Akuzon SHBA se mbështeti Ramën për zgjedhje

10:03, 26/11/2021
A+ Aa A-

Në një përpjekje të pamundur për të mbrojtur të pambrojtshmen, Lulzim Basha ka akuzuar më në fund SHBA-në se ajo i toleroi Ramës shkeljen e marëveshjes së 5 qershorit dhe për rrjedhojë, i shkeli syrin për grabitjen e zgjedhjeve.

I gjendur nĂ« njĂ« pozicion tĂ« vĂ«shtirĂ« pĂ«r tĂ« pĂ«rligjur aktin personal tĂ« pĂ«rjashtimit tĂ« Sali BerishĂ«s, kreu i PD u detyrua tĂ« bĂ«jĂ« shumĂ« pirueta nĂ« emisionin “Open”.

Por, kulmi arriti kur gazetari Enton Abilekaj e kapi mat duke i kujtuar se ai i ka thĂ«nĂ« RamĂ«s sy mĂ« sy, nĂ« parlament: “NĂ«se mĂ« gĂ«njen njĂ«herĂ«, turp pĂ«r ty, nĂ«se mĂ« gĂ«njen dy herĂ« turp pĂ«r mua”. Ai ju ka gĂ«njyer nĂ« çdo marrĂ«veshje qĂ« keni bĂ«rĂ« dhe ju keni vazhduar nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n rrugĂ«. KĂ«shtu ndodhi edhe mĂ« 5 qershor, e thumboi Abilekaj.

Pikërisht këtu, për të përligjur faktin se braktisi qasjen radikale për tu përdhunuar në një tjetër pakt me Ramën, si ai i 5 qershorit, Basha u detyrua të dredhojë duke fajësuar SHBA-në, që është në fakt sot aleati i vetëm që i ka mbetur.

Ai deklaroi se ambasadorja Kim qĂ« ishte garante e marĂ«veshjes pĂ«r Kodi Zgjedhor u shndĂ«rrua nga arbitre nĂ« aleate tĂ« regjimit, pasi shteti i saj nuk kishte garanci se ai vetĂ« dhe PD-ja mund tĂ« kontrollonin BerishĂ«n. “MarrĂ«veshja e 5 qershorit ishte njĂ« marrĂ«veshje e garantuar nga 3 pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« lartĂ« tĂ« ndĂ«rkombĂ«tarĂ«ve. U shkel nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« njĂ«anshme. Arsyet pse u shkel mund ti diskutojmĂ« kĂ«tu njĂ« nga njĂ«: PĂ«r shkak se mesa duket PD dhe Basha nuk ishin garanci e mjaftueshme pĂ«r kontrollin e hipotekave tĂ« tĂ« kaluarĂ«s. PĂ«r kĂ«tĂ« shkak, u lejua Edi Rama tĂ« shkelte marrĂ«veshjet e 5 qershorit. Kush e lejoi, kush tjetĂ«r”, tha Basha duke vĂ«nĂ« nĂ« diskutim rolin e arbitrit qĂ« SHBA kishte marĂ« pĂ«rsipĂ«r para shqiptarĂ«ve.

Kushdo që e kujton historinë, pas miratimit të reformës zgjedhore në 5 qershor, Yuri Kim dhe ish-Sekretari i Shtetit Pompeo e përshëndetën atë. Por kur me opozitën e re, Rama ndryshoi Kushtetutën duke hequr koalicionet, ndryshe nga europianët, ambasadorja amerikane heshti.

Këtë heshtje të turpshme, që në thelb përbën provën më të qartë të mbështetjes të regjimit, Basha u mundua ta justifikonte me faktin se Amerika qe bërë me Ramën, pasi nuk kishte garanci se ai kontrollonte Berishën.

Por në këtë piruetë meskine për të fshehur dështimin e tij për t'i besuar marëveshjeve me kryeministrin, Basha ka bërë një autogol të madh. Ndërkohë që retorika e tij dhe e gjithë mbështetësve të vet është se SHBA-së i duhet besuar si perandorisë së vlerave që i trumbeton shqiptarëve të vërtetën, ai vizatoi padashur një Amerikë që në 5 qershor ka gënjyer për pragmatizëm.

Se sa qëndron dhe se sa mbahet në këmbë arsyetimi i Bashës kjo është një gjë që ha diskutim. Por së paku, në këtë rast u gjet një pikë e përbashkët mes tij dhe Sali Berishës: ajo se SHBA-së i duhet besuar vetëm me raste dhe vetëm atehere kur të leverdis./LAPSI

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Demokrati26/11/2021 13:06

Po qe se e hamë dhe e pranojmë këtë gomarllëkun e kryeidiotit dhe kryehajvanit të PD-së, atëherë pse nuk hyri PD në zgjedhje pa Dr. Berishën???!!! Mjaftonte që ky derdimeni mashtrues të mos e fuste fare në listën e kandidatëve të deputetëve të PD.

Shqiptari26/11/2021 12:54

O KRYEGOMARI I SHQIPËRISË!! PO ÇFARË LIDHJE KA SE KUSH ËSHTË DHE SI ËSHTË KUNDËRSHTARI POLITIK I REGJIMIT, PËR TË BËRË ZGJEDHJE TË LIRA, TË DREJTA, TË BARABARTA, TË NDERSHME, TË LIGJSHME DHE DEMOKRATIKE!!!???? NËSE KUNDËRSHTARI ËSHTË IDOBËT, I PAAFTË, I PABESUESHËM DHE I MBARUAR, ATËHERË NUK E VOTON ASKUSH DHE RRËZOHET ME VOTË DHE FITUESI NUK KA NEVOJË AS PËR NDIHMËN DHE AS PËR MBËSHTETJEN E ASKUJT!!! NË NJË NDESHJE FUTBOLLI REZULTATIN E VENDOSIN LOJTARËT, FORMA E TYRE DHE AFTËSIA E TYRE, DHE AS ARBITRAT DHE AS TIFOZËT E KUNDËRSHTARIT SADO NË NUMËR MË TË MADH QË TË JENË!!! HABITEM PSE AMBASADA E SHBA NUK REAGON PËR GOMARLLËKUN E RADHËS TË LULUSHIT!! KJO ËSHTË NJË AKUZË E RËNDË PUBLIKE KUNDREJT NJË AMBASADE MIKE DHE NJË VENDI ALEAT!!!

DEMOKRATI I BAZS26/11/2021 12:46

PO NËSE SHBA, "ALEATI MË I MADH" I LULZIMIT, GAZIT, GRIDARES, SALIJANJIT DHE GRONE GJEKMUTIT, MBËSHTET RAMËN DHE NARKO-BANDËN MAFIOZE "RILINDJA" PËR TË VJEDHUR VOTAT E SHQIPTARËVE DHE PËR TË MBAJTUR PUSHTETIN, ATËHERË PËR ÇFARË PRO-AMERIKANIZMI DHE ANTI-AMERIKANIZMI NA FLASIN KËTA PLEHRAT E MUTIT STUDIO MË STUDIO, DUKE ÇJERRË BYTHËN ME THONJ!!! NËSE DO TË PRANONIN HAJVANLLËQET. IDIOTËSIRAT DHE BUDALLALLËT E LULUSHËVE, QË PARTIA DEMOKRATIKE DHE OPOZITA DO TË VINTE NË PUSHTET DHE DO TË KISHTE MBËSHTJETJEN E SOROSIANËVE TË SHBA VETËM DUKE LARGUAR DR. BERISHËN, ATËHERË JAM 1000% I BINDUR QË DR. BERISHA DO TË ISHTE LARGUAR VETË QYSH NË 2017!!! POR PËRDERISA KËTO JANË GOMARLLËQE DHE MASHTRIME SHUMË TË TRASHA, ATËHERË NUK KEMI SE SI T'I BESOJMË. INTELIGJENCA E DEMOKRATËVE NUK BESOJ SE KA RËNË KAQ POSHTË, NË NIVELIN E INTELIGJENCËS SË LULZIMIT!!!

Shto koment

Denonco