Lajmi i fundit

LIVE SYRI TV/ Ekonomi Plus me Klaudja Karabollin

Basha’s people usurp local branch of the Democratic Party in Fier, change the seat doors locks

Basha’s people usurp local branch of the Democratic Party in Fier, change the seat doors locks

15:39, 25/11/2021
A+ Aa A-

An unusual situation took place today at the Democratic Party branch in Fier, where persons sent by Chairman Lulzim Basha usurped the local seat, changed the doors locks, and set up security cameras to forbid entrance in the building of the secretary and party executive members. The act was seen as personal vendetta from Basha after 550 out of 640 Assembly delegates from Fier signed the petition for the convocation of the Democrat National Assembly on December 11, answering to former Chairman Sali Berisha’s call.

The organizing secretary and the local branch secretary noticed what had happened and filed a complaint in the Police Department of Fier.

Organizing Secretary Rrapi Gjika told Syri TV it was Basha’s personal vendetta for the petition of December 11. Gjika added not delegate from Fier will take place in the Assembly called by Basha on December 18.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Beu25/11/2021 19:11

Heqjen e bravave e ka bere Enkelejd Alibeaj me ndihmen e kryetarit polic te denuar te Patosit dhe ate te Ballshit me ndihmen e krimit te organizuar.Turp per Alibeajn me shoke.Si ish bej .Alibeaj do te behet perseri bej ne rrethin e Fierit.

Ani25/11/2021 17:18

Lulush!.Keto lodra qe ben ne Fier rishikoje.Po ke burrni hajde ne Fier dhe diskutoje!Qe je bythe pambuk kete e morem vesh.Po perveç se bythe pambuk je bere edhe bythe qire si G.Bardhi qe e ke bere kapedan - mire ke bere , por po ke mendere , hajde e na e thuaj drejt per drejt.Merre kete guxim olesh se ne demokratet e thjeshte do ta kthejme pergjigje.;

Shto koment

Denonco