US Ambassador Kim: Tens of tons of heroin are smuggled with the state’s help

US Ambassador Kim: Tens of tons of heroin are smuggled with the state’s help

10:36, 24/11/2021
A+ Aa A-

US Ambassador Yuri Kim and EU Ambassador Luigi Soreca participated in a meeting with donors of the Albanian Ministry of the Interior. Ambassador Kim addressed to the fight against organized crime and corruption. In her remarks, Kim expressed her optimism for cleansing the judiciary system, but also sounded the alarm for the growing drugs and human traffics in the country and the region.

“According to UNODC, around 60-65 tons of heroin are smuggled in a year in the region. It means the trafficking can happen only with the help of state actors. The traffic of human beings has also grown. Thousands of emigrants pass to EU via Albania. Corruption plays a role there. Groups of organized crime continue to launder money. What we are here to talk about is how the Ministry of the Interior can help make Albania a better place for all. Transparence and accountability must be bigger”, Kim said.

She added the departure of corrupt judges and prosecutors, as well as cleaning the politics from corrupt elements is only the beginning and the only way to fight crime is having independent law enforcing institutions.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Messi 25/11/2021 11:28

Bisha dhe e bukura!

kadri hasbiu24/11/2021 12:44

po moj kimete kemi thua ti 60 ton droge po mafjozet komunist qe mbron ti e bejn ate pune prandaj ben mir mos te flasesh se na e shpife

Vjollca!24/11/2021 12:14

Znj AmbasadoreMe mire von se kurre,thote nje fjale e urte popullore! Duke e kerkuar korrupsionin ne popull ke harruar se ate e kishe aq after ne shtet & peshqit e medhenj i trajtove si cironka! Asgje s mund te ndodhe ne nje vend kaq te vogel sa I yni pa perkrahjen e pushtetsareve ! A e kuptove tani ,apo e ke ditur me pare kjo???? Por me anesite qe mbajte haptazi vetem per njerin krah te politikes ju dhe dore qe" ata"" te vazhdojne pa frike ne thellimin e ketij korrupsioni! Kaq u desh !O burra thane se na ndihmon Amerika! Sikur ne dy ,tre qytete te kishe folur me popullin e thjeshte do te kishe boll informacion! Ne nje vend ku pakica e politikaneve vetem pasurohen & shumica e popullin varferohet nuk duhet shume pune per t,I gjetur por shume deshire per llogari dhenien e te ardhurave Ku eshte Spaku per keto problem??

Hoti24/11/2021 11:13

Sy Bajame mos tall menderen! Ku ishe gjithe keto kohe?

Korabi24/11/2021 10:55

Fajne e ka Saliu.Per drogen per pastrimin e parave per PPP per korrupsjonin ne nivelet me te larta.Nuk guxon te permendi edvin drogen shkaktarin e te gjitha ketyre poshtersive

Demokrati24/11/2021 10:51

FAJIN E KA SALIU! FAJIN E KA SALIU!! FAJIN E KA SALIU QË KUR E KISHTE NË DORË QYSH NË 1992 DHE NUK IU QIU NËNAT, GRATË DHE MOTRAT KOMUNISTËVE!!! PO, PO, PËR KËTË SALIU KA NJË FAJ SHUMË TË RËNDË!!! SALIU JO VETËM NUK E BËRI, POR I BËRI AKOMA MË TË PASUR KOMUNISTËT DUKE U DHËNË JO VETËM PRONAT DHE PASURITË E PRONARËVE SHQIPTARË, POR TË GJITHA PRONAT E SHTETIT SHQIPTAR!! SOT KOMUNISTËT SOROSIANË KANË NË DORË JO VETËM PUSHTETIN POLITIK MPOR EDHE PUSHTETIN EKONOMIK, KANË DORË EDHE GURËT EDHE ARRAT!!

Shqiptari24/11/2021 10:46

PSE NUK E THUA TROÇ MOJ SOROSIANE E NDYRË?? JO ME NDIHMËN E SHTETIT, POR ME NDIHMËN, MBËSHTETJEN DHE MBROJTJEN E VETË NARKO-SATRAPIT MAFIOZ TË SURRELIT, ME NDIHMËN E EDIT, ME MBROJTJEN E "MBRETIT" SOROSIAN! IK PIRDHU! FUCK YOU! BOLL NA HAPE BARKUN DHE NA ÇAVE TRAPIN ME HARTIME, FJALIME DHE DEKLARATA TË KOTA DIPLOMATIKE!!! NUK U JEP DOT MEND SHQIPTARËVE TI MOS SOROSIANIA AZIATIKE!!!! FUCK YOU! SHAME ON YOU! OSE SI I THEMI NE POPULLORÇE NË SHQIP: MUTI TË MBULOFTË! MOJ ARRIXHOFKË!!!

Shto koment

Denonco