EXPOSED! The secret decision of the government on the import and transit of dangerous waste in Albania

EXPOSED! The secret decision of the government on the import and transit of dangerous waste in Albania

13:12, 07/03/2017

Other shocking facts have come to light from the scandal of the 1300 containers full of urban and industrial waste “disappeared” in Albania, after entering the country from the harbor of Durrës, with destination Macedonia. While the public opinion was sleeping after the Parliament blocked the law on the import of waste from European countries, Rama secretly did what he could. He has signed a government decision on the “Dangerous chemical materials”, legitimating the import and transit through Albania. According to Syri.net sources, like many other Council of Ministers decisions, it has been signed in the end of September 2016 (coinciding with the time of containers loss), without discussions and without the presence of all the ministers.

In an interview for Shekulli yesterday, environmentalist Sazan Guri said the Council of Ministers approved Premier Rama’s decision on the transit of the radioactive wastes. Syri.net has secured the government decision, which was kept hidden from the public and the Albanian environmentalist associations.

It is the Decision of the Council Of Ministers dated 21 September 2016, “On the export and import of dangerous chemicals”.

The material, signed by Rama, is really long and complicated, through chapters and articles, international convents etc. But, what one can clearly read is that our country for the first time ever allows the import and export of the dangerous materials and waste of all sorts. The decision also opens the way for their transit return to our country. It’s exactly the “transit” game what raised suspicions and accusations in the Italian media that the “Ecomafia” has buried in Albania over 1300 containers with dangerous industrial waste.

The decisionmakers have been careful to keep everything away from the public eye. Chapter X, article 2 says that “the defined national authority protects the confidential information provided by another party or country, as it has been mutually agreed upon”.

Why did the Prime Minister care to put information and transparence barriers for such a dangerous business with high sensitivity for the public?

But the most important question is whether the Decision of the Council of Ministers is related to the scandal of the disappearance of the 1300 containers with the urban and industrial waste in the Albanian territory.

In the next days, Syri.net will provide more detailed information for this decision of Rama’s government and on what is hidden behind its technicalities, in the function of the billionaire criminal activity of Ecomafia.

SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

emigranti10/03/2017 20:04

un personalisht jam kunder ardhjes se mbetjeve te rrezikshme si dhe dhenien e koncesioneve te huajve pasurit kombetare por nje gje nuk kuptoj tek kjo propogand politiko-ambjentaliste si grupi i sazan gurit 1300kontenier nuk jan 1300karroca dhe dikush do ti ket pare keshtu nuk duhet te behet zhurm kot kur ska fakte te besueshme

lola07/03/2017 22:50

duron ky popull

Feri07/03/2017 20:42

edvin ripjella eshte monstra qe kenaqet kur masakron

Celi07/03/2017 18:57

Kur u vendos Edvini KM (duke e njohur qe student) me rrethin tim te shoqerise jam shprehur qe: Ky do beje gjera qe mendja jon nuk arrin ti perceptoj sot Ndersa sot mbas 4-vjetesh mendoj se ende skemi pare gje akoma se cfar ka bere(Nje pjese fare te vogel pati mundesine ti shohi dhe ti shprehi intelektuali me integritet Ylli Manjani) Po mori pushtetin dhe kater vjet te tjera pak do kene mundesin te shohin se cfar do i beje ketij vendi gjelbesira per para Zoti re na ruaj O popull hap sy e vesh Intelektual te permasave si Fuga ju lutem beni detyren,eshte momenti te mos beni sehir Atdheu ne rrezik do e kthej Shqiperin ton te dashur ne tok te djegur Kontrnjeret me helm pas 10 vjetesh do ndryshken dhe nepermjet ujrave nentoksore do futen ne lumenje,nepermjet bimeve fo vijne ne pjatat e femijeve tane Ju lutem mos heshteni Mbeshteteni republiken qe po lind,tu tregojme vendin qelbesirave

Celi07/03/2017 18:56

Kur u vendos Edvini KM (duke e njohur qe student) me rrethin tim te shoqerise jam shprehur qe: Ky do beje gjera qe mendja jon nuk arrin ti perceptoj sot Ndersa sot mbas 4-vjetesh mendoj se ende skemi pare gje akoma se cfar ka bere(Nje pjese fare te vogel pati mundesine ti shohi dhe ti shprehi intelektuali me integritet Ylli Manjani) Po mori pushtetin dhe kater vjet te tjera pak do kene mundesin te shohin se cfar do i beje ketij vendi gjelbesira per para Zoti re na ruaj O popull hap sy e vesh Intelektual te permasave si Fuga ju lutem beni detyren,eshte momenti te mos beni sehir Atdheu ne rrezik do e kthej Shqiperin ton te dashur ne tok te djegur Kontrnjeret me helm pas 10 vjetesh do ndryshken dhe nepermjet ujrave nentoksore do futen ne lumenje,nepermjet bimeve fo vijne ne pjatat e femijeve tane Ju lutem mos heshteni Mbeshteteni republiken qe po lind,tu tregojme vendin qelbesirave

Bekimi07/03/2017 18:00

Te knaqet zemra kur sheh te vuaj, te vritet dhe neperkembet nje popull i cili nuk dallon dot te zezen nga e bardha. Mire t'iu bëhet. Bile edhe me keq e meritoni!!!

Davidi07/03/2017 17:06

O zot sa te pangopur paskan qen

aldi07/03/2017 15:10

mir ti behet ketij populli se ndryshe nuk merr vesh e nuk ngrihet per te kerkuar te drejtat e tyre,turp per kete qeveri

Snoop Dog07/03/2017 14:50

Prokuroria ska pse lodhet shume. Nje "shterngim' i vogel dhe civil drejtoreshes pergjithshme se doganave Belinda Konomi. Pavaresisht se ajo eshte "besnike' e perbetuar dhe historike e ER. Ndiq rruget e parave-follow the money-thone amerikanet. Dhe Belinda eshte si kutia financiare e Pandores per "numurat e shpejtesise" te KM me VKM-te

krasasi tp07/03/2017 14:27

Ja VKM e qeverise qe mereshin edhe pa u mbledhur qeverija dhe te firmosur nga ministra qe nuk ishin ne Shqiperi.Ja per keto iku z.Manjani nga qeverija dhe ju bashkua cadres.

mut vendi07/03/2017 14:08

Le ta bejne mut fare kete vend , qe te mbahen per keq gjithe jeten. Ketu ka marre fund cdo gje , e do bejme shtet ne . Keta e kane mendjen per te mbushur thaset me leke , pa u merakosur a vijne nga lendet kimike , kanabisi , krimi . Rrofte vettingu me gjithe lendet kimike.

roshi07/03/2017 13:23

po per kete vkm ju kelyshe te rilindjes cfare do thoni!,kush jane tani mashtrusit dhe felliqesirat e ketij vendi!

Lomy07/03/2017 13:16

Rama do varur prej veshesh ne cengel kasapi!!

Shto koment

Denonco