Balla: Në parim jemi dakord me propozimet e PD-së, lajm i mirë që kemi këtë lloj opozite

Balla: Në parim jemi dakord me propozimet e PD-së, lajm i mirë që kemi këtë lloj opozite

12:02, 19/10/2021
A+ Aa A-

Kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, ka reaguar këtë të martë për depozitimin në Kuvend të tre amendamenteve kushtetuese nga ana e Partisë Demokratike.
Sipas Ballës, propozimet e PD-së për reformën territorial, atë zgjedhore dhe vettingun ndaj politikanëve, i plotësojnë kushtet formale për tu diskutuar dhe pranuar.
Por më e rëndësishmi sipas tij është fakti që më në fund Kuvendi ka këtë lloj opozite.

“Jemi tĂ« hapur pĂ«r tĂ« diskutuar propozimet qĂ« vijnĂ« nga PD. Ajo qĂ« vlen  Ă«shtĂ« qĂ« nĂ« aspektin formal propozimet pĂ«rmbushin kushtet qĂ« ka vendosur kushtetuta dhe rregulloja e kuvendit.  Ajo qĂ« unĂ« dua tĂ« ritheksoj Ă«shtĂ« se Ă«shtĂ« hap i rĂ«ndĂ«sishĂ«m, fakti qĂ« tani nĂ« kuvend kemi njĂ« opozitĂ« qĂ« vjen me propozime konkrete. Ne nuk jemi njohur zyrtarisht me propozimet. Por ajo qĂ« unĂ« them Ă«shtĂ« qĂ« PS ka shprehur gatishmĂ«rinĂ« e saj pĂ«r tĂ« diskutuar çdo propozim pa kushte. MĂ« pas ne do tĂ« kemi pozicionet tona qĂ« do tĂ« burojnĂ« nĂ« bazĂ« tĂ« vlerĂ«simit tĂ« ekspertĂ«ve”, u shpreh Balla.

Gjithashtu Balla përforcoi deklaratën e Edi Ramës,  se nuk ka dhe as do të ketë negociata me PD për zgjatjen e mandatit të organeve të vettingut, pasi siç u shpreh është një çështje teknike dhe jo politike.

â€œĂ‡Ă«shtja e ndryshimeve kushtetuese pĂ«r zgjatjen e mandatit tĂ« organeve tĂ« vettingut Ă«shtĂ« njĂ« çështje jo e jona, por Ă«shtĂ« teknike pĂ«r tĂ« zgjatur mandatin e kĂ«tyre dy institucioneve pĂ«r tĂ« garantuar njĂ« proces tĂ« njĂ«jtĂ«. Si i tillĂ«, e kam thĂ«ne duhet ta ruaj kĂ«tĂ« nivel teknik dhe tĂ« mos bĂ«het pjesĂ« e debatit politike. NĂ« 2016 ne kemi rĂ«nĂ« dakord qĂ« vettingu i gjyqtarĂ«ve dhe prokuroreve tĂ« bĂ«hej nga organe tĂ« pavarura.

As ka pasur dhe as ka dhe as nuk do tĂ« ketĂ« negociata pĂ«r diçka qĂ« ju thashĂ«. ËshtĂ« njĂ« rekomandim qĂ« ka ardhur nga partnerĂ«t qĂ« monitorojnĂ« procesin e vettingut. Dua ta them me zĂ« tĂ« lartĂ« qĂ« procesi i vettingut ka ecur mirĂ«. Grupi parlamentar i PS nuk do tĂ« hyjĂ« nĂ« negociata pĂ«r njĂ« çështje tĂ« tillĂ« qĂ« Ă«shtĂ« teknike. Politika duhet tĂ« rrijĂ« larg reformĂ«s nĂ« drejtĂ«si”, tha Balla.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari19/10/2021 15:31

PRA RAMA DO T'I LËSHOJË DHE DO T'I JAPË LULIT ARTIST, PEDERAST DHE XHEPIST (JO PD-sĂ«), VETËM ATË QË I DO BYTHA DHE I LEVERDISË RAMËS! PRA RAMA PO SILLET DHE DO TË SILLET ME LULUSHIN E VOGËL XHEPIST, ASHTU SIÇ SILLET TUTORI ME PROSTITUTËN E VET!!! BRAVO LULI!

Demokrati19/10/2021 15:24

Më në fund, pas shumë pune të palodhur sorosianët, pasi ngritën policinë që donin, ushtrinë që donin, arsimin që donin, mjekësinë që donin ata vetë, ministritë që donin dhe qeverinë që donin, sot kanë në duart e tyre edhe PD-në që donin!!! Kjo fal edhe punës dhe lojës së qelbur, të ndyrë, tinzare, të pabesë dhe të poshtër të Lulush Bashës së Bashajve dhe Hotëve, që nuk e dimë se për çfarë shqyhen tjetër, përveç poshtërsisë dhe tradhëtisë!!! Pra sot kemi në parlament atë opozitë që do edhe Tualet Palla!!! Sa turp!! Ku e katandisi Partinë Demokratike, Lulushi i vockël sorosian!!! PD-ja sot është vetëm një çetë pesë vetë!!!! FOLTORE = FITORE!

Indignado19/10/2021 15:04

Kam pershtypjen se kete faqe e administron Gent Strazimiri, pasi statusi i tij eshte komenti qe kam bere une, por qe nuk eshte botuar nga ju. Perse nuk i botoni komentet?

Indignado19/10/2021 13:07

Sigurisht te intereson kjo lloj (o)pozite 
 s’kujtohet njeri per Toyota Yaris

Shto koment

Denonco