VIDEO/ Studentët zhvendosen në protestë te Ministria e Arsimit

VIDEO/ Studentët zhvendosen në protestë te Ministria e Arsimit

10:35, 18/10/2021
A+ Aa A-

Ashtu siç edhe ishte paralajmëruar, mëngjesi i kësaj të hëne është shoqëruar me përplasje në dyert e universiteteve, ku në Tiranë, në shumicën e fakulteteve nuk janë lejuar që të hyjnë studentët e pavaksinuar.

Rreth orës 10:00, studentët u grumbulluan përpara Ministrisë së Arsimit, ku kundërshtuan vendimin për t'u lënë jashtë auditoreve.

Ata shprehen se e drejta e arsimit është një e drejtë kushtetuese, dhe nuk mund të tjetërsohet nga asnjë vendim qeverie.

Prej mëngjesit të sotëm në të gjithë vendin, universitetet janë duke mbajtur qëndrime të ndryshme sa i takon futjes së studentëve të pavaksinuar në auditore.

Studentët e shpërndanë protestën pas rreth një ore, duke paralajmëruar të tjera tubime.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco