VIDEO/ Tensione në universitete, studentët paralajmërojnë protesta

VIDEO/ Tensione në universitete, studentët paralajmërojnë protesta

10:06, 18/10/2021
A+ Aa A-

Ashtu siç edhe ishte paralajmëruar, mëngjesi i kësaj të hëne është shoqëruar me përplasje në dyert e universiteteve, ku në Tiranë, në shumicën e fakulteteve nuk janë lejuar që të hyjnë studentët e pavaksinuar.

Rreth orës 10 ata pritet që të nisin grumbullimin përpara kryeministrisë ku do të kundërshtojnë vendimin për t'u lënë jashtë auditoreve. Ata shprehen se e drejta e arsimit është një e drejtë kushtetuese, dhe nuk mund të tjetërsohet nga asnjë vendim qeverie.

Prej mëngjesit të sotëm në të gjithë vendin, universitetet janë duke mbajtur qëndrime të ndryshme sa i takon futjes së studentëve të pavaksinuar në auditore. Në Elbasan, Gjirokastër, Korçë, Durrës lejohen të hyjnë në auditore dhe studentët e pavaksinuar. Ndërkohë që në Vlorë, Shkodër dhe në Tiranë, studentët e pavaksinuar nuk do të lejohen që të hyjnë në auditore.

Studentët që nuk janë vaksinuar kundër Covid-19 kanë nisur nënshkrimin e një peticioni për sigurimin e testeve PCR falas për ta.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Mondi18/10/2021 10:45

Ju lumte o TRIMA E TRIMERESHA ! Vazhdoni keshtu FITORJA DHE E ARDHMJA ESHTE E JUAJA ! BEKUAR QOFSHI JU DHE PRINDERIT QE JU KANE RRITUR DHE EDUKUAR.

Shto koment

Denonco