Nishani: Basha manipulatori dhe grabitësi më i shëmtuar i zgjedhjeve brenda PD

Nishani: Basha manipulatori dhe grabitësi më i shëmtuar i zgjedhjeve brenda PD

18:15, 14/10/2021
A+ Aa A-

Ish-presidenti Bujar Nishani akuzon Lulzim Bashën se ka grabitur votat brenda PD, asgjësoi votën e lirë dhe të drejtën e kandidimit në partinë e tij ku nuk ka garë. 

Pas takimit me përfaqësues të Senatit të SHBA, Basha akuzoi Ramën për manipulimin dhe vjedhjen e zgjedhjeve të 25 prillit. 

Por për Nishanin, Basha është personi më i papërshtatshëm për të folur për standardet zgjedhore, pasi sipas tij 'ai është manipulatori dhe grabitësi më i shëmtuar i zgjedhjeve brenda PD dhe njeriu që asgjësoi votën e lirë dhe garën'.

Reagimi i Nishanit
'Deklarata e Lulzim Bashës pas takimit me përfaqësues nga Senati SHBA, ishte kulmi i hipokrizisë dhe fyese për demokracinë amerikane dhe lirinë si dimension. Eshtë hipokrizi ekstreme, kur Lulzim Basha ju tregon shqiptarëve se ka denoncuar manipulimin dhe vjedhjen e zgjedhjeve prej Edi Ramës, ndërkohë L. Basha është manipulatori dhe grabitësi më i shëmtuar i zgjedhjeve brenda Partisë Demokratike. Kur L. Basha ju flet për standartet demokratike përfaqësuesve nga SHBA, ai fyen themelin e lirisë dhe dimensionin e demokracisë amerikane. Në SHBA, asnjë nuk manipulon dhe grabit votat brenda partisë së tij, askush nuk asgjeson votën e lirë dhe të drejtën e kandidimit në partinë e tij, në asnjë rast nuk asgjesohet gara, për asnjë arsye vendimet nuk merren ilegalisht dhe në dhunim të institucioneve, siç vepron L. Basha sistematikisht brenda partisë së tij'.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco