Yuri Kim, pritje me rastin e 30-Vjetorit të marrëdhënieve diplomatike SHBA-Shqipëri

Yuri Kim, pritje me rastin e 30-Vjetorit të marrëdhënieve diplomatike SHBA-Shqipëri

14:35, 01/10/2021
A+ Aa A-

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Yuri Kim ka mbajtur pritje me rastin e 30 Vjetorit të Marrëdhënieve Diplomatike midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë. Në fjalën e saj ndërmjet të tjerave, ambasadorja Kim tha:

“Me ngritjen e flamurit amerikan atĂ« ditĂ« nĂ« 1991, Chris Hill dhe Andromaqi Adami pĂ«rcollĂ«n mesazhe tĂ« fuqishme. Si njĂ« diplomat amerikan dhe e veja e dikujt i cili u vra sepse mbrojti AmbasadĂ«n Amerikane, kur ata tĂ« dy ngritĂ«n flamurin, ata pĂ«rcollĂ«n mesazhin se asnjĂ« dĂ«nim, asnjĂ« pengesĂ«, asnjĂ« gĂ«njeshtĂ«r nuk mund ta shuajĂ« dĂ«shirĂ«n pĂ«r tĂ« qenĂ« tĂ« lirĂ«. Ata pĂ«rcollĂ«n mesazhin se asgjĂ« nuk Ă«shtĂ« e pamundur kur amerikanĂ«t dhe shqiptarĂ«t bashkojnĂ« forcat.

Dhe ata po pĂ«rcillnin mesazhin se populli shqiptar dhe populli amerikan janĂ« partnerĂ« dhe miq tĂ« pĂ«rjetshĂ«m nĂ« rrugĂ«n drejt demokracisĂ« dhe çdo qĂ«llimi fisnik qĂ« dallon njerĂ«zit e lirĂ« nga ata jo tĂ« lirë 

Pra, le tĂ« mendojmĂ« mbi tĂ« kaluarĂ«n, le tĂ« mendojmĂ« gjithnjĂ« pĂ«r tĂ« ardhmen dhe le t’i pĂ«rkushtojmĂ« vetĂ«t tona ndaj detyrĂ«s pĂ«r ta bĂ«rĂ« kĂ«tĂ« miqĂ«si, kĂ«tĂ« partneritet, kĂ«tĂ« aleancĂ«, mĂ« tĂ« fortĂ«n, mĂ« tĂ« mirĂ«n dhe mĂ« madhĂ«shtoren qĂ« ka ekzistuar ndonjĂ«herĂ«â€.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco