Tensioneve në Kosovë/ Reagon Komandati i KFOR-it: Kemi marrë masa në veri

Tensioneve në Kosovë/ Reagon Komandati i KFOR-it: Kemi marrë masa në veri

22:07, 27/09/2021
A+ Aa A-

Pas më shumë se një jave tensine në rritje, në një deklaratë të lëshuar të hënën në mbrëmje, komandanti i KFOR-it Federici, tha se kanë ndërmarrë hapa të mëtejshëm në terren, duke rritur patrullimet përgjatë rrugëve kryesore, të prekura nga bllokadat, dhe duke vendosur njësitë e tij në vendkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak.

Serbët lokalë i kanë bllokuar këto dy pika kufitare që gjenden në veri të Kosovës që prej 20 shtatorit, kur Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për vendosjen e masave të reciprocitetit ndaj automjeteve me targa të Serbisë.

Me këtë vendim, të gjitha automjetet nga Serbia që hyjnë në Kosovë, duhet të pajisen me targa të përkohshme. Për të monitoruar procesin, në kufijtë në veri është vendosur edhe njësia speciale e Policisë së Kosovës. Masa të ngjashme ndaj automjeteve me targa të Kosovës, Serbia zbaton tash e sa vite.

Por, përfaqësuesit e Serbisë e akuzojnë Kosovën për shkeljen e dispozitave të Marrëveshjes së Brukselit për lëvizje të lirë. Përfaqësuesit e Kosovës, në anën tjetër, thonë se po veprojnë në përputhje me Marrëveshjen. Për shkak të situatës së krijuar, ushtria serbe është vendosur në gjendje gatishmërie dhe avionët e saj luftarakë kanë fluturuar pranë bllokadave në veri në disa raste gjatë ditëve të fundit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco