Tensionet, reagon Albin Kurti: Para syve të bashkësisë ndërkombëtare, Serbia po provokon një konflikt serioz!

Tensionet, reagon Albin Kurti: Para syve të bashkësisë ndërkombëtare, Serbia po provokon një konflikt serioz!

12:17, 25/09/2021
A+ Aa A-

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka reaguar pas ngjarjeve të rënda të ndodhura në Zubin Potok, ku persona të dyshimtë kanë djegur Qendrën e Regjistrimit të Automjeteve.

Kurti shkruan në statusin e tij se sipas hetimeve të para djegia e ndërtesës së Qendrës së Regjistrimit të Automjeteve në Zubin Potok nuk ishte aksidentale por e qëllimshme.

'Qartazi ata po i nxit e mbështet Serbia, përkatësisht regjimi autokrat atje.Fatkeqësisht, para syve të bashkësisë ndërkombëtare, Serbia po përdorë qytetarë të Kosovës për të provokuar konflikt serioz ndërkombëtar' shkruan ndër të tjera në postimin e tij Kryeministri i Kosovës.

Postimi i plotë

Hetimet preliminare tregojnë që djegia e ndërtesës së Qendrës së Regjistrimit të Automjeteve në Zubin Potok nuk ishte aksidentale por e qëllimshme. Edhe në Zveçan kanë hedhur dy bomba dore, po ashtu në ndërtesën e qendrës së njëjtë për regjistrimin e automjeteve, por ato fatmirësisht nuk kanë eksploduar.

Individë ose grupe të cilave sundimi i ligjit dhe rendi e siguria publike ua rrezikon aktivitetin kriminal, po e sulmojnë shtetin tonë dhe po e cenojnë paqen.

Qartazi ata po i nxit e mbështet Serbia, përkatësisht regjimi autokrat atje.

Fatkeqësisht, para syve të bashkësisë ndërkombëtare, Serbia po përdorë qytetarë të Kosovës për të provokuar konflikt serioz ndërkombëtar.

Sulmet e këtilla zjarrvënëse dhe kriminelët që i bëjnë ato nuk do të tolerohen. Policia e Kosovës është institucion profesional që duhet respektuar nga të gjithë.

U bëj thirrje qytetarëve, sidomos në veri të Ibrit, pavarësisht a janë serbë, shqiptarë, boshnjakë apo romë, që ta ruajnë qetësinë dhe të bashkëpunojnë me institucionet e Kosovës.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco