Denoncimi i Berishës/ Historia e lobimit 10 mln USD nga Soros për Lu

Denoncimi i Berishës/ Historia e lobimit 10 mln USD nga Soros për Lu

12:41, 23/09/2021
A+ Aa A-

Ish-kryeministri Sali Berisha, duke folur nga takimi i Foltores në Fier, deklaroi se miliarderi George Soros e ka sulmuar për shkak të qëndrimit të mbajti kundër ndarjes së Kosovës dhe kapjes së reformës në drejtësi.

Berisha tha në atë takim se Soros ka shpenzuar 10 milionë dollarë duke lobuar që Donald Lu të shkonte ambasador në Kirgistan. Por mediat e majta, madje edhe disa portale pranë kreut aktual të PD, e raportuan me ironi këtë fakt, sikur të ishte një shpikje.

Megjithatë, kjo nuk është një deklaratë e dalë nga Berisha, por një fakt i arritur pas një investigimi të portalit amerikan Free Beacon në vitin 2018.

Sipas portalit, organizata e Sorosit ka shpenzuar 10.37 milionë dollarë për dy muaj në vitin 2018. Kjo del nga dokumentat zyrtarë të lobimit në Uashington.

Qëllimi i lobimit ishte emërimi i Donald Lu si ambasador në Kirgistan dhe David B. Cornstein si ambasador në Hungari.

Skandalin në fjalë e denoncoi edhe SYRI.net.

Se përse duhet të shpenzojë Soros miliona dollarë për emrin e Donald Lu, kjo mund të merret me mend.

ImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari23/09/2021 14:48

SHBA PASKA PROBLEME SHUMË TË RËNDA BRENDA VETES!! QËNKA KATANDISUR SI NJË MOLLË E KUQE NGA JASHTË POR E KRIMBUR DHE E KALBUR NGA BRENDA!!! ATJE PASKA PLASUR ME TË VËRTETË NJË LUFTË E FTOHTË CIVILE MJAFT E ASHPËR MIDIS DJATHTISTËVE DEMOKRATË PROGESIST TË PËRFAQËSUAR NGA PARTIA REPUBLIKANE AMERIKANE DHE MAJTISTËVE SOROSIANË DEGJENARTIV TË SHOQËRISË AMERIKANE DHE BOTËRORE TË PËRFAQËSUAR NGA PARTIA DEMOKRATIKE AMERIKANE!!! ZOT NA RUAJ, SE MOS SHPËRTHEN EDHE NJË HERË NDONJË LUFTË CIVILE NË SHBA SI DIKUR KUR PLASI LUFTA CIVILE 4-VJEÇARE (1861 - 1864)!!!! NUK PASKA PATUR RRACË MË TË NDYRË, MË TË POSHTËR DHE MË KRIMINELE SE SA KËTA KOMUNISTËT E MUTIT!!! NGRIHU O SALI BERISHA DHE MERRE NË DORË OPOZITËN SHQIPTARE!!! ME ENERGJITË DHE FUQITË QË KE E DREJTON MË MIRË SE SA KUSHDO EDHE PËR 4 VITE KËTË VEND!! KUR I ËSHTË BESUAR QË TË DREJTOJË SOT SHBA DHE BOTËN NJË PLAKUSHI TË PJERDHUR NGA TRUTË E QË MEZI ECËN NË KËMBË, TË MOS E DREJTOSH TI NJË COPË VEND SI SHQIPËRIA!!!!!???? PASKA QËNË MASKARA KY KINEZ MUTI SYZHAPIK!!! KY HAJDUT SOROSIAN I KORRUPTUAR!!!! VETTINGU KINEZO-AZIATIKO-AMERIKANO-SOROSIAN NË SHQIPËRI PO PËRDORET SI NJË ARMË POLITIKE VETËM KUNDËR KUNDËRSHTARËVE POLITIK TË SATRAPIT TË SURRELIT DHE ANTI-SOROSIANËVE SHQIPTARË!! NË NJË KOHË, KUR SOT, TË GJITHË KOMUNISTO-ENVERISTËT ANTI-AMERIKANË SHQIPTARË KANË FITUAR LLOTARITË AMERIKANE ME SHUMICË, DHE ATA QË JANË NË SHQIPËRI JANË KTHYER NË "PRO-AMERIKANË" EKSTREMISTË DHE TË VRASIN PËR QEVERINË SOROSIANE MAJTISTE AMERIKANË, NUK KA FARE KUPTIM DHE NUK QËNDRON ANTI-AMERIKANIZMI I TË DJATHËVE SHQIPTAR!!! ADRIATIK LLALLA, QË RRJEDH NGA NJË FAMILJE E PERSEKUTUAR PIKËRISHT NGA BABALLARËT KOMUNISTË TË KËTYRE "PRO-AMERIKANËVE" SOT NË PUSHTET, PIKËRISHT SEPSE ISHIN PRO-AMERIKANË DIKUR, NA QENKA CILËSUAR SI ANTI-AMERIKANI MË I RREZIKSHËM NË SHQIPËRI!! PO ASHTU PRO-AMRIKANËT DR.PROF. SALI BERISHA, STUDENTËT DHE POPULLI DEMOKRAT PRO-AMERIKAN SHQIPTAR QË RRËZUAN DIKTATURËN KOMUNISTE MË TË EGËR NË BOTË, REGJIMIN GJAKATAR MË ANTI-AMERIKAN NË BOTË, PIKËRISHT ATË TË BABALLARËVE KOMUNISTË TË KËTYRE SOROSIANËVE "PRO-AMERIKANËVE" QË JANË SOT NË PUSHTET, PIKËRISHT SOT NGA PRO-AMERIKANË DIKUR, NA QENKAN CILËSUAR SI ANTI-AMERIKANËT MË TË RREZIKSHËM NË SHQIPËRI!! GRAMOZ RUÇI, LULJETA BOZO, EDVIN RAMA, TUALET BALLA, BELINDA BALLUKU, ERJON VELIAJ, OLTA XHAÇKA, MIMI KODHELI, BLEDAR ÇUÇI, BLENDI KLOSI E KOMPANI, NA QENKAN BËRË PRO-AMERIKANËT MË TË THEKUR NË SHQIPËRI!!!!! O U DHJEFSHA "PRO-AMERIKANIZMIN" TUAJ SOROSIAN ME GJITHË MENDER REFORMËN TUAJ TË DHJERË SOROSIANE NË DREJTËSI!!!! SHQIPËRIA KA NEVOJË PËR INTELEKTUALË, GAZETARË, ANALISTË, POLITIKANË, UDHËHEQËSA, PRESIDENTË DHE KYEMINISTRA POR-SHQIPTARË E PRO-AMRIKANË TË VËRTETË DHE JO NGA KËTA "PRO-AMERIKANËT" SOROSIANË DHE ANTI-SHQIPTARË!!! NËSE KA SOT NDONJË SHQIPTAR (JO-RILINDAS) QË TË NA THOTË SE ÇFARË KA PËRFITUAR NGA QEVERITË RAMA-1, 2 DHE 3 NË KËTO 9 VITE, LE TË NA E THOTË. SIKUR NJË, NJË ORE NJË TË VETME, LE TË THOTË, UNË I UROJ TË GJITHA TË MIRAT E KËSAJ TOKE!!!

Shto koment

Denonco