Pasi i shfrytëzoi, Rama shpall sovranizmin nga të huajt: Nuk i pranojmë më si ndërmjetës!

Pasi i shfrytëzoi, Rama shpall sovranizmin nga të huajt: Nuk i pranojmë më si ndërmjetës!

10:59, 16/09/2021
A+ Aa A-

Pasi shfrytĂ«zoi heshtjen e ndĂ«rkombĂ«tarĂ«ve pĂ«r shtetin korruptivo-kriminal qĂ« ka ngritur, pasi i certifikuan zgjedhjet e vjedhura dhe tĂ« manipuluara dhe pasi kundroi i kĂ«naqur, se si ambasada amerikane ndĂ«rhyri me dhunĂ« nĂ«pĂ«rmjet Lulzim BashĂ«s nĂ« “kushtetutĂ«n” e PartisĂ« Demokratike, kryeministri Edi Rama, ka shpallur sot se nuk i duhen mĂ« ndĂ«rkombĂ«tarĂ«t.

NĂ« fjalĂ«n e tij nĂ« parlamenti ai ka folur si njĂ« “sovranist” duke deklaruar se ndĂ«rkombĂ«tarĂ«t nuk do tĂ« lejohen mĂ« si ndĂ«rmjetĂ«s nĂ« çështjet e brendshme politike nĂ« ShqipĂ«ri.

KĂ«shtu kryeministri i ka bĂ«rĂ« thirrje opozitĂ«s, por edhe tĂ« gjitha palĂ«ve politike nĂ« vend, qĂ« t’i zgjidhin tĂ« gjitha çështjet dhe apo krizat politike e institucionale me komunikim tĂ« drejtpĂ«rdrejtĂ« dhe jo me ndĂ«rmjetĂ«simin e tĂ« huajve.

Nga foltorja e Kuvendit, ku po prezanton programin qeverisës të viteve 2021-2025, kryeministri Rama deklaroi se të gjitha krizat shkaktohen allashqiptarçe, ndaj dhe duhen zgjidhur vetëm shqip, jo duke folur anglisht.

“Me komunikim tĂ« drejtpĂ«rdrejtĂ«, duke folur e dĂ«gjuar njĂ«ri-tjetrin, mund tĂ« merremi vesh pĂ«r shumëçka. AsnjĂ«herĂ« dhe pĂ«r asnjĂ« arsye unĂ« dhe kjo shumicĂ« nuk do tĂ« pranojmĂ« asnjĂ« lloj ndĂ«rmjetĂ«suesi tĂ« huaj pĂ«r tĂ« zgjidhur problemet, ngĂ«rçet, krizat e brendshme politike apo institucionale. Ato shkaktohen allashqiptarçe nga ne dhe nga ju, jo nga miqtĂ«, ndaj duhet tĂ« zgjidhen vetĂ«m nga ne dhe ju, jo duke folur anglisht, por vetĂ«m shqip”, tha Rama.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Agim Krasniqi16/09/2021 13:44

EDVIN KRISTAQ RAMA Ă«shtĂ« mik i kriminelit VUQIÇ.Ky rrugaq,tradhĂ«tar,hajn,pervers,peder,ksenofob,duhet menjĂ«herĂ« tĂ« burgoset dhe tĂ« merĂ« dĂ«nimin me burg tĂ« pĂ«rjetshĂ«m. Por krahas tij,duhet sĂ« bashku me te tĂ« jenĂ« edhe miqĂ«t-shokĂ«t e tij nĂ« Shqipri,KosovĂ«,Maqedoni,disa nĂ« HagĂ«,dhe tĂ« vazhdohet me rrugĂ«timin e çlirmit tĂ« shqiptarve nga kĂ«ta mbeturina tĂ« SĂ«rbisĂ«.

venaliu16/09/2021 11:23

I paska gadit telat ky. Po nuk i nezi me Bashen ,me Meten e paska tsigurt.

Shto koment

Denonco