Lajmi i fundit

LIVE/ Këndi i Pano Sokos

Alfred Rushaj: Berisha si Tom Doshi

Alfred Rushaj: Berisha si Tom Doshi

12:27, 15/09/2021
A+ Aa A-

Kryetari i grupit parlamentar demokrat, Alfred Rushaj, ka dhënë një intervistë për emisionin e mëngjesit në ABC.

Por ndryshe nga kryetari demokrat, Lulzim Basha, që deklaroi në një takim me deputetët se përjashtimi i Sali Berishës u bë për ta mbrojtur atë dhe familjen, Rushaj thotë diçka tjetër të kundërt.

Sipas tij, përjashtimi i Berishës u bë për të respektuar një standard të vendosur më parë. Edhe pse ai nuk e përmendi konkretisht, por duket se iu referuar vendimit për rastin e Tom Doshit.

Por rasti i Doshit është krejt ndryshe. Nonsensi qëndron te fakti se Doshi dha dorëheqje dhe nuk u përjashtua nga KQZ. Kurse PD i ka kërkuar KQZ-së vendosjen e standardit për personat non-grata.

“Vendimi që është marrë për doktor Berishën është i vështirë dhe ngjall emocione te një pjesë e mirë dhe te simpatizantët e PD-së. Unë jam munduar që ta vë veten në lëkurën e Bashës dhe të zotit Berisha dhe është një pozicion shumë i vështirë”.

“Duhet thënë se jashtë diskutimeve me presionin dhe kërkesat e ndryshme që kanë bërë partnerë tanë, është e rëndësishme që ne të kemi parasysh se ka pasur parasysh një standard. Standardi është arma më e madhe që ka një politikan për të krijuar besim tek qytetarët”.

“PD-ja, në mënyrë zyrtare ka kërkuar që çdo person që është pjesë e PD-së dhe është shpallur non-grata, të përjashtohet nga grupet parlamentare, dhe pse ne e dimë se Berisha nuk ka vend në atë listë, por ishin të tjerë ato që e përfshinë emrin e tij.

Ne e aplikojmë standardin dhe kur bëhet pjesë për historinë tonë, Berisha për çdo demokrat konsiderohet si personi që bëri një betejë pa kompromis për rrëzimin e komunizmit. Cilësohet si personi që ka punuar dhe është personi kryesor që arriti sukses në nismat që ka marrë. Ka qenë një vendim i vështirë, por kjo tregon se PD-ja është e vendosur për të zbatuar një standard që vijon të na krijojë dhimbje”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Skendua18/09/2021 18:59

Po ky lloj rrushi ndihet ushtar i bashes apo,...ka ndonje argument pse ndodhet aty

XxxL18/09/2021 12:32

Nga doli ky Rrush që mbron gjoja standardin? A nuk është standardi i parë për çdo demokrat Statuti i Partisë? Imbecil i katapultuar në krye të PD nga një vemje si Lulash qyrraveci.

Edi Asllani.18/09/2021 10:31

Dmth zoti RUSHAJ JU E NDERMORET KETE VEPRIM PRA PERJASHTIMIN E BERISHES PA PASUR BINDJEN SE AI MEERITON PERJASHTIMIN PER " VEPRA TE MEDHA KRIMINALE SIPAS CIFUTEVE KOZMOPOLITE TE W DC.PO NUK KENI TURP QE ME KETE KARAKTER PREJ LAVIRESH DERDELLISNI PER ARSYET DHE MOS ARSYET E KETIJ VENDIMARJE TURPI.KUSH JENI JU ANONIMAT QE MERRNI VENDIME TE TILLA.KUSH JU KATAPULTOI NE ORGANET DREJTUESE TE PD DHE PALE PALE ME DEMEK PO TREGONI EDHE GJOJA NJE KEQARDHJE. UNE PERSONALISHT I TAKOJE SHTRESES SE TE PERSEKUTUARVE SIKURSE TE GJITHE TE PERSEKUTUARIT ME PADREJTESI NGA SISTEMI KOMUNIST.SALI BERISHA NUK RA "PERMBYSE" NDONJE HERE PER KETE SHTRESE,BILE I KA HYRE NE HAK ASAJ,POR ME GJITHATE E PRANUAM PER LIDER DHE E NDOQEM PASE DHE PERSONALISHT DEKLAROJE QE UNE DHE MA MERR MENDJA EDHE SHUME TE TJERE SI UNE DO TE JEMI ME ATE DHE JO ME PLEHRA ANONIME SHPESH HERE DHE TE PANJOHURA TE JUVE TE ASHTUQUAJTURIT UDHEHEQES UZURPATORE TE PD.

gogoli18/09/2021 00:12

bla bla bla bari lesht parti idiotesh

Shaba15/09/2021 19:42

Ua futi edhe Edi Rama i Surrelit!!! U peshkoi si cironka!! Ai e dinte shume mire, qe te shkaterrosh PD mjafton qe t'i godasesh liderin e saj historik Sali Berisha!! Sidomos ne kete menyre pa fakte dhe pa prova!! Le t'ua siguroje Kimetja dhe DASH votat per zgjedhjet e ardheshme, nese do te jeni aty deri atehere!!! Plehrat e mutit!!! Lulush plehra ka humbur 4 zgjedhje dhe ka surrat dhe rri akoma aty!!!! Berisha u tregua burre! Humbi zgjedhjet, dorezoi detyren!

Syrja15/09/2021 18:22

Pershendetje ! Ju te Syrit ! Ju lutem shume .M.und te na botoni nje CV te Rrushit se ne demokratet e rretheve nuk dim asnje gje per te.Mund te na pershkruani jeten qe ka bere ne PD Si hyri dhe si u katapiltua ne majen e hiearkise se PD. Ekeni nje fare detyrimi per ne.Se Basha nuk na ka pjerdhur e pjerdh fare. flm

Shqiptari15/09/2021 14:14

GËRR-VËRR, GËRR-VËRR ME LOJRJA FJALËSH!!! IK ORE PLEHRË MUTI!! TI, BASHA DHE DISA TË TJERË SI JU ATY NË KRYESINË DHE KËSHILLIN KOMBËTAR TË PD NUK VLENI AS SA MUTI I DOKTOR BERISHËS!! NË EMËR TË KUJT PO FLET TI O PLEHRË, QË U VURE I PARI NË LISTËN E DEPUTETËVE TË PD PËR TIRANËN, KUR NUK TË NJIHTE E NUK TË PIRDHTE ASKUSH NË PD??? SI U VENDOSE DHE PSE U VENDOSE TI I PARI NË ATË LISTË LEGENASH?? ÇFARË KONTRIBUTESH KE TI O MUT MUTI DHE LULZIM BASHA NË PARTINË DEMOKRATIKE QË NGA KRIJIMI I SAJ? KU KA TURP MË TË MADH SE SA LULZIM BASHËN SOT PO E MBRON EDVIN RAMA, TELEVIZIONET, GAZETARËT DHE MENDER ANAL-ISTËT E SATRAPIT TË SURRELIT!!! PSE ÇFARË ËSHTË PARTIA DEMOKRATIKE PRONA E BABAIT TË LULUSHIT, GRUAJA APO VAJZA E TIJ QË MUND T'I MARRË VETË VENDIMET E KËTIJ NIVELI???!!! PO TË KISHTE BYTHË LULUSH BASHA, E HIDHTE NË VOTIM APO KËRKONTE REFERENDUM NGA ANTARËSIA E PARTISË DEMOKRATIKE PËRJASHTIMIN E DR. BERISHËS NGA PD DHE NGA GRUPI PARLAMENTAR. PSE NUK E BËRI PËRPARA ZGJEDHJEVE?? PSE NUK E BËRI PËRPARA SE SA TË VETËZGJIDHEJ KRYETAR??? ORE HAJVAN, INTELIGJENCËN E DEMOKRATËVE SHQIPTARË KERKONI JU QË TË OFENDONI DHE TË FYENI NË MËNYRË KAQ TË TRASHË??? PO PSE JU KUJTONI SE DO TË VINI NË PUSHTET NGA AMBASADORËT E SHBA APO NGA VOTAT E DEMOKRATËVE??? FUTUNI EDHE JU NË NJË REFERENDUM TË ANTARËSISË DEMOKRATE, NËSE DUHET TË QËNDRONI ANTARË TË THJESHTË TË PD APO JO DHE TA SHIKONI REZULTATIN. JU JENI MASKARENJ QË SHKELËT ÇDO NORMË STATUTORE DHE MORALE TË PD!! PASKAN PATUR TË DREJTË ATA QË NUK JU VOTOJNË KURRË!!! KËRKONI JU MUTËR VOTAT E ELEKTORATIT GRI APO TË SHOQËRISË CIVILE, AQ MË KEQ TË TË ZHGËNJYERVE TË PARTISË SOCIALISTE!!! MISIONI SOROSIAN I LULZIM BASHËS DHE I EDVIN KRISTAQ RAMËS PËR MINIMIZIMIN DHE SHKATËRRIMIN E PARTISË DEMOKRATIKE PËRFUNDOI ME SUKSES!!!!! DJEMTË E KËQINJ TË SOROSIT E SHKATËRRUAN DEMOKRACINË DHE SHQIPËRINË!!

t15/09/2021 13:26

Prandaj rri ne vend pd,se keta qe i fut ne lista L.B.vazhdojne ti jargaviten atij.

silvana15/09/2021 13:18

Ky Rushaj qenka fare idiot. Si mund te behen krahasime e perqasje te tilla Berisha - Doshi. Ka nje fjale te urte latine: "Quot capita, tot sententia" (Sa koke, aq mendje). Kjo pranevendosje , gjoja ne emer te standardit, degradon principin e standardit. Me teper se standardi, ka vepruar thenia e nje francezi te mencur: "Hane fasule ne Amerike dhe pjerdhin ne Paris, kete here ne Tirane". Turp i madh, nuk ka fjale qe ta formuloje, PD e humbi komplet ndikimin...

Murat Osmani15/09/2021 12:55

Keta qenkan te çmendur fare, po pse precedent per tu krahasuhar eshte Tom Doshi. Nese ka emergjence ky komb, emergjence eshte te largohet kjo kaste qe ka pushtuar PD. Ne te kundert u perjetesua Rama ne pushtet.

Korabi15/09/2021 12:55

Rrushk shko e luje me Olsin bashketboll se per keto gjera nuk dini.Po e perjashtojm Berishen per te shpetuar rrogat e 50 deputetve.Kaq jen,keni kapur PD.Hajdeni e spjegoni antarsis, por ty ste nje askush asnje demikrat ne shqiperi.

Shto koment

Denonco