Lajmi i fundit

LIVE/ Këndi i Pano Sokos

'Sabiha Kasimati meriton vend më të madh në shoqërinë tonë, një shembull për vajzat'

'Sabiha Kasimati meriton vend më të madh në shoqërinë tonë, një shembull për vajzat'

09:29, 15/09/2021
A+ Aa A-

Deputetja e PD Jorida Tabaku ka sjellë në vëmendje sot, shkencëtaren e shquar Sabiha Kasimati, pushkatuar pa gjyq nga regjimi diktatorial.

"Përkujtojmë sot 109-vjetorin e lindjes së zonjës së nderuar Sabiha Kasimati. Shkencëtares së parë zonjë, - shkroi Tabaku në Fb. - Jeta e saj është një shembull përkushtimit dhe tragjedia që ajo kaloi shembull se si regjimet vrasin dijen dhe guximin. Përkushtimi saj, dashuria karshi vendit dhe shkencës janë shembull i forcës që një zonjë ka për të hedhur themelet e shkencës moderne në kombin tonë."

"Ajo duhet të kishte një vend edhe më të madh në shoqërinë tonë, - ka theksuar Tabaku. - Jeta e saj dhe mbi të gjitha vepra janë tregues për rolin e zonjave dhe grave në shkencë e shoqëri. Një shembull që shpesh ua kujtoj fëmijëve të mi, sidomos vajzave që sot kuptojnë dhe dëgjojnë më me kujdes. I përhershëm qoftë kujtimi nderuar për shkencëtaren zonjën Sabiha Kasimati."
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Barbarossa15/09/2021 13:59

Dakord me ty Jorida, së paku një institucion kërkimor/shkencor duhet të mbajë emrin e shkencëtares Sabiha Kasimati!!!!

Shto koment

Denonco