Merkel in Tirana: Go ahead with the Process of Berlin and the regional market

Merkel in Tirana: Go ahead with the Process of Berlin and the regional market

14:47, 14/09/2021
A+ Aa A-

German Chancellor Angela Merkel and Albanian Premier Edi Rama gave a joint press conference today in Tirana. The German Chancellor highlighted the importance of continuing with the initiative of the regional market.

“(Germany’s) relationship with Albania is very good. We can improve it further. I’d like to compliment Albania for the initiative of the judiciary reform”, Merkel said.

“The opening of the negotiations with EU did not happen during the German presidency due to the Bulgarian veto, but we have invested a lot of energies. The cooperation has strengthened in many dimensions. We have talked about the start of work for the Freeway of Peace. I’d like to commend the initiative of the regional market. Not everyone has joined the initiative. Some have started, some are thinking to join the Process of Berlin. I’d like to underline that the Process of Berlin is not a replacement of EU membership”, Merkel said.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari14/09/2021 15:16

MERKEL ERDHI PËR QOKËN E RAMËS DHE TË VUÇIÇ!! KJO VIZITË ISHTE VIZITA MË KOT DHE MË PA RËNDËSI E MERKEL!!! VIZITË PËR DASMËN E TRETË TË RAMËS!!! NUK DUAM ASNJË INVESTIM EKONOMIK NGA GJERMANIA!!! KEMI BIZNESIN E KANABISIT, KOKAINËS, HEROINËS DHE SHPËLARJEN E PARAVE DUKE BETONIZUAR DHE BUNKERIZUAR SHQIPËRINË!!! NUK KEMI NEVOJË PËR ASNJË NDIHMË DHE INVESTIM AS AMERIKAN, AS EVROPIAN, AS TURK DHE AS GJERMAN, MJAFTON QË TË GJITHË KËTA TË NA NDIHMOJNË QË TË MBAJMË EDVIN KRISTAQ RAMËN DHE NARKO-BANDËN E TIJ KRIMINALE SA MË GJATË NË PUSHTET!!! ME NDIHMËN E TYRE ARRITËM FITOREN MË TË MADHE NË HISTORI. KAMPIONE EVROPE PËR PASTRIMIN E PARAVE TË KRIMIT DHE KORRUPSIONIT!!! FITORE!!! FITOREEE! FITOREEEEEEE! PO JA PRA, EDHE PAS KËTIJ "SUKSESI" TË JASHTËZAKONSHËM, KU SHQIPËRIA ËSHTË SHPALLUR KAMPIONIA E EVROPËS PËR PASTIMIN E PARAVE TË PISTA TË KORRUPSIONIT DHE TË KRIMIT TË ORGANIZUAR, PSE NUK NA I HAP BE NEGOCIATAT?? ZGJEDHJET MË KRIMINALE NË BOTË I BËMË, QEVERINË MË TË KORRUPTUAR NË EVROPË MEZI E KRIJUAM, BESIMIN E SHBA MEZI E FORCUAM, DHE E FITUAM, SHQIPËRINË ME SIRIANË, IRANIANË, BANGLADESHAS DHE AFGANË E MBUSHËM, SHQIPTARËT PO IKIN, PO LARGOHEN DHE PO I DËBOJMË NGA SHQIPËRIA PËRDITË, PSE BE NUK NA HAP NEGOCIATAT??? BORXHI PUBLIK KA SHKUAR 100%, 2.3 MILIARD EURO NË VIT NGA BUXHETI I SHTETIT VIDHEN NGA VETË NARKOBANDA E RILINDJES, MERKEL NA DO SHUMË, POR INVESTIMET GJERMANE I KA HEDHUR NË SERBI, EDHE ERDOGANI NA KA XHAN, POR MILIARDAT E INVESTIMEVE I HEDH NË SERBI, PËR SHBA TË VRASIM NË VEND POR SHBA NUK HEDHUR ASNJË CENT INVESTIMI NË SHQIPËRI, PËRVEÇ PLEHRAVE TË BOTËS, AMBASADORESHËN KIM E KEMI SI ÇUPËN TONË DHE SPIROPALI DO TË PROPOZOJË QË TI JEPET ÇMIMI "MAMICA" DHE TI VENDOSET EMRI SHQIPTARO-TURK "KIMETE"!! QË NGA VITI 2015 VETËM RAPORTET MË TË ZEZA KANË DALË PËRSHIPËRINË E RILINDUR NGA NARKO-BANDA KRIMINALE "RILINDJA", POR E VETMJA FITORE E MADHE DHE MË SPEKTAKOLARE E SHQIPËRISË DHE E POPULLIT SHQIPTAR QË NGA VITI 2013 ËSHTË SHPALLJA NON-GRATA E DR. PROF, SALI BERISHËS DHE FITORJA 5:0 NDAJ SAN MARINOS!!! RROFTË GJYSHI SOROS QË E DHJEU ME MUT DHE E SHKATËRROI SHQIPËRINË DUKE E BËRË SI LIBIA, SI IRAKU DHE SI AFGANISTANI!!!

Shto koment

Denonco