Krasniqi: S'ka asnjë kompani gjermane te ne për shkak të korrupsionit

Krasniqi: S'ka asnjë kompani gjermane te ne për shkak të korrupsionit

10:29, 14/09/2021
A+ Aa A-

Për analistin Afrim Krasniqi, Gjermania ka qenë kritike, por edhe mbështetëse ndaj Shqipërisë.  Në studion e Ditari në A2 CNN ai tha se nuk ka asnjë kompani gjermane në Tiranë dhe Kosovë për shkak të korrupsionit.

“Gjermania i ka vendosur kushte Shqipërisë. Nuk ka asnjë kompani serioze që ka ardhur në Shqipëri për shkak se sa më të korruptuara të jenë strukturat administrative dhe vendimmarrëse, ato nxiten drejt oligarkëve vendas. Nuk ka më kapital gjerman në Tiranë e Kosovë dhe mesazhi gjerman është që ne duhet të kemi partneritet”.

Krasniqi thekson se Shqipëria ka përmbushur disa kritere, por kërkohen hapa më seriozë dhe luftë ndaj korrupsionit.

Ai tha se nuk është i sigurt se vendi ynë do të përfitojë nga kjo vizitë. "Merkel vjen për të dhënë 3 mesazhe, për të cilat, në dijeninë time, Tirana zyrtare nuk ka përgjigje”.

“Bashkëpunimi kryesor është bashkëpunimi ekonomik, ai që quhet tregu ekonomik dhe Shqipëria nuk ka ende potencial për të përfituar nga tregtia rajonale. Ne nuk kemi arritur të përfitojmë nga projektet e mëdha të Procesit të Berlinit, për shkak të mungesës së kapaciteteve dhe burokracisë”, deklaroi Krasniqi.

“Së dyti, koncepti i stabilitetit. Shqipëria është stabël, por mjafton një detaj i vogël në jetën parlamentare që gjithçka të kthehet nga fillimi. Së treti, nuk duhet ta shohim si një person që vjen për të na dhuruar diçka, por si person që vjen për të forcuar marrëdhëniet bilaterale mes dy vendeve”, shtoi Krasniqi.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari14/09/2021 15:16

MERKEL ERDHI PËR QOKËN E RAMËS DHE TË VUÇIÇ!! KJO VIZITË ISHTE VIZITA MË KOT DHE MË PA RËNDËSI E MERKEL!!! VIZITË PËR DASMËN E TRETË TË RAMËS!!! NUK DUAM ASNJË INVESTIM EKONOMIK NGA GJERMANIA!!! KEMI BIZNESIN E KANABISIT, KOKAINËS, HEROINËS DHE SHPËLARJEN E PARAVE DUKE BETONIZUAR DHE BUNKERIZUAR SHQIPËRINË!!! NUK KEMI NEVOJË PËR ASNJË NDIHMË DHE INVESTIM AS AMERIKAN, AS EVROPIAN, AS TURK DHE AS GJERMAN, MJAFTON QË TË GJITHË KËTA TË NA NDIHMOJNË QË TË MBAJMË EDVIN KRISTAQ RAMËN DHE NARKO-BANDËN E TIJ KRIMINALE SA MË GJATË NË PUSHTET!!! ME NDIHMËN E TYRE ARRITËM FITOREN MË TË MADHE NË HISTORI. KAMPIONE EVROPE PËR PASTRIMIN E PARAVE TË KRIMIT DHE KORRUPSIONIT!!! FITORE!!! FITOREEE! FITOREEEEEEE! PO JA PRA, EDHE PAS KËTIJ "SUKSESI" TË JASHTËZAKONSHËM, KU SHQIPËRIA ËSHTË SHPALLUR KAMPIONIA E EVROPËS PËR PASTIMIN E PARAVE TË PISTA TË KORRUPSIONIT DHE TË KRIMIT TË ORGANIZUAR, PSE NUK NA I HAP BE NEGOCIATAT?? ZGJEDHJET MË KRIMINALE NË BOTË I BËMË, QEVERINË MË TË KORRUPTUAR NË EVROPË MEZI E KRIJUAM, BESIMIN E SHBA MEZI E FORCUAM, DHE E FITUAM, SHQIPËRINË ME SIRIANË, IRANIANË, BANGLADESHAS DHE AFGANË E MBUSHËM, SHQIPTARËT PO IKIN, PO LARGOHEN DHE PO I DËBOJMË NGA SHQIPËRIA PËRDITË, PSE BE NUK NA HAP NEGOCIATAT??? BORXHI PUBLIK KA SHKUAR 100%, 2.3 MILIARD EURO NË VIT NGA BUXHETI I SHTETIT VIDHEN NGA VETË NARKOBANDA E RILINDJES, MERKEL NA DO SHUMË, POR INVESTIMET GJERMANE I KA HEDHUR NË SERBI, EDHE ERDOGANI NA KA XHAN, POR MILIARDAT E INVESTIMEVE I HEDH NË SERBI, PËR SHBA TË VRASIM NË VEND POR SHBA NUK HEDHUR ASNJË CENT INVESTIMI NË SHQIPËRI, PËRVEÇ PLEHRAVE TË BOTËS, AMBASADORESHËN KIM E KEMI SI ÇUPËN TONË DHE SPIROPALI DO TË PROPOZOJË QË TI JEPET ÇMIMI "MAMICA" DHE TI VENDOSET EMRI SHQIPTARO-TURK "KIMETE"!! QË NGA VITI 2015 VETËM RAPORTET MË TË ZEZA KANË DALË PËRSHIPËRINË E RILINDUR NGA NARKO-BANDA KRIMINALE "RILINDJA", POR E VETMJA FITORE E MADHE DHE MË SPEKTAKOLARE E SHQIPËRISË DHE E POPULLIT SHQIPTAR QË NGA VITI 2013 ËSHTË SHPALLJA NON-GRATA E DR. PROF, SALI BERISHËS DHE FITORJA 5:0 NDAJ SAN MARINOS!!! RROFTË GJYSHI SOROS QË E DHJEU ME MUT DHE E SHKATËRROI SHQIPËRINË DUKE E BËRË SI LIBIA, SI IRAKU DHE SI AFGANISTANI!!!

Shto koment

Denonco