Luftë politike apo luftë korrupsionit/ Reagon sërish ambasada pa dhënë asnjë fakt

Luftë politike apo luftë korrupsionit/ Reagon sërish ambasada pa dhënë asnjë fakt

15:23, 05/08/2021
A+ Aa A-

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar pas deklaratave të ish-kryeministrit Sali Berisha ndaj ambasadores Yuri Kim, si dhe padisë së tij ndaj Sekretarit të Shtetit, Anthony Blinken, pas vendimit të këtij të fundit për ta shpallur “non grata” nën akuzën e korrupsionit.

Sërish nga ana e ambasadores nuk doli asnjë fakt, por vetëm deklarata politike. Edhe pse deklaroi nga Pogradeci se është  diplomate dhe jo persekutore, reagimet e deritanishme të pashoqëruara me fakte janë më afër persekutimit se sa diplomacisë.

“Midis urdhërit ekzekutiv të Presidentit Biden, shpalljes nga sekretari i shtetit Blinken, deklaratave të ambasadores Kim përpara shtypit medias javën e kaluar dhe editorialit të saj këtë javë, qëndrimi i SHBA është i qartë dhe i pandryshuar: Lufta kundër korrupsionit përbën një interes thelbesor të sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara dhe ne do të përdorim të gjitha instrumentet që kemi në dispozicion për tu përballur me korrupsionin dhe pandëshkueshmërinë”, thuhet në reagim.

Në konferencën e zhvilluar mesditën e sotme, Berisha publikoi padinë e ngritur ndaj Blinken, ndërsa u shpreh se qëndrimi i Kim në PD ishte i pavend, duke e quajtur më skandalozen në 30 vitet e lëna pas për një diplomat të huaj në Shqipëri.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shaba05/08/2021 21:12

SOT DASH NE AMERIKE DHE AMBASADA E SHBA NE TIRANE JANE KTHYER NE SELI TE FONDACIONIT TE SOROSIT!

Shqiptari05/08/2021 21:11

EDHE NE KOHEN E ENVERIT PER 45 VJET SHQIPTARET DENOHESHIN E BURGOSESHIN VETEM NE BAZE TE THASHETHEMEVE!! SOROSI PASKA HUMBUR NJE RAST TE ARTE QYSH NE KOHEN E DIKTATURES KOMUNISTE QE TE BASHKEPUNONTE ME ENVER HOXHEN DHE JAM I SIGURTE QE ENVER HOXHA DHE RAMIZ ALIA NENE TEREZEN NUK E PRANUAN KURRE TE PUTHTE TOKEN SHQIPTARE, NDERSA SOROSIN DO TA KISHIN PRANUAR MENJEHERE DHE BESOJ SE DO TI JEPNIN EDHE PASAPORTEN SHQIPTARE ME SHUME NDERIME. SOROSI PASKA QENE ENVERIST KALUAR EDHE VETE ENVER HOXHES!!! CFARE MUTI LUFTE KUNDER KORRUPSIONIT PO BEHET SOT, VETEM LUFTE POLITIKE KUNDER ARMIQVE TE SOROSIT!!!

miri 05/08/2021 15:58

Guvernatorja te kerkoje falje per fyerjen qe i ka bere shqiptareve.e presim me padurim te ndodh.

Korabi05/08/2021 15:46

Dakort te denohen te koruptuarit.Denimet ne nje shtet demokratik i jepe drejtsia jo politika.Shoqja Kim nxirri faktet per Sali Berishen ,na qetso dhe ne ,mos ne len te ham bare

Korabi05/08/2021 15:43

Dakort te denohen te koruptuarit.Denimet ne nje shtet demokratik i jepe drejtsia jo politika.Shoqja Kim nxirri faktet per Sali Berishen ,na qetso dhe ne ,mos ne len te ham bare

Asi05/08/2021 15:31

Po cfare po beni per korupsionin qe denon DASH zonja Kim, per dokumentin qe ky departament ka bere publik per 5 vitet e fundit?

Shto koment

Denonco