Berisha: Hakmarrje politike, Blinken dhe Kim nuk kanë asnjë provë

Berisha: Hakmarrje politike, Blinken dhe Kim nuk kanë asnjë provë

12:23, 05/08/2021
A+ Aa A-

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi në konferencën për shtyp se vendimi kundër tij nga Sekretari i Shtetit, Antony Blinken nuk është bazuar në prova.

Ai tha se kjo është një hakmarrje politike për denoncimet që ka bërë ai për situatën politike në vend, për manipulimet zgjedhore, për depërtimin e krimit në politikë, por mbi të gjitha për denoncimin kundër fondacionit të Soros.

Berisha tha se ky fondacion ka marrë nën kontroll OJQ-të në vend dhe tanimë ka vendosur nën kontroll edhe sistemin e drejtësisë.

Berisha tha se hakmarrja politike ndaj tij ka ardhur edhe për shkak të denoncimit të nismës për ndryshimin e kufijve.

“Mungesa e plotë e transparencës në këtë vendim tregon se është kryekëput politik. Ai po përdoret si armë ndaj kundërshtarit të qeverisë më të korruptuar të Europës,” tha Berisha.

Duke komentuar thirrjet e ambasadores amerikane, Yuri Kim, Berisha tha: “Për mosfutjen time në parlament nuk ka asnjë provë, përveç kërcënimeve me dogmën e barit, siç e ka përdorur Enver Hoxha. Shpreh besimin tim të plotë te barazia e gjykatës. Në këtë planet nuk ekziston asnjë institucion që disponon një provë, fakt apo dokument kundër Sali Berishës”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari05/08/2021 12:41

I NDERUAR DR. PROF. SALI BERISHA! I NDERUAR I MADHI LIDERI HISTORIK I PD DHE I SHQIPTAREVE DEMOKRATE! BESOJ SE JU E DINI SHUME MIRE QE SYBAJAMJA AMERIKANO-AZIATIKE NUK KA ASNJE VLERE POR ESHTE THJESHT NJE ZEDHENESE SHTYPI E BLINKEN. PO ASHTU EDHE DASH EDHE KREU I TIJ BLINKEN (QE NGA SURRATI DUKET SI I KOMUNITETIT LGBTQI) NUK KANE ASNJE VLERE, ASNJE RENDESI NE KETE HISTORI PERVERSE. DASH DHE BLINKEN JANE THJESHT PERKATESISHT EKZEKUTORI DHE ZEDHENESI I SHTYPIT I VULLNETIT TE ARMIKUT BOTEROR TE DEMOKRACISE DHE TE DJATHES BOTERORE XHORXH SOROS. TE GJITHE KETA JANE VEGLA QORRE TE PAGUARA NE SHERBIM TE ARMIKUT TUAJ DHE TE DEMOKRACICE XHORXH SOROS, PRANDAJ LUFTA JUAJ EPIKE ESHTE ME NDYRESIREN DHE QELBESIREN BOTERORE XHORXH SOROS, I CILI ESHTE AI QE DREJTON SOT SHBA DHE JO BIDEN PLAKUSHI!!! ME RREZIMIN E TRUMP SHBA MORI FUND, KAUZAT DEMOKRATIKE DHE TE LIRISE NE SHBA, NE EVROPE DHE NE BOTE MOREN FUND! SOT NA KA DALE NJE MENDER TERMI "STABILOKRACI" MBI DEMOKRACINE, QE DO TE THOTE NENSHTRIM, KORRUPSION, DIKTATURE DHE DEGJENERIM! I NDERUAR DR. BERISHA! MOS U TERHIQNI NGA KJO LUFTE! NE KE MBESHTETJE DHE NE KRAH TE GJITHE NE DEMOKRATEVE TE VERTETE TE SHQIPERISE DHE TE TE GJITHE BOTES! KJO NUK ESHTE LUFTA JUAJ PERSONALE, POR ESHTE LUFTA JONE, ESHTE LUFTA E DEMOKRATEVE PER LIRI DHE DEMOKRACI! ATA NUK DUAN QE T'JU GODASIN APO "VRASIN" JUVE POLITIKISHT, POR DUAN TE VRASIN DHE ASGJESOJNE PARTINE DEMOKRATIKE DHE DEMOKRACINE NE SHQIPERI!

Shto koment

Denonco