Berisha: Avokati ka dorëzuar padinë ndaj Blinken, ja ku bazohet ajo

Berisha: Avokati ka dorëzuar padinë ndaj Blinken, ja ku bazohet ajo

12:12, 05/08/2021
A+ Aa A-

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi në konferencën për shtyp se avokati i tij ka dorëzuar në Gjykatën Korreksionale të Parisit padinë kundër vendimit të Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken, për të më shpallur mua ‘non grata’ bazuar në keqinformime.

“Jean-Yves Le Borgn ka dorëzuar padinë dhe ju do merrni dëshminë e dorëzimin e këtij padie.

Kjo padi bazohet në precedentë të mëparshëm të ngjashëm dhe në parimin universal se nuk ka mburojë nga imuniteti për rastin e shpifjes.

Padia bazohet edhe te parimi se shpifja në internet dënohet kudo ku del lajmi.

Unë i bëj thirrje Sekretarit Blinken, që në emër të transparencës të dërgojë pranë kësaj gjykate, çdo fakt, provë apo dokument kundër meje apo familjarëve të mi.

Kjo është hera e parë në jetën time që i drejtohem një gjykate. Kurrë nuk e kisha menduar se do të ngrija padi ndaj Sekretarit të Shtetit të një vendi që e admiroj kaq shumë.

Unë dua të mbroj dinjitetin tim, të familjes dhe të gjithë shqiptarëve që i kam përfaqësuar. Kjo padi është një betejë për dinjitetin njerëzor.

Me këtë padi kërkoj transparencë të plotë përpara shqiptarëve dhe miqve të mi të shumtë në Shqipëri dhe botë dhe të provoj se është një vendim pa asnjë bazë.

Karakterin politik të këtij vendimi e provon fakti se pavarësisht çdo kërkese për të bërë publike faktet dhe provat, nuk është paraqitur asnjë e tillë, për shkakun e vetëm se asnjë e tillë nuk ekziston,” tha Berisha.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

billi05/08/2021 12:24

legjenda

Shto koment

Denonco