‘Edi Esat Rama’/ Protesta përpara ambasadës shqiptare në Prishtinë

‘Edi Esat Rama’/ Protesta përpara ambasadës shqiptare në Prishtinë

13:03, 02/08/2021
A+ Aa A-

Pas pozicionimit të hapur të qevrisë dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurti kundër projektit Rama-Vuçiç, këtë të hënë në Prishtinë janë organizuar protesta përpara ambasadës së vendit tonë, duke kërkuar nga Shqipëria që të mos bëjë lojën e Sebisë.  Protestat janë iniciuar nga organizata kosovare “Lëvizja Për Demokraci” dhe dhjetëra qytetarë i janë përgjigjur thirrjes së saj.

“Për ta kundërshtuar nismën e Edi Rames për krijimin e Mini Shengenit, …e, për t’ia rikujtuar Edi Ramës se kush është Vuciçi, lidhjet e tij me Milloshoviqin, Sheshelin dhe disa kriminel serb që kanë kryer masakra në popullatën civile në Kosovë”, shkroi në Facebook, aktivisti dhe drejtori ekzekutiv i Lëvizjes Mexhid Ramusa.

Aktivistët hapën një pankartë përpara godinës së ambasadës ku shkruhej se mes të tjerave “Edi Esat Rama”.

“Edi ‘Esat’ Rama ne nuk e kemi harruar se çfarë gjenocidi ka kryer Serbia mbi popullatën civile në Kosovë në krye me Millosheviqin dhe ministrin e tij Vuçiq! E ardhmja e shtetit tonë është nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, jo nga ajo që pretendoni ju ‘Jugosllavia e Re’! Po ta rikujtojmë kush është bashkëpunëtori i juaj Vuçiq dhe çfarë krimi ka kryer mbi popullatën civile në Kosovë!”, ishte slogan kryesor i kësaj proteste.

Javën e kaluar presidenti Serbisë Aleksandër Vuçiç, kryeminstri i Shqipërisë Edi Rama dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, i ndryshuan emrin nismën së “Minishengenit Ballkanik” duke e quajtur ‘Ballkani i Hapur’, njësoj si Xhorxh Soros që në vitin 1999.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Dai Jaku02/08/2021 18:56

Përse ja rrisni pordhën këtij të çmënduri? Të vetët e quajnë Skënderbej, kundërshtarët e quajnë Esad. Të dy krahasimet nuk kanë asnjë gjë të përbashkët me këtë horr të pamoral, pa asnhë meritë, pa asnjë bëmë, një nul total. Skënderbeu heroi i kombit dhe i krishterimit, Esadi heroi i mbrojtjes së Shkodrës, largpamësi i luftës së parë botërore që i siguroi Shqipërisë vëndin në tryezën e fituesit me Antantën, rrjedhimisht Shqipëriri sovrane. Pi ky çfarë ka bërë? Ka vjedhur e trafikuar ikona, krim që është dënuar në Francë, prandaj ka ndërruar emrin. Ka kanabisusr vendin duke marrë medalje argjendi për drogë mbas Kolumbisë. Ka vjedhur e dhunuar zgjedhjet, shkatërroi demokracinë, e ktheu mbrapsht në vitet 1945, ka vjedhur pa frena paratë publike, ka bërë vetëm beton beton beton, shkatërroi trashëgiminë kombëtare, teatrin, stadiumin...,ka shitur detin shqiptar Greqisë dhe tani po na çon te Serbia si dikur Enveri, duke injoruar Kosovën si gjysma e kombit. Madje i vuri trarin rrugës së kombit ql e ndërtuan të tjerët.Prandaj krahasimi me Skënderbe e me Esad është për të fshirë bythën. Të dalë qoftë një person i pashitur që të më tregojë qoftë edhe një vepër të lavdërueshme. “Këpordhën tek kryeministria”

Landi02/08/2021 17:39

e mer njerez, ne c'dite te zeze mberritem, qe kosovaret vllezer re protestojne ke dera e ambaseds am...pike e zeze per gjatosh-palloshin qe na e voton rehat zona e pare operative

Shqiptari02/08/2021 13:40

PO ORE POPULL SHQIPTAR POOOO!!! ME PANKARTA, ME THIRRJE DHE ME PARRULLA E BETE QE TE SKUQET ESAT RAMA TOPTANIN, SATRAPIN E SURRELIT!!! ESAT PASHE TOPTANIN, PATRIOTET SHQIPTAR NUK E LARGUAN NGA KJO TOKE AS ME PANKARTA, AS ME THIRRJE DHE AS ME PARRULLA! POR IA TREGUAN VENDIN TRADHETISE! POR ATA BURRA KANE VDEKUR! SI ATA BURRA KY VEND NUK LIND ME! ATO HEROIZMA NUK I BEN ASNJE SHQIPTAR, DHE NUK I BEN KURRE! NUK E BEJNE DOT SHQIPTARET, SEPSE SOT ATDHETARINE DHE PATRIOTIZMIN E KANE STREHEN E FUNDIT TE MASKARALLEQEVE, POSHTERSIVE, MATRAPAZLLEQEVE, HAJDUTLLEQEVE, HORRLEQEVE DHE TRADHETISE! SEPSE TE TILLE JEMI DHE KEMI QENE NE SHQIPTARET QYSH NGA KOHA E PUSHTUESVE TE PARE ROMAKE, TE JUL CESARIT E DERI SOT. LUJ CEZARI E PERCAKTOI QARTE KARAKTERIN, TIPIN DHE PERSONALITETIN E SHQIPTAREVE (ILIREVE): JANE POPULLI ME INTELIGJENT, ME I ZGJUAR DHE ME TRIM NE BOTE POR ME I KORRUPTUARI, ME I PABESI DHE ME MATRAPAZI NE BOTE KUR VJEN PUNA PER INTERESAT INDIVIDUALE PERSONALE! NUK E BESOJ SE SI JANE BASHKUAR SHQIPTARET NE LUFTE KUNDER PUSHTUESVE, NDONJEHERE DUKET SI PERRALLE. NUK E BESOJ DOT QE SHQIPTARET TE KENE LUFTUAR KUNDER PUSHTUESVE TE HUAJ PA ASNJE INTERES PERSONAL POR PER INTERESIN E TE GJITHE SHQIPERISE, DHE SOT TE RRINE SI MINJ VEC E VEC NEPER VRIMA TE FRIKESUAR NDAJ KRYEMACOKUT TE SURRELIT! KUSH KA LEXUAR HISTORITE E SHQIPERISE DHE SHQIPTAREVE NDER SHEKUJ I DI VETE SHEMBUJT, SIDOMOS NE PERIUDHAT ME KRITIKE TE HISTORISE SE SHQIPERISE, E MBUSHUR PLOT ME HAJDUTE, TE KORRUPTUAR, TRADHETARE DHE KOLABORACIONISTE KUNDER INTERESAVE TE SHQIPERISE DHE SHQIPTAREVE. PRANDAJ EDHE SHQIPERIA ESHTE I VETMI VEND NE BOTE I NDARE ME SHUME LEHTESI NE 5 SHTETE TE NDRYSHME. MOS HARRONI SHEMBULLIN ME TE PASHEMBULLT NE BOTEN DEMOKRATIKE TE PATRONAZHISTEVE DHE SHITBLERESVE TE VOTES SE TYRE. EDHE KUR PRA? NE VITIN 2021!!! KUSH INTELEKTUAL DHE POLITIKAN NE BOTE KA RESPEKT PER NJE POPULL QE E SHET VOTEN, QE E SHET LIRINE E TIJ, QE E SHET PUSHTETIN E TIJ DHE FUQINE E TIJ MADHORE, TE CILEN E KA ARMEN E VET ME TE FUQISHME 1 HERE NE 4 VJET??? DIKUR ISHIN TE HUAJT, ARMIQTE E SHQIPERISE QE BENIN PRAZARE, MARREVESHJE, KOMPROMISE DHE DALLAVERE ME TROJET ARBERORE, SOT ESHTE VETE SHQIPTARI, SATRAPI I SURRELIT, KRYEHAJDUTI I SHQIPERISE QE PO BEN ATE QE NUK E KANE BERE AS TRADHETARET DHE AS ARMIQTE ME TE URRYER TE KOMBIT SHQIPTAR. POR ME E KEQJA ESHTE SEPSE POPULLI SHQIPTAR AKOMA VAZHDON DHE E MBAN KOKEN ULUR, ESHTE ULUR NE GJUNJE DHE VAJTON "FATIN" E ZI QE NUK E KA NGA TE HUAJT POR NGA KRYEMINISTRI I TIJ!! SHQIPTARET PRESIN QE TA LARGOJNE SATRAPIN E SURRELIT, DUKE SHKRUAR ARTIKUJ, DUKE SHARE BRENDA NEPER SHTEPI, DUKE KRITIKUAR NEPER EKRANE, DUKE QARE ME KUJE NEPER RRUGE, DUKE PRITUR QE AI I PACIPI TE SKUQET E T'I PLASE VETE CIPA OSE AKOMA ME KEQ PO PRESIN QE T'UA RREZOJE NGA PUSHTETI AMERIKA DHE BE, DHE T'U DHUROJNE LIRINE, DEMOKRACINE DHE BARAZINE PERPARA LIGJIT!!! ENDRRA ME SYHAPUR!!! I ZOTI E NXJERR GOMARIN NGA BALTA!, THOTE POPULLI INTELIGJENT SHQIPTAR. POR E KEQJA ESHTE SE GOMARI SHQIPERISE E I SHQIPTAREVE NUK KA ZOT, OSE ME SAKTE ESHTE NJE ZAGAR PA ZOT!!!

t02/08/2021 13:20

Ky eshte vetem fillimi i fundit te zi te Edi Esat Rama

Shto koment

Denonco