Qeveria shqiptare nuk i bashkohet ‘Deklaratës së Përbashkët’ për Kubën, Xhaçka ecën me tweet

Qeveria shqiptare nuk i bashkohet ‘Deklaratës së Përbashkët’ për Kubën, Xhaçka ecën me tweet

21:14, 26/07/2021
A+ Aa A-

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë Olta Xhaçka ka ripostuar një tweeter të Sekretarit të Shtetit Antony Blinken, ku ky i fundit dënon arrestimet masive të protestuesve në Kubë dhe i bënë thirrje qeverisë kubane të respektojë të drejtat e njeriut dhe liritë themelore të të gjithë popullsisë civile.

Ky veprim i diplomates shqiptare është për tu vlerësuar për vlerat që mbart ‘pro-demokracisë’, por është i pamjaftueshëm pasi ministrja akoma nuk ka dalë me një deklaratë zyrtare dhe një qëndrim zyrtar të qeverisë që përfaqëson, në të cilën të dënojnë arrestimet masive të protestuesve në Kubë.

Sipas dokumentave që disponojmë, vendet si Kroacia, Greqia, Qipro, Kosova dhe Maqedonia e Veriut i janë bashkuar vendimit të sekretarit të Shtetit Antony Blinken, duke dënuar arrestimet masive të protestuesve në Kubë dhe i bëjnë thirrje qeverisë të respektojë të drejtat dhe liritë universale të popullit kuban, përfshirë lirinë dhe të drejtën e informacionit për të gjithë kubanët./ A.Zeneli/ Syri.net/ 

 

 

Më poshtë keni dokumentin zyrtar:

Joint Statement on Cuba

07/26/2021 07:30 AM EDT

Office of the Spokesperson

The following statement was released by the Governments of Austria, Brazil, Colombia, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Ecuador, Estonia, Guatemala, Greece, Honduras, Israel, Latvia, Lithuania, Kosovo, Montenegro, North Macedonia, Poland, Republic of Korea, Ukraine, and the United States of America.

Begin text:

We, the Foreign Ministers of Austria, Brazil, Colombia, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Ecuador, Estonia, Guatemala, Greece, Honduras, Israel, Latvia, Lithuania, Kosovo, Montenegro, North Macedonia, Poland, Republic of Korea, and Ukraine, and the United States Secretary of State, condemn the mass arrests and detentions of protestors in Cuba and call on the government to respect the universal rights and freedoms of the Cuban people, including the free flow of information to all Cubans.

On July 11, tens of thousands of Cuban citizens participated in peaceful demonstrations across the country to protest deteriorating living conditions and to demand change.  They exercised universal freedoms of expression and assembly, rights enshrined in the Universal Declaration of Human Rights, the American Convention on Human Rights, the Inter-American Democratic Charter, and the European Convention on Human Rights.

We call on the Cuban government to respect the legally guaranteed rights and freedoms of the Cuban people without fear of arrest and detention.  We urge the Cuban government to release those detained for exercising their rights to peaceful protest.  We call for press freedom and for the full restoration of

Internet access, which allows economies and societies to thrive.  We urge the Cuban government to heed the voices and demands of the Cuban people.

The international community will not waver in its support of the Cuban people and all those who stand up for the basic freedoms all people deserve.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

t27/07/2021 07:46

Kur te dali me nje prodeklarate edhe serbia,vellau siamez i rames,atehete do dale edhe qeveria kuislinge e rames

Daj Jaku27/07/2021 07:03

Qeveria e Shqipërisë është njëlloj (tëpkë) si qeveria e Kubës. Ujqit nuk kafshojnë njëri tjetrin. Tëpkë dhe Holta Xhaçka, ministre për merita lëpirje dhe masazhi.

Shto koment

Denonco