VIDEO/ A po shkojmë drejt peshkut të madh? Yuri Kim: Unë jam diplomate, jo peshkatare

VIDEO/ A po shkojmë drejt peshkut të madh? Yuri Kim: Unë jam diplomate, jo peshkatare

14:53, 25/07/2021
A+ Aa A-

Ambasadorja amerikane Yuri Kim, u ka bërë thirrje qytetarëve të jene më kërkues ndaj qeveritareve dhe të zgjedhurve të tyre, në mënyrë që reforma në drejtësi të vazhdojë përpara.

Në një prononcim për mediat, nga Pusteci, ambasadorja e SHBA-ve, në Shqipëri, theksoi se reforma në sistemin e drejtësisë po ecën me ritme të ngadalta, por kjo nuk është arsye, për t’u dorëzuar.

Unë mendoj që reforma në drejtësi po çohet përpara, ngadalë, me ngadalë se çfarë do të donim por është padyshim një shtysë përpara, njerëzit duhet të vazhdojnë të jenë të pakënaqur, duhet të jenë më tepër kërkues me qeveritaret e tyre, njerëzit që ata kanë zgjedhur dhe duhet të vazhdojnë përpara. Tani është koha që të vazhdojmë përpara. Mos u dorëzoni. Disa njerëz thonë që reforma në drejtësi është asgjë, duhet të dorëzohemi, por jo, po ju gënjejnë, mos hiqni dorë.

E pyetur nëse operacionet e fundit, janë një sinjal, se po shkohet drejt arrestimit të peshqve të mëdhenj, ambasadorja amerikane, deklaroi se kjo është një përgjegjësi e institucioneve, të cilat duhet të përmbushin detyrën e tyre.

Une jam diplomate. Unë nuk jam një persekutore, nuk jam një peshkatare, nuk jam gjyqtare, unë jam thjesht një diplomate. Institucionet kanë përgjegjësinë e tyre, ata e dinë se cilat janë përgjegjësitë e tyre, unë mendoj që ata po nisin ti përmbushin ato. Le të mbështesim ata.

Deklaratat e ambasadores, u bënë, pas aktivitetit, ‘Mik festival’ që u zhvillua në Pustec, nga ku Yuri Kim theksoi se nuk është vetëm reforma e drejtësisë, por bukuria e Shqipërisë dhe shpirti i shqiptarëve që i jep shpresë.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Lam26/07/2021 07:20

Peshkun e han kur e kapin tjerët.

Daj Jaku25/07/2021 23:17

Kimetja dhjepllomate ? Me u dhi gazit. Edhe ti si të gjithë kolegët moj Kimete, me thes në krahë duke mbledhur “taksat” nga peshqit e mëdhej.

Shaba25/07/2021 21:57

TI MOJ KIMETE NUK JE AS DIPLOMATE, AS GJYQTARE DHE AS PESHKATARE, TI JE THJESHT NJE VARK...RE!!!!

Landi25/07/2021 21:24

ngele majtas a t'q...fja

qifo25/07/2021 18:52

Ti moj kimete merresh me peshkim .dhe kete e di gjithe populli shqiptar.Ti peshkon ndonje oilgark, i merr jahtin dhe bredh neper atdheun tone te bukur.E mban mend vjet ne dhermi shetisje me jahtin e pronarit te qtu ,manes. Ti ke ardhur ketu si diplomate ,por po ben punen e peshkatarit ,se ne diplomaci nuk shohim ndonje gje te bere nga ana jote.Kryeja ine gjithmone ta ka futur.Nje diplomati nuk ja fut dot kollaj

Leonsio25/07/2021 18:47

Znj. Kim , ju me vertete qe jeni dipllomate , por kjo nuk ju jep te drejten te qendroni per kafe me " peshqit e medhenj " te cilet duhet te jene kintigjent i SPAK ut , veprimi juaj nuk ndihmon drejtesine e re që ju po promovoni , por ben te kunderten ...

ramadani25/07/2021 18:09

Kjo nuk eshte peshkatare, po pse ri me peshqit e medhenj? A po qe ASPAK ta kuptoje qe keta jane te pa prekshem. BRAVO PESHKATARE.

Balo Bna25/07/2021 18:01

Përgjigje e dobët.... Edhe pse nuk është kurvë,Kim qihet apo jo....!?

Argjend Lula25/07/2021 17:58

Kur diplomati mundohet te na sqaroje se eshte diplomat atehere dicka nuk shkon o me ne o me te .

arqile@gmail.com25/07/2021 17:40

Je diplomate mos fut hundet ne punet e brendeshme te Shqiperise boll I peshkaqenet e rilindjes je bere per te shpallur non grada.

Korabi25/07/2021 15:55

A ka pune tjeter kjo Kinezja per vec reformes ne drejts.Reforma ka deshtuar .Asnje gjykate apeli nuk funksionon ne shqiperi.Bejn seanca vetem per masa arresti.Gjykata e larte nuk mund te beje nje kolegje per te gjykuar si pase ligjit.Gjykata Kushtetuse nuk ka korumin e nevojshem per te zhvilluar gjygje.Gjykatat e Rretheve Gjyqesore kan ngel me minimumin e gjygjtareve.Gjendja ku therret qameti.Per cfar reforme flte kjo mo.

Skrapari25/07/2021 15:51

O Kimete! Me ke po flet? Kujton se u drejtohesh femijve ne kopsht? Edhe ata qeshin me ty. C'jane keto oshilacione ne deklaratat tuaja? E lagu, se lagu. Jeni bere per te ardhur keq. Gjynah qe perfaqesoni SHBA, vendin simbol te dhjerokracise. Personalisht ndjej keqardhje.

Shto koment

Denonco