VIDEO- KAFE SHQETO/ Gjobat e arbitrazhit kanë kosto 1 miliard USD

VIDEO- KAFE SHQETO/ Gjobat e arbitrazhit kanë kosto 1 miliard USD

11:13, 22/07/2021
A+ Aa A-

Mëngjesin e sotëm, në emisionin KAFE SHQETO në SYRI TV, u debatua në lidhje me çështjen e gjobave të arbitrazhit. Taksapaguesit shqiptarë duhet të paguajnë 445 milionë euro për çmenduritë e qeverisë, një kosto stratosferike.

Eksperti Akil Kraja tha në emision se kosto ekonomike mund të jetë më e lartë. Sipas tij, kjo kosto mund të shkojë në 1 miliard dollarë. Kraja tha se këtu nuk janë llogaritur të tjera të dhëna. Për shembull, në të ardhmen do mungojnë investimet që sjellin të ardhura, për shkak se paratë do shkojnë për të paguar gjobat. Edhe bonot do të shtrenjtohen dhe interesat për borxhin do rriten. Sipas tij, edhe investitorët e huaj do vijnë me një kosto shtesë në shpinë.

“Çdo familje shqiptare do paguajë mbi 100 euro për këto gabime të qeverisë,” tha ai.

Kurse avokati Dorian Matlija tha se për këto gjoba, përgjegjësinë duhet ta marrin zyrtarët që kanë marrë vendimet.

“Zyrtarët kanë përgjegjësi për këtë vendimmarrje të gabuar. Këtu nuk janë vetëm gjyqet e arbitrazhit, por janë edhe gjyqet kundër shtetit të fituara në Shqipëri. Të gjitha rëndojnë në xhepat e shqiptarëve,” tha ai.

“Çdo vendim mund të shoqërohet me një faturë mbi shpinën e titullarit,” shtoi Matlija.

Ndiqeni më poshtë videon e plotë:

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari22/07/2021 12:18

KËTË DËM KOLOSAL FINANCIAR E KA SHKAKTUAR VETË EDVIN KRISTAQ RAMA PËR INTERESAT E VETA PERSONALE DHE TË BANDËS SË TIJ KRIMINALE QEVERITARO-OLIGARKIKE, PA PYETUR FARE POPULLIN E VET DHE PA PJERDHUR FARE PËR ASNJË LIGJ KOMBËTAR DHE NDËRKOMBËTAR! DHE KËTË GJOBË DO TA PAGUAJË VETËM RAMA DHE BANDA E TIJ. PRANDAJ OPEN DATA TË MOS NA BËJË KOT MË KOT LLOGARITJET SE SA I TAKON PËR TË PAGUAR ÇDO FAMILJEJE SHQIPTARE PËR TË SHLYER KËTË GJOBË!!! SPAK DUHET TË ZGJOHET NGA GJUMI DHE DUHET TË PASTROHET NGA LLUMI! ZNJ. KIMETE TË MOS NA BËJË KOT DEKLARATA TEORIKE, DEMAGOGJIRA DHE THIRRJE PROPAGANDISTIKE NË AJËR GJOJA PËR LUFTË DHE PËRBALLJE TË PAMËSHIRSHME NDAJ KRIMIT DHE KORRUPSIONIT DHE CIRONKAVE, TË MOS NA TREGOJË GJURMAT E KRIMBAVE DHE TË UJQËRVE NGORDHALAQË, POR TA VENDOSË DORËN DHE GRUSHTIN MBI KOKËN E KRYEUJKUT, KRYEÇAKALLIT DHE KRYEPESHKAQENIT TË KORRUPSIONIT DHE TË KRYEHAJDUTIT TË SHQIPËRISË!! ZNJ. KIM! SATRAPI I SURRELIT DHE NAKO-BANDITËT E TIJ KRIMINELË KANË 8 VJET QË VJEDHIN DHE GRABISIN ME TË GJITHA MËNYRAT E MUNDSHME KRIMINALE ÇDO QINDARKË TË BUXHETIT TË SHTETIT, VJEDHIN E SHKATËRROJNË SHQIPËRINË, DHUNOJNË, GRABISIN DHE PËRVETËSOJNË PA MËSHIRË PRONAT E SHTETIT DHE TË TË GJITHË SHQIPTARËVE DHE SPAK, PA PIKËN E TURPIT E TË MORALIT, MERRET ME CIRONKAT MË ORDINERE TË KRIMIT ORDINER! ZNJ. KIM, NËSE VËRTETË SHBA ËSHTË ME POPULLIN SHQIPTAR, ËSHTË ME DREJTËSINË DHE DËSHIRON ME TË VËRTETË QË TA NDIHMOJË SHQIPËRINË DHE SHQIPTARËT NË KËTË LUFTË ME KRIMIN DHE KORRUPSIONIN QEVERITAR DUHET QË TË SHKËPUSË LIDHJET ME EDVIN RAMËN DHE TË NDËRPRESË MBËSHTETJEN NDAJ KËTIJ KRYEKRIMINELI SA MË PARË! OKTAPODI GJIGAND I KRIMIT DHE I KORRUPSIONIT LUFTOHET, GODITET DHE ASGJËSOHET QYSH NË FILLIM VETËM NËSE GODITET DHE SHTYPET PA MËSHIRË DHE PA KOMPROMIS KOKA E TIJ DHE JO GISHTRINJTË, KËMBËT DHE TENTAKULAT! KY OKTAPOD GJIGAND KRIMINAL, ME MBËSHTETJEN E PËRFAQËSUESVE MË TË KORRUPTUAR DHE MË TË PAMORALSHËM TË SHBA, BE, KE, KiE DHE OSBE, E KA MBËRTHYER FORT PREJ FYTI SHQIPËRINË DHE SHQIPTARËT DHE PO I MERR FRYMËN POPULLIT SA PO I DALIN SYTË NGA VENDI! BOLL ME SHOW QESHARAKE ZNJ. KIM! NE NUK DUAM FJALË POR VEPRIM!!! JEPNI URDHËR TË ARRESTOHEN EDVIN KRISTAQ RAMA DHE LALI ERJON PLEH VELIAJ! SOT OPOZITA E BASHKUAR DUHEJ TA KISHTE NGRITUR POPULLIN NË PROTESTA DHE NË DEMONSTRATA ANEMBANË VENDIT!!! SUNDIMI I SATRAPIT TË SURRELIT EDVIN KRISTAQ RAMA I KA SHKAKTUAR VENDIT: - 1 MILIARD EURO GJOBA NË ARBITRAZHET NDËRKOMBËTARE - 2,23 MILIARD EURO PAGESA PËR LARGIMET E PALIGJSHME DHE POLITIKE NGA PUNA - 10,75 MILIARD EURO (SIPAS RAPORTEVE ZYRTARE TË KLSH) VJEDHJE, ABUZIME DHE SHPËRDORIME NËPËRMJET TENDERAVE, KONCENSIONEVE, PPP-VE - 8,12 MILIARD EURO SHPENZIMET E TEPRUARA PËR PAJISJE LUKSI, AUTOMJETE LUKSI, ZYRA, SISTEME ELEKTRONIKE, RIKONSTRUKSIONE ZYRASH, ETJ. PRA, GJITHSEJ QEVERISJA SUNDIMTARE DHE NARKO-FASHISTE E EDVIN KRISTAQ RAMËS DHE NARKO-BANDËS SË TIJ KRIMINALE DERI SOT NA KA KUSHTUAR 22,1 MILIARD EURO!!!! KJO ËSHTË SHIFRA ZYRTARE, SEPSE PO TË SHTOHET EDHE EVAZIONI FISKAL I MIQVE DHE OLIGARKËVE TË SATRAPIT TË SURRELIT DHE LALI PLEHUT, KJO SHIFËR REALE ËSHTË 25 MILIARD EURO!!!! PRANDAJ NE SOT JEMI POPULLI MË I VARFËR I EVROPËS POR KEMI QEVERITARËT, POLITIKANËT DHE OLIGARKËT MË TË PASUR TË EVROPËS!!! FLI GJUM O POPULL, FLI!!!

Shto koment

Denonco