'Asgjësoi KB për inceneratorin', Vasili nxjerr dokumentin: SPAK e ka shumë të lehtë ta filloje me Veliajn

'Asgjësoi KB për inceneratorin', Vasili nxjerr dokumentin: SPAK e ka shumë të lehtë ta filloje me Veliajn

20:58, 21/07/2021
A+ Aa A-

Nënkryetari i LSI Petrit Vasili ka nxjerrë një dokument në të cilin Bashkia e Tiranë ka dhënë pëlqimin e vetme pa vendim të Këshillit Bashkiak, mbi vazhdimin e ndërtimit të inceneratorit në Tiranë dhe i ka bërë thirrje SPAK ta më nën hetim kryebashkiakun.

‘SPAK në se ja mban dhe nuk është i kapur ta fillojë me Veliajn’, shkruan Vasili në Facebook.

Postimi i plotë i Petrit Vasilit:

SPAK ne se ja mban dhe nuk eshte i kapur ta filloje me Veliajn!(Dokumenti).

Veliaj tha sot: "Koha e mos hetimeve është një kohë që ka mbaruar. Kryeministri dhe kryetari i Bashkisë s’i bën mburojë askujt përpara drejtësisë”.

Por Veliaj eshte i mos hetuari kryesor i SPAK-ut te kapur nga ai vete dhe nga Rama.

Veliaj ka dhunuar Ligjin e Pushtetit Lokal,”asgjësoi Këshillin Bashkiak për Inceneratorin e Tiranës!

Projekti i Inceneratorit të Tiranës është miratuar vetëm nga Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili është shprehur “parimisht dakord” mbi studimin e fizibilitetit.

Por Veliaj nuk ka asnjë të drejtë për ta miratuar projektin me angazhim financiar për plot 30 vjet.

Veliaj vetëm sa e propozon buxhetin e Bashkisë.

I vetmi institucion, që miraton buxhetin është Këshilli Bashkiak.

Neni 54 pika pika “dh” e Ligjit të Vetëqeverisjes Vendore është asgjësuese.

Veliaj si haxhi qamil i vërtetë, vetë shkruan e vetë vulos dhe nuk njeh as ligj e as shtet.

Miratimi personal i Veliajt pa vendimin e Këshillit Bashkiak është:

Privatizimi i Bashkisë së Tiranës nga Veliaj eshte : 1.Vepër korruptive, 2.Rrëmbim i kompetencave pa ligj dhe 3. Shpërdorim detyre.

SPAK e ka shumë të lehtë detyrën.

Po ja mbajti le ta filloje me Veliajn.

Ndryshe eshte thjesht nje SPAK me dy telekomanda nje ne kryeministri dhe nje ne Bashkine e Tiranes.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari22/07/2021 13:10

PO ÇFARË MUT SPAK KEMI NE O PETRIT VASILI!!!! TË GJITHË FAMILJARËT E SPAK PUNOJNË NË ADMINISTRATË, NË QEVERI, NËPËR MINISTRI, NËPËR BASHKI DHE KUDO KU KA SHTRIRË METASTAZAT KANCEROGJENE RILINDJA E QELBËSIRAVE!!! SPAK MERRET VETËM ME ATO CIRONKAT ORDINERE QË NUK KANË ASNJE LIDHJE ME RILINDJEN DHE NUK KANË PËRFITUAR ASNJË CENT NGA BUXHETI I SHTETIT DHE NGA FONDET PUBLIKE APO TAKSAT E SHQIPTARËVE! KËTO CIRONKA, ME TË CILAT MBURRET SPAK DHE NGAZËLLEN NGA GËZIMI I "FITORES" DONKISHOTESKE EDHE ZNJ. KIM, JANË TË FUNDIT E ZINXHIRIT KRIMINAL DHE E PRODUKTEVE NARKO-KRIMINALE-MAFIOZE TË REGJIMIT FASHIST TË RILINDJES DHE SATRAPIT TË SURRELIT!!! SPAK ËSHTË I ZËNË KAPS, PRANDAJ NUK E KA NISUR NGA KOKA POR NGA BYTHA!!!

Korari22/07/2021 07:56

E pamundur ta ketë bërë LALI LEKU I FIQVE këtë...

Tajari21/07/2021 21:13

Boheni pak problem kte punen e motorrave dhe makinave qe bojne zhurme se jane ca robqira, fisqima dhe njerez pa ner ktu ne yzberisht qe na merziten shume ka ca muj. Po ju kerkun kush i ka shajt thuj te kerkojne ke nela 6

Tajari21/07/2021 21:10

Boheni pak problem kte punen e motorrave dhe makinave qe bojne zhurme se jane ca robqira, fisqima dhe njerez pa ner ktu ne yzberisht qe na merziten shume ka ca muj.

Shto koment

Denonco