Tirana citizens file a lawsuit against the Socialist Party for the patrons’ scandal with the use of personal data

Tirana citizens file a lawsuit against the Socialist Party for the patrons’ scandal with the use of personal data

09:35, 20/07/2021
A+ Aa A-

162 Tirana citizens, represented by the association Guxo (Dare) have filed a class lawsuit against the ruling Socialist Party over the illegal possession and use of the citizens personal and private data which were used for electoral purposes by the so-called “patrons” during the last electoral campaign.

The lawsuit filed at the Special Structure against Organized Crime and Corruption (SPAK), claims the collection and processing of the citizens' data was done illegally and without their written consent. The lawsuit will be filed today at noon at the Special prosecution against Organized Crime and Corruption (SPAK).

The scandal erupted before the April 25 general elections, on April 11, when the news portal Lapsi.al reported that the citizens database was put at the disposal of 9 thousand Socialist Party militants – the so- called “patrons” – in the capital Tirana, gaining access to the citizens IDs, private addresses, phone numbers, work places, race, political preferences and other things. The data of 910,000 Tirana citizens was used to give advantage to the Socialist Party in the elections.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari20/07/2021 12:48

PJESA ME E MADHE E SHQIPTAREVE KANE PJERDHUR FARE!!! POPULLI ESHTE KTHYER NE DELE DHE PULA! U DHJEFSHA MU NE SPAK DHE MU NE KAPS! SPAK MERRET ME CIRONKAT! VETEM NJE POPULL I KORRUPTUAR PRANON QE TE QEVERISET NGA NJE QEVERI E KORRUPTUAR DHE NGA NJE KRYEMINISTER I KORRUPTUAR! VETEM NJE POPULL HAJDUT PRANON QE TE QEVERISET NGA NJE QEVERI HAJDUTE DHE NGA NJE KRYEMINISTER KRYEHAJDUT! VETEM NJE POPULL HARBUT PRANON QE TE QEVERISET NGA NJE QEVERI HARBUTE DHE NGA NJE KRYEMINISTER KRYEHARBUT! VETEM NJE POPULL PA DINJITET PRANON QE TE QEVERISET NGA NJE QEVERI PA DINJITET DHE NGA NJE KRYEMINISTER PA DINJITET! VETEM NJE POPULL PA MORAL PRANON QE TE QEVERISET NGA NJE QEVERI IMORALE DHE NGA NJE KRYEMINISTER IMORAL! VETEM NJE POPULL KRIMINEL PRANON QE TE QEVERISET NGA NJE QEVERI KRIMINELE DHE NGA NJE KRYEMINISTER KRYEKRIMINEL! CDO POPULL E MERITON QEVERINE QE KA!!! KUR KA QEVERI QE BLEN VOTA DO TE THOTE QE KA NJE POPULL QE SHITET! KUR KA NJE QEVERI DIKTATORIAL DO TE THOTE QE KA NJE POPULL QE NENSHTROHET, UL KURRIZIN DHE KOKEN SHUME LEHTE!!! KUR NJE VEND KA NJE PUSHTET DHE POZITE TE FUQISHME DO TE THOTE QE KA NJE OPOZITE TE DOBET, TE C'AKORDUAR DHE TE PAFUQISHME! NESE DO TE KISHIM NJE OPOZITE TE FUQISHME, PATRIOTIKE DHE RADIKALE, ATEHERE SOT I GJITHE POPULLI DO TE MBUSHTE SHESHET DHE RRUGET E VENDIT ME PROTESTA DHE DEMONSTRATA TE FUQISHME! KJO QEVERI E NDYRE, ME E NDYRA NE BOTE NUK DO T'I MBUSHTE AS 5 DITE NE PUSHTET! SOT NE VITIN 2021 PO TALL BYTHEN ME TE GJITHE POPULLIN NJE I SEMUR PSIQIK, NJE PSIKOPAT KRIMINEL I DROGUAR DHE SHQIPTARET STRUKEN NEPER VRIMAT E MIUT DUKE QARE, ULERITUR DHE NGASHERYER NGA DESHPERIMI!!! SHQIPTARET PRESIN QE SHPETIMIN, LIRINE, DEMOKRACINE DHE BEGATINE T'UA SJELLIN ZYRTARET E KORRUPTUAR E MASKARENJ TE SHBA DHE BE!!! OPOZITA MJERANE PO MUNDOHET QE TA RREZOJE PUSHTETIN ME TWITER DHE FACEBOOK!

Shqiptari20/07/2021 12:20

PJESA ME E MADHE E SHQIPTAREVE KANE PJERDHUR FARE!!! POPULLI ESHTE KTHYER NE DELE DHE PULA! U DHJEFSHA MU NE SPAK DHE MU NE KAPS! SPAK MERRET ME CIRONKAT! VETEM NJE POPULL I KORRUPTUAR PRANON QE TE QEVERISET NGA NJE QEVERI E KORRUPTUAR DHE NGA NJE KRYEMINISTER I KORRUPTUAR! VETEM NJE POPULL HAJDUT PRANON QE TE QEVERISET NGA NJE QEVERI HAJDUTE DHE NGA NJE KRYEMINISTER KRYEHAJDUT! VETEM NJE POPULL HARBUT PRANON QE TE QEVERISET NGA NJE QEVERI HARBUTE DHE NGA NJE KRYEMINISTER KRYEHARBUT! VETEM NJE POPULL PA DINJITET PRANON QE TE QEVERISET NGA NJE QEVERI PA DINJITET DHE NGA NJE KRYEMINISTER PA DINJITET! VETEM NJE POPULL PA MORAL PRANON QE TE QEVERISET NGA NJE QEVERI IMORALE DHE NGA NJE KRYEMINISTER IMORAL! VETEM NJE POPULL KRIMINEL PRANON QE TE QEVERISET NGA NJE QEVERI KRIMINELE DHE NGA NJE KRYEMINISTER KRYEKRIMINEL! CDO POPULL E MERITON QEVERINE QE KA!!! KUR KA QEVERI QE BLEN VOTA DO TE THOTE QE KA NJE POPULL QE SHITET! KUR KA NJE QEVERI DIKTATORIAL DO TE THOTE QE KA NJE POPULL QE NENSHTROHET, UL KURRIZIN DHE KOKEN SHUME LEHTE!!! KUR NJE VEND KA NJE PUSHTET DHE POZITE TE FUQISHME DO TE THOTE QE KA NJE OPOZITE TE DOBET, TE C'AKORDUAR DHE TE PAFUQISHME! NESE DO TE KISHIM NJE OPOZITE TE FUQISHME, PATRIOTIKE DHE RADIKALE, ATEHERE SOT I GJITHE POPULLI DO TE MBUSHTE SHESHET DHE RRUGET E VENDIT ME PROTESTA DHE DEMONSTRATA TE FUQISHME! KJO QEVERI E NDYRE, ME E NDYRA NE BOTE NUK DO T'I MBUSHTE AS 5 DITE NE PUSHTET! SOT NE VITIN 2021 PO TALL BYTHEN ME TE GJITHE POPULLIN NJE I SEMUR PSIQIK, NJE PSIKOPAT KRIMINEL I DROGUAR DHE SHQIPTARET STRUKEN NEPER VRIMAT E MIUT DUKE QARE, ULERITUR DHE NGASHERYER NGA DESHPERIMI!!! SHQIPTARET PRESIN QE SHPETIMIN, LIRINE, DEMOKRACINE DHE BEGATINE T'UA SJELLIN ZYRTARET E KORRUPTUAR E MASKARENJ TE SHBA DHE BE!!! OPOZITA MJERANE PO MUNDOHET QE TA RREZOJE PUSHTETIN ME TWITER DHE FACEBOOK!

Shto koment

Denonco