Mos e humbisni: Lexoni servilizmin e pështirë të Kreshnik Spahiut për gruan e 4-rt të Edi Ramës

Mos e humbisni: Lexoni servilizmin e pështirë të Kreshnik Spahiut për gruan e 4-rt të Edi Ramës

17:57, 19/06/2021
A+ Aa A-

Për fat të keq, në periudhën e qeverisjes së Edi Ramës, në analet e gazetarisë po mbeten gjithmonë e më shumë shkrime që do të lemerisnin këdo për nivelin e lëpirjes ndaj pushtetit.

Emrat e këtyre të ashtuquajtuarve analistë janë të shumtë. Por nëse do të bëhej një top-listë për shkrimet më të pështira në favor të pushtetit të Edi Ramës, ky shkrim i Kreshnik Spahiut do merrte pa dyshim vendin e parë. Ajo është kryevepra e servilizmit. Kulmi i lëpirjes.

Ka plot deklarata dhe qëndrime të Kreshnik Spahiut që do bënin të skuqej këdo që i lexon, jo më atë vetë që i ka shkruar. Por ky koment për bashkëshorten e Edi Ramës i tejkalon të gjitha.

Me sa duket emigracioni e ka lodhur shumë Nikun, i cili nga kreshnik kuq e zi kundër Ramës, është kthyer në një lëpirës të familjarëve të tij me shpresën se do kenë harruar ccfarë ka vjellur për ta në të shkuarën.

Lexojeni më poshtë këtë servilizëm të pështirë që nuk ka nevojë për shumë koment për të kuptuar se cila është pika më e ulët ku degradon qenia njerëzore:

 

Linda s’është Zonja e parë, por e para Zonjë....

Nga Kreshnik Spahiu

Pas çdo burri të suksesshëm, gjithmonë ndodhet një grua e fortë.

Dje kur gjithë burrat shqiptar po ndiqnin  kampionatin europian të futbollit, unë ndoqa një ndeshje tjetër nga më të fortat në Arenën politike shqiptare.

Linda Rama u përball dje mediatikisht, jo me të gjitha gratë shqiptare por me ato që kanë pretenduar të ishin Zonja të para të shtetit shqiptar.

Nuk ishte shfaqur prej shumë vitesh.

Nuk ishte protagoniste prej shumë kohësh.

Nuk kishte folur dhe nuk ishte shfaqur në media.

Prej 40 vitesh i ndjek me vëmendje profilin dhe performancēn e çdo Zonje të Parë:

- kam parë Nexhmije Hoxhën në dyert e burgut kur punoja gjyqtar.

- Kam parë Rexhina Nanon kur i qëndronte besnike Fatos Nanos në burgun e Tepelenës pasi u burgos nga Berisha.

- Kam parë Xhoana Nanon kur u rikthye si partnerja e re me Nanon në politik.

- Kam parë Monika Kryemadhin si Zonjë e parë e shtetit por edhe si grua e fundit e pallatit sepse e kisha komshije tek shallavaret ku u lindëm dhe u rritëm si komshinj të dy.

- Kam parë dhe kam njohur çdo grua presidenti, përfshi dhe Liri Berishën e cila me gjithë profilin e saj modest, nuk kishte as forcën për të ndalur arrogancën apo dhunën e bashkshortit, por as kapacitetin pokitik të artikulimit minimal që të dilte mbi nivelin e një Zonje të Parë.

- kam njohur edhe Aurela Bashën që refuzon të marr shtetësin shqiptare.

Ndryshe ka të gjitha gratë e tjera, Linda Ramën nuk e kam takuar kurrë në jetë dhe as nuk e kisha parë ndonjë herë në media.

Dje ishte një “ndeshje” e madhe që burrat shqiptar e kanë humbur.....

Dje Linda Rama u shfaq në ekran dhe brenda 60 minutash shkëlqeu me prezencën e saj.

Dje pashë armën më të fuqishme të Edi Ramës, që ndryshe nga çdo burrë shteti që ligjin ja bëjnë kalamajtë, gratë apo kunetërit, ai ka në krah një partnere dinjitoze dhe me shumë integritet.

Energjia pozitive e Linda Ramës ka ndryshuar, brutalitetin dhe arrogancën e Edi Ramës së viteve 2000.

Të gjithë mund të thonë që ajo ka përfituar se morri një burrë që, u bë kryeministër, por është e kundërta. Rama ka fituar, nga një Zonjë si Linda.

Ajo u shfaq dje në ekran dhe provoi se bën hije me fjalën, modestinë dhe inteligjencën e saj.

Për herë të parë pash një Zonjë të Parë që ndryshe nga Nexhmija, Xhoana, Liria apo Monika nuk i hedhin benzinë zjarrit dhe oxhakut të krye-bajrakut shqiptar.

Për herë të parë pash një grua që arrin të frenoj egon e sëmurë të burrit si krye-familjar i shtëpisë shqiptare.

Linda Rama dje demostroi, që ashtu siç ka ri-bashkuar familjen e Edi Ramës, ashtu dhe ka frenuar egon apo ka gjeneruar energjitë e një potenciali që ka nevoj çdo mashkull në karrierën pokitike.

Linda Rama, dje tregoi që: “Zonjë lind dhe nuk bëhesh nga karrigia e burrit”

Me zonjllëkun dhe fisnikërinë e lindur ajo madje plotëson edhe gjysmën e mangësive që ka Zotëria i saj, kryeministri i shqiptarve.....

Linda s’është Zonja e Parë, por e Para Zonjë....

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

une22/06/2021 23:13

ORE CFARE KENI ME CUNIN KA RENE NE DASHNI......

Qytetari 22 Qershor 202122/06/2021 16:20

I MADH JE DAJ JAKU.JA KE THENE TE GJITHA KRESHNIK " KOQES".NUK KAM ÇFARE TI SHTOJ E ÇFARE TI HEQ....

ciro di macio22/06/2021 12:00

legen materniteti ku pjeldh gjithe mileti, nuk, punon ne belgjike me çfare jeton, mos i degjoni, kush ka ikur eshte legen se nuk ka bythe , prandaj i bie me dore Ed palla se nuk ka trima si dikure, rropt te gjithe spiunave komuniste,

Ari22/06/2021 10:17

Percaktim intelektual, analize e vertet,per njerzit normal jo te verbuar, qe slexojne dot por i mbajne gjerat fiks,e meriton te lumte.

Radhima .20/06/2021 08:25

O niku të shkërdhefsha ropt ty e kësaj zonjës së parë.

Sorra e Zeze20/06/2021 08:13

Kurse ti ore byth shqyer je fix fare nje laraske dhe ti e di mire çfare dine te bejne laraskat...krra krra

Arberi 20/06/2021 03:53

Na honksh mutin ore kreshnik, e poshterove emrin qe ke, duhesh ta kishe emrin qurre dhe jo kreshnik

Alfonsi20/06/2021 00:29

Po qe ka te drejte...

Daj Jaku20/06/2021 00:01

Katunarja e Lushnjes që në fëmijëri e ka përdorur “zonjllëkun” për tu çarë në jetë, çdo lidhje me interes, martesë me atë lëtyrë pedagog për të fituar dipllomën, lidhje “dashurrore” me atë plakun cofëtirë drejtor i Sorosit. Kur u hap “tenderi” për “bashkëshorte” të Zotit të Parë, nallonja lushnjare ishte në pol position ndaj dy “konkurrenteve” të tjera sepse u njoftua paraprakisht nga plaku i dashur sorosian dhe realizoi urgjent divorcin nga burri, kështu fitoi tenderin dhe na doli zonjë e parë. Tenderin për materialin për Zahon e bëri në fshehtësi sepse Zoti i Parë është steril. Të paktën kështu thotë ekspertiza mjeksore e gjykatës në proçesin kundër Matilda Makoçit dhe Kristaq Ramës për mohimin e Gregunit si bir dhe njohjen si vëlla me babë. Kjo është historia e “aristokracisë” së familjes “mbretërore” shqiptare të “Zonjës” nga balta në shërbim të Sorosit dhe të xhepiit kundër Shqipërisë, të cilën lëpin Kreshnik Spahiu i zi.

tp19/06/2021 23:24

Rama vetem burre i sukseshem nuk eshte,vec nqs quhet sukses niveli i papare i pislliqeve dhe demeve qe i ka bere vendit e popullit,kurse linda e ka hak te quhet e forte ngqe ka vene perpars e ka ndare disa burra.Pederast njeri,kurve tjetra.Kurse kreshnik halja ,qe han e dhjet nga nje sofer ne tjetren,mos te cuditet qe ka per ta pesuar me keq se mero gelbaza.

Selim19/06/2021 23:22

Shkrim shume i bukur. Falemndwrit qe e keni postuar. Nje zonje e vertete.

Shqiptari19/06/2021 23:13

Po ti mor kellire ku hyn ,patjeter te zonjat se vetem mashkyll nuk je ,pasi te trodhi Sala si steril qe je ke filluar t"ja marresh ne goje Ramiut dhe ti beshe llape Lindes ,kufome qe po pret te te hedhin ne gropen e halese .

Nuri19/06/2021 21:47

Kreshniku, thjeshte i peshtire.

Rudi19/06/2021 21:34

Ky eshte kokrra e qelbanikut,KRESHNIKU QELBANIKU,qen sahan lepires. Deshta ta kem perballe e ta beshtyje mu ne surrat(se ai nuk ka fytyre por surrat)

Niku19/06/2021 21:34

Superrr Servillll

Lomi19/06/2021 20:55

Kreshnik Spahiut i kane fluturuar pellumbat.Ka nisur te lepihet pas gruas se tete (ju gazetare e keni gabim ne titull) te Rames dhe burrit te katert te Lindes. Sa te rrojme, keto do mesojme. Natyrisht qe pas kater, pese, gjashte apo tete zgjedhjesh njeri do dilte sagllam.

Jeta19/06/2021 20:29

Sa e peshtire

Skenderi19/06/2021 19:36

Linda rama mis babezia asnje vlere dhe produkt shoqeror perjashto aleancen martesore me mister babezin edvinin copen e piktorit deshtak i cili menaxhon shqiptaret ,..mo turp per shqiptaret nuk ka ku vete po ashtu dhe per opoziten inekzistente 12 vjet, ku pasojat e mbreterise rama i heqim ne njerzit e thjeshte shtoji dhe demokratet qe zgjodhen perseri mister disfaten luli,......

PD Elbasan19/06/2021 19:19

Te dhjefsha emrin qe te kane vene "kreshnik"....emri me i pershtatshem per ty minimalisht do ishte "LEGEN" ne rastin me te mire...por ne SKIPEDHI jetojme...

Messi 19/06/2021 19:01

Shkrim kurvash, per kurvat!

Rudi19/06/2021 18:52

Niki, ti je buk shkel e buth q...m. Ram-ziu asht i terhikun pak se ala ska raport prej OSB per zgjidhjet e ka hadh me e fut (rrejt) ne qeveri opozitën me mulua hardhekun qe ka ba tash 8 vjet.

Shqiptari19/06/2021 18:41

E VERTETA ESHTE SE RAMA PAS VITIT 2000 ESHTE BERE ME ARROGANT, ME I DHUNSHEM, ME I PACIPE, ME IMORAL, ME HAJDUT, ME HARBUT, ME AGRESIV, ME BRUTAL, ME KRIMINEL, MIKU ME I MIRE I BANDITEVE DHE TRAFIKANTEVE DHE BURGAXHINJVE, DHE ME NE FUND HAJDUTI ME I MADH I JETES SE SHQIPTAREVE!! MOS VALLE KA GISHT LINDA RAMA NE KETE "ARRITJE" TE EDIT?!!! PRA, SIPAS KRESHNIKUT TE PARTISE, TE GJITHA KETO "TE MIRA" I PASKEMI PESHQESH NGA KESHILLAT E VYERA DHE URDHERAT E LINDES DHE JO NGA EDI!!!

brisk19/06/2021 18:41

Nuk i afrohet as mbreteresha Geraldine

Shqiptari19/06/2021 18:33

Pra ky palacio mashtrues i ndjek zonjat e para prej 40 vitesh. Pra i ndjek qysh kur ishte 12 vjec!!! Sidomos gruan e 4 te Rames, per te cilen Rama vete eshte gruaja e 5-te. Tamam "zonje" grua! Po ata 4 burrat e pare te Lindes, a ishin kaq te "suksesshem" sa Edi, me Linden prane???!!!!

Shqiptari19/06/2021 18:28

NUK ESHTE SERVIL KRESHNIK SPAHIU, POR KRESHNIKU KA HALL TE MADH, SEPSE KUR ISHTE N/KRYETAR I KLD NE KOHEN KUR ISHTE PRESIDENT BAMIR TOPI, KA VJEDHUR QINDRA MIJERA EURO, I KA RRJEPUR GJYQTARET DHE PROKURORET PER EMERIMET E TYRE NEPER RRETHE. 100 MIJE DERI NE 300 MIJE EURO KA MARRE NGA SECILI PREJT TYRE. PRANDAJ ESHTE ARRATISUR NGA SHQIPERIA DHE RRI I FSHEHUR SI MI VRIMAVE TE EVROPES. NUK ESHTE SERVIL POR ESHTE NJE ZAGAR BYTHELEPIRES I QELBUR QE LEPIN CDO TE PEGERE NGA BYTHA E PUSHTETAREVE TE RADHES!!! JU I JEPNI VLERE KETIJ QELBESIRI EDHE DUKE I PERMENDUR EMRIN, QOFTE E DHE PER KEQ!

Koli19/06/2021 18:16

Ky eshte tamam llapaqen

Koli19/06/2021 18:16

Ky eshte tamam llapaqen

Shto koment

Denonco