Lajmi i fundit

Shuplaka e ODIHR: Përdorimi i administratës i dha PS-së një avantazh domethënës

VIDEO/ Kritikët e Bashës: Nuk njohim zgjedhjet në PD

VIDEO/ Kritikët e Bashës: Nuk njohim zgjedhjet në PD

16:08, 16/06/2021
A+ Aa A-

Kandidatja për kryetar e PD-së, Edit Harxhi dhe disa prej figurave kryesore të së djathtës si ish-presidenti Bujar Nishani, ish-ministri Arben Imami dhe ish-sekretari i Përgjithshëm i PD-së Arben Ristani deklarojnë se zgjedhjet në PD u manipuluan.

Ata kanë renditur edhe shkeljet e kryera për të nxjerrë fitues Lulzim Bashën. Nishani ngriti shqetësimin e përjashtimit nga e drejta e votimit të anëtarëve të PD-së, ndërsa Arben Ristani u shpreh se nuk është respektuar as statute dhe as ligji për partitë politike.

Nga SYRI TV

Kandidatja për kryetare në Partinë Demokratike, Edith Harxhi, e ka cilësuar të pabarabartë procesin e 13 qershorit. Tre ditë pas zgjedhjeve të brendshme në selinë blu, sëbashku me anëtarët e grupimit për PD-në, Edith Harxhi renditi të gjitha shkeljet e konstatuara në zgjedhjet e së dielës.

Ish-presidenti Bujar Nishani denoncoi përjashtimin e anëtarëve të PD-së nga e drejta për të votuar, si dhe votimin disa herë nga një person.

Për ish-ministri Arben Imami nuk ka asnjë arsye që listat e anëtarëve demokrat të mbahen të fshehta.

Ish sekretari i përgjithshëm i selisë blu, Arben Ristani akuzoi kreun demokrat se nuk ka zbatuar ligjin ‘Për partitë Politike’.

Grupimi për PD theksoi edhe njëherë se Partia Demokratike ka nevojë për reformim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari16/06/2021 19:13

Mund te dyshojne, mund te aludojne edhe me te drejten e tyre edhe mund te akuzojne per manipulime votash apo per cdo gje qe ata duan, por vetem kur rezultatet e votimit mund te ishin te ngushta, me diferenca te vogla. Por kur rezultati eshte 81.7% per Bashen dhe ata qe te gjithe bashke moren vetem 18.3% nuk ka vend per asnje dyshim. Cdo pretendim eshte mjaft qesharak. Une jam i bindur 100%, disa prej te cileve i njoh shume mire, se ata qe nuk shkuan te votonin rreth 35 mije nuk shkuan sepse ishin te bindur qe fitorja e Bashes perballe ketyre morrave te Edvin Rames ishte e padiskuteshme, dhe nuk ishte e nevojshme fare vota e tyre per Bashen. I thashe nje antari te PD, a do te vish qe te votojme? Lere, lere fare, se pertoj te shkoj deri atje. Basha nuk nevoje per voten time sepse nuk ka demokrat qe i voton ata plehrat e Edvin Rames!!! Ndersa plehrat, duke e ditur mire se sa te "dashur" jane per demokratet, bejne gam-gam neper televizione si zagare rrugesh! 100 here me shume kam respekt per qente e rruges sesa per keta plehrat!

Luli sapo fitoi mandatin e pare ne krye te PD16/06/2021 18:05

Cfare faji ju ka Luli 40000 anetareve duke perfshire ketu keta zonjat e zoterinjte nuk shkuan te votonin Edi-t Harxhin, kandilin qe hyri i fikur ne gare dhe Shehajn qe donte te blinte PD (le te blinte Ballin Kombetar si Toma PSD dhe tja bashkengjiste PS) ...? Me Arben Imamin pa din Iman? Me keto njerez te PAVLERE do ti beje Sala presion Lulit?! Ju te syrit a i keni syte ne balle e ti shihni keta qe askush nuk do me i pa me sy (as me syte e Syrit tuaj?!)...Publikojeni e mos i fshihni komentet sikur te jeni zeri i popullit dikur...

Drita16/06/2021 17:10

Mund te rregjistrohen te partia e Patosit apo te partia e Jozefines ,mund te bejne vete parti dhe ta ndrisin .Na e shpifen politiken kap njerin shkapet per tjetrin njesoj te gjithe.

Skrapari16/06/2021 17:02

Kujdes me ne demokratet e thjeshte qe kemi punuar me perkushtim per demokracine. Sera juaj ja ka pare hajrin PD-se. Heshtni dhe mos u ndjeni me se po u fusim ndonje hu ne bythe qe te mos e merni vehten sa te jeni gjalle. Une personalisht si nje nga demokratet e pare ndjej neveri per kete kategori qe me votat tona dolen ne pah, pasi deri dje as lagja ku banonin nuk i njihte. Turp te kini.

Shqiptari16/06/2021 16:47

Hajde robt ku ti keni, o plehrat e mutit!!! Surretet e tuaja i kemi pare qysh ne fillim! Njeri katerr per mbrojtjen e bustit te Enverit, tjetri gjeneral i ushtrise mbi tank ne 1997, te tjerët injorantë, servilë dhe të paaftë që kanë ngrënë e kanë lpërirë duke u zvarritur dhe duke u qurravitur pas Sali Berisheës apo Lulzim Bashës. Por gjithmonë Zoti dhe koha plehrat i lë që të dalin mbi ujë!!! Misioni i Edvin Ramës dhe i këtyre plehrave për të kapur PD dështoi me sukses! Unë votova për Lulzim Bashën, duke i pranuar disa nga të metat e Tij, jo që Ai të mbetej kryetar i PD, por e votova atë për të mbrojtur dhe për të shpëtuar PD nga kapja e Edvin Ramës nëpërmjet këtyre surreteve të ndyra! Besoj se për këtë arsye 81,7% e demokratëve të vërtetë votuan Nr.4 të listës së kandidatëve për të kreun e PD! Nga ky injorim gjigand që demokratët iu bënë këtyre plehrave, këta qelbësirë duan që ta bëjnë pis PD, dhe jo Lulzim Bashën! Zgjedhjet i organizoi PD dhe jo Lulzim Basha, në zgjedhje votuan në mënrën më shembullore vetëm demokratët, pa asnjë lloj presioni dhe shantazhi nga askush! E si mund t'i bënte presion apo shantazsh demokrati demokratit? Me çfarë mjeti? Për çfarë arsyeje? Thoni vetëm një fakt të vetëm Shikojini mirë plehrat e fshehur nëpër koshat e plehrave të godinës së PD!!

Messi 16/06/2021 16:43

Ata, nuk jane kritiket e Bashes, po pisat e sigurimit!

Shto koment

Denonco