Berisha: Fjalimi im në 1991 ishte fjalimi i jetës. Angazhimi im do të jetë vokacioni perëndimor

Berisha: Fjalimi im në 1991 ishte fjalimi i jetës. Angazhimi im do të jetë vokacioni perëndimor

21:17, 10/06/2021
A+ Aa A-

Në Çim Peka Live, ish-kryeministri Berisha, ndërsa komentoi për ndalimin që I është bërë atij dhe familjes së tij nga Departamenti Amerikan I Shtetit, tha ndër të tjera se kjo nuk e cënon aspak marrëdhënien e tij me SHBA dhe përkudrazi ai do të luftojë edhe më shumë për forcimin e raporteve midis dy vendeve.

Berisha u ndal edhe te fjalimi i tij në vitin 1991 gjatë takimit në Tiranë me sekretarin Amerikan të Shtetit, James Baker, që e quan fjalimin e jetës.  

‘Hisrtoku im më SHBA buron, i ka rrënjët në një besim timin të thellë dhe pavarësisht nga të gjitha dramat e mëdha në shekuj të këtij kombi, përsëri ky komb ka vokacion prednëimi

Dhe në fjalën tim me 22 dhjetor, një nga tezat e mia të atij fjalimi, që ëshgë kryefjalimi i jetës sime, që ka qenë që Partia Demokratike do të jetë parti e vokacionit perëndimor, pavarësisht e shekujve në  Lindje, 5 shekujt në Perandorinë Osmane, i ndarë midis Bizantit dhe Romës, e ndarë Kisha në dy nënndarje të madhe, por shqiptarët pjesë e madhe e Biazantit, përsëri rilindasit e kanë meritën e jashtëzakonshme sepse ata dokrtirnën e shqiptarizmës e formuluan si doktrinë perëndimore.

Pavarësisht se Sami Frashëri ishte gjeni i Perandorisë nga ana intelektuale, përsëri nga kryeqyteti i Perandorisë dhe nga qendrat e tjera formuluan vokacionin perëndimor të shqiptarëve duke qëmtuar, rrëmoje, deri sa ta vijë në piedestal.

Ndaj edhe në këtë aspekt shqiptarët nuk i detyrohen asnjë kombi tjetër sa i detyrohen kombit amerikan.

Jam krenar që u bëra interes i këtij vokacionit i popullit shqiptar.

Kur ka ardh në vitztën e tij, unë isha kryetar i opozitës, Jim Baker thotë kam ardhur me ftesë të z. Berisha.

Në atë takim më pyeti; Sali a ka rënë komunizmi?

Dhe unë i thashë; Komunizmi ka rënë, por mbetjet e tij janë toksikë.

Absolutisht pa i heq asnjë gërmë.

Edhe sot që jam shpallur, do punoj më gjithë mundësitë e mia që ato marrëdhënie të konsolidhohen gjithëmonë e më shumë.

Këtë që ndodhi, unë kam bërë veprimet e mia.

Veprimi im është si në materia, i bazuar në keqinformimin e sekretarit Blinken sepse unë nuk besoj që ai vëtë të jetë angazhuar vetë për shqyrtimin e dosjeve, nga lobimi hakmarrës i vetë Edi Ramës më multimiliaderin Soros, që është padiskutim një nga njerëzit më të fuqishëm jashtë poltikës.

Është miliardiateri që përdor miliardiat e tij për pushtet poltik të tij.’

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Kujtesa10/06/2021 21:51

O Salë ! Ore pse aq i fuqishëm qënka ai pellua i gjatë , sa të sjellë rrotull një shtet aq të fuqishëm sa Amerika ,ku sektorët inteligjente të ati shteti dominojnë në të gjithë botën ? Të mashtrosh ,ose ta detyrosh një shtet të bëjë atë që i dikton ti ,(pellua i gjatë) është zotësi e madhe , jo shaka .

Shto koment

Denonco