Zykaj: BE nuk mund të rrijë symbyllur për parregullsitë e zgjedhjeve në Shqipëri

Zykaj: BE nuk mund të rrijë symbyllur për parregullsitë e zgjedhjeve në Shqipëri

22:27, 11/05/2021
A+ Aa A-

Në një lidhje “Skype” nga Brukseli, gazetarja Erisa Zykaj sqaroi në “A Show” në Syri TV mesazhin e dhënë nga BE-ja për zgjedhjet e 25 prillit në vendin tonë.

Sipas gazetares Zykaj, vendet anëtare të BE-së nuk mund të qëndrojnë symbyllur për parregullsitë dhe shkeljet në procesin zgjedhor në vendin tonë.

“Mesazhi që erdhi sot nga presidenca portugeze e Bashkimit Europian është që këto probleme kanë të bëjnë me shtetin ligjor dhe patjetër do të marrim në konsideratë të gjitha problemet kur të bëjmë analizën e përgjithshme. Pra, nëse ne e zbërthejmë përgjigjën që dha Sekretarja e Shtetit e Portugalisë i bie që ka një shqetësim të vërtetë nga anëtarët e BE-së, që janë njohur me parregullsitë dhe shkeljet që janë bërë në zgjedhjet e 25 prillit”, tha Zykaj në “A Show”.

“Këto parregullsi dhe shkelje janë raportuar në OSBE/ODIR. Pavarësisht se sot presidenca portugeze nuk mund t’i referohet zyrtarisht zgjedhjeve në Shqipëri, pasi pritet certifikimi. Ky certifikim duhet të vijë më 28 maj. Në mënyrë të qartë ajo tregoi se këto janë problematike që lidhen me shtetin ligjor”, shtoi gazetarja në lidhje “Skype” nga Brukseli.

“Përdorimi i administratës publike, përdorimi i administratës lokale dhe burime të tjera që janë keqpërdorur nga qeveria për të influencuar te zgjedhësit, janë shqetësim që ngrihen për zgjedhjet në Shqipëri.

Një tjetër shqetësim është edhe rrjedhja e të dhënave personale, por edhe praktikimi masiv i shitblerjes së votës.

Këto përbëjnë një problem që shtetet anëtare të BE-së kurrsesi nuk mund të rrinë symbyllur.

Fillimisht do të duhet të flasë OSBE/ODIR dhe më pas të marrin fjalën vendet e BE-së dhe institucionet e Bashkimit Europain.

Çështjet që kanë të bëjnë me shtetin ligjor, do të jenë në qendër të analizës totale të procesit”, deklaroi Erisa Zykaj për Adi Krastën në “A Show” në Syri TV.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari11/05/2021 23:10

KETO ZGJEDHJE BENE BASHKE QELBESIRELLEKUN E 2 ZGJEDHJEVE TE MEPARSHME TE 2017 DHE 2019, TE PRANUARA DHE TE NJOHURA PATURPESISHT EDHE NGA FAKTORI NDERKOMBETAR! NESE SHBA, BE DHE OSBE I KALOJNE KETO ZGJEDHJE NJESOJ SIC I KANE KALUAR ATO TE MEPARSHMET, ATEHERE NE SHQIPERI NUK DO TE KETE KURRE ME AS ZGJEDHJE TE LIRA DHE TE NDERSHME DHE AS DEMOKRACI! PRANIMI I KETYRE ZGJEDHJEVE DO TE THOTE VDEKJE PERFUNDIMTARE E DEMOKRACISE NE SHQIPERI! KETO ISHIN ZGJEDHJET ME TE TURPSHME NE HISTORINE EPLURALIZMIT SHQIPTAR! UROJME VERTETE QE BE TE NDJEJE KEQARDHJE PER POPULLIN SHQIPTAR JO PER OPOZITEN! SHPRESOJME QE BE TE MOS I PRANOJE, TE MOS I NJOHE DHE TI DENOJE ASHPER KETO ZGJEDHJE SKANDALOZE DHE KRIMINALE NGA CDO PIKEPAMJE! KETU NUK FLITET ME PER SHTET. KU KA SHTET KETU? AKOMA NUK E KENI KUPTUAR QE NE SHQIPERI NUK KEMI SHTET POR KEMI TE BEJME ME NJE NARKO-SHTET MAFIOZ I VENDOSUR TOTALISHT NE SHERBIM TE REGJIMIT FASHIST TE SATRAPIT TE SURRELIT! SPAK ESHTE THJESHT NJE VEGEL RROJE E REGJIMIT!! PROKURORIA NUK EKZISTON! POLICIA ESHTE TOTALISHT NE SHERBIM DHE NE MBROJTJE TE TRAFIKANTEVE TE DROGES!!! POR KJO I KA VERBUAR SHBA, BE DHE OSBE, AQ ME KEQ KOMISIONIN DHE PARLAMENTIN EVROPIAN ME ZYRTARET ME TE KORRUPTUAR QE KA NJOHUR BOTA DEMOKRATIKE DERI SOT!! KU JANE PARIMET MBI TE CILAT U THEMELUA DHE FUNKSIONON BE? SHQIPERIA DO EDHE 50 VITE QE TE ARRIJE STANDARTET DEMOKRATIKE QE KA SOT REPUBLIKA E KOSOVES! SHQIPERIA ESHTE TURPI I BE NE MES TE EVROPES! PRANIMI DHE NJOHJA E KETYRE ZGJEDHJEVE DO TE JETE NJE PRECEDENT MJAFT I RREZIKSHEM JO VETEM PER SHQIPERINE POR EDHE PER BALLKANIN DHE PER VETE BE!

Shqiptari11/05/2021 23:00

UROJME VERTETE QE BE TE NDJEJE KEQARDHJE PER POPULLIN SHQIPTAR JO PER OPOZITEN! SHPRESOJME QE BE TE MOS I PRANOJE, TE MOS I NJOHE DHE TI DENOJE ASHPER KETO ZGJEDHJE SKANDALOZE DHE KRIMINALE NGA CDO PIKEPAMJE! KETU NUK FLITET ME PER SHTET. KU KA SHTET KETU? AKOMA NUK E KENI KUPTUAR QE NE SHQIPERI NUK KEMI SHTET POR KEMI TE BEJME ME NJE NARKO-SHTET MAFIOZ I VENDOSUR TOTALISHT NE SHERBIM TE REGJIMIT FASHIST TE SATRAPIT TE SURRELIT! SPAK ESHTE THJESHT NJE VEGEL RROJE E REGJIMIT!! PROKURORIA NUK EKZISTON! POLICIA ESHTE TOTALISHT NE SHERBIM DHE NE MBROJTJE TE TRAFIKANTEVE TE DROGES!!! POR KJO I KA VERBUAR SHBA, BE DHE OSBE, AQ ME KEQ KOMISIONIN DHE PARLAMENTIN EVROPIAN ME ZYRTARET ME TE KORRUPTUAR QE KA NJOHUR BOTA DEMOKRATIKE DERI SOT!! KU JANE PARIMET MBI TE CILAT U THEMELUA DHE FUNKSIONON BE? SHQIPERIA DO EDHE 50 VITE QE TE ARRIJE STANDARTET DEMOKRATIKE QE KA SOT REPUBLIKA E KOSOVES! SHQIPERIA ESHTE TURPI I BE NE MES TE EVROPES!

Shto koment

Denonco